I november 2010 hyllades Sven Tumba och då fanns Ulf ”Lill-Pröjsarn” Nilsson i gänget av hockeycelebriteter som medverkade, från vänster Mats Sundin, ’Lill-Pröjsarn’, Sven Tumba, Ronnie Lysing, Ulf Sterner, Lasse Björn, Anders Hedberg och Peter ’Foppa’ Forsberg. Foto Leif R Jansson, TT
SHL ska bli större och allsvenskan likaså. Fler lag känner lockelsen eller pressen, vilket man nu föredrar.
– Det vore bättre med SHL Söder och SHL Norr. Att fler lag får chansen, jag tror att det skulle minska hetsen.
Red ut förutsättningarna
Ulf ”Lill-Pröjsarn” Nilsson följer hockeyn noga, allt från NHL till de svenska serierna, och han bidrar på sitt sätt genom att finnas med i Stockholms Ishockeyförbunds styrelse.
– Egentligen tycker jag att diskussionen om antalet elitlag började i fel ände.
– Finns verkligen de pengar som krävs i hockey-Sverige? Finns det spelare? Finns det ett tillräckligt stort intresse? frågar han sig.
Finns det verkligen skäl?
Han är orolig för att för många klubbledare nu ska känna begäret att deras respektive lag ska avancera och att fansen kräver en satsning.
– Två nya i SHL och två nya i allsvenskan. De ställs inför pressen att öka intäkterna och det handlar om flera miljoner.
”Pröjsarn” hade velat gå en helt annan väg.
– Från ansvarigt håll, SHL, Hockeyallsvenskan och förbundet, borde man i stället ha granskat förutsättningarna och betraktat allt lite mer realistiskt.
– Vad innebär ett beslut att utöka serierna, skulle de ha frågat sig. Den frågan var den mest angelägna.
Synd om ledarna
Flera hockeyklubbar går på knäna i dag och ”Lill-Pröjsarn” är rädd för att beslutet ska skapa ännu större ekonomiska problem.
– Jag tycker synd om de här ledarna, de ska leva med pressen att det hela tiden behövs mera pengar.
– Även bland de främsta finns det ju de klubbar som inte klarar att ta in tillräckligt med intäkter.
– Och när någon mindre klubb mot alla odds lyckas avancera blir de inte långvariga som elitlag utan allt slutar ofta med en raserad ekonomi.
Ingen medger problemen
Han förstår inte varför diskussionen om de kommersiella villkoren uteblev.
– Tydligen kan ingen erkänna att pengarna är ett problem. Men av något skäl vill ingen diskutera den här kapprustningen.
– Det ordnar sig, resonerar de tydligen.
Just nu pågår jakten i hockey-Sverige. Det gäller att se om sitt hus och då krävs det sponsorer som möjliggör värvningarna.
– Egentligen, det bästa vore att bilda en proffsliga. Det är en mer långsiktig modell och gagnar de flesta. Alla kan inte vara med bland de bästa.
– Vissa har möjlighet med närhet och tillgång till sponsorer och publik, andra saknar möjligheter och riskerar bara tillvaron.
Bodde 25 år i USA
Efter nio år och 300 matcher som proffs slutade han med hockeyn, blev kvar ytterligare 16 år i New York innan han återvände till Sverige 1999.
Hans tre barn bor kvar i USA, men för att hälsa på dem och barnbarnen återvänder han ofta till New York.
Han kommer ursprungligen från Nynäshamn, spelade först i AIK innan han flyttade som 24-åring till Winnipeg (och bildade kedja med Bobby Hull) tillsammans med Anders Hedberg och spelade där i fyra år innan båda värvades av New York Rangers där det blev ytterligare fem år.
NHL-klubbarnas rovdrift
– Jag är ofta över där och kan då gå Rangers matcher i Madison Square Garden.
– De har nästan alltid fullsatt vilket betyder 18 000 platser och biljettpriserna ligger runt 100 dollar per person. Hur har vanligt folk råd med det?, frågar jag mig alltid.
Han har mycket åsikter om NHL-klubbarnas beteende mot svenska klubbar.
– De ägnar sig åt rovdrift. De betalar ju bara småbelopp när de norpar spelare. Ersättningen är oförskämt låg.
”Klubbarna måste få mer”
– Men så länge inte NHL lyder under IIHF kan det fortsätta.
Han tycker att det är helt galet med tanke på vilka penningsummor det handlar om i NHL och hur liten ersättningen är till svenska klubbar.
– Då är fotbollens system mycket bättre. De får någorlunda betalt.
– Om transfersummor vore rimliga skulle svenska klubbar få en större chans att hävda sig och slippa lägga så mycket tid på att försöka få ihop ekonomin.
Ulf ”Lill-Pröjsarn” Nilsson undrar hur många svenska klubbar som ska få penningproblem beroende på den hets som nu råder inom hockeyn.
– Jag förstår inte heller hur ledare runt om i Sverige förmår motivera sig år efter år. De ska jaga pengar och lönerna bara blir större och större.
Thomas Ejderhov