De satsar cirka en halv miljon vardera. Kronfågel (som dessutom blir officiell huvudsponsorer till damallsvenskan) Coca-Cola och Axa. Plus Svenska spels två miljoner kronor. Totalt innebär det runt fem miljoner till tjejerna.
– Ett stort steg för svensk fotboll. Företagen kommer att använda sig av landslagstjejerna i sina reklamkampanjer vid flera olika tillfällen, säger Sune Hellströmmer, Svenska fotbollförbundets generalsekreterare.
Pengarna behövs. Förberedelserna inför OS-turneringen i Aten lär innebära en utgift om cirka tre miljoner.
Men Sune Hellström är övertygad om att det här bara är en början. Han räknar med att kunna få ut ännu mera pengar av samma sponsorer i kommande förhandlingar.
Därtill satsar TV 4 och sänder sju-åtta allsvenska dammatcher efter OS.
– Det är ingen tillfällighet att 3,8 miljoner såg VM-finalen. Vi lär inte har några svårigheter att sälja reklamplatser. Titta bara på tittarsiffrorna vid Uefacup-matchen mellan Umeå och Bröndby som sågs av 400 000 SVT-tittare, säger Andreas Haglind på TV 4 som även sänder Sveriges alla hemmamatcher.