Osvenskt härligt agerande

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
En gång universitetsutbildare, med erfarenhet från ett tiotal klubbar, har blivit sparkad som tränare och gått in i väggen, men rest sig och har nu ett större självförtroende än någonsin.
U21-landslaget har haft en överraskande stor hjälp under EM av en stor supportergrupp. Foto: TT

 

Håkan Ericson är inte bara ”Åbys grabb” längre. Nu är han etablerad helt och hållet på egen hand.

Tufft beprövad

En tränare med erfarenhet av ett tiotal klubbar och skiftande arbetsmiljöer, från FK Kick till IFK Norrköping, som har blivit degraderad som tränare, gått in i väggen, klarat att hålla ihop familjen, universitetsutbildare, varit ansvarig för förbundets ledarutveckling, fått ett anseende som fotbollens ledande teoretiker i Sverige.

Det är inte ett CV som är likt pappa ”Åby” Ericson vars karriär var fylld av spelar-och ledarsuccéer, bla sju SM-guld innan han blev förbundskapten för A-landslaget. Erfarenhet och eftertanke var hans signum. När landslaget blev VM-femma i Tyskland 1974,var Georg Ericson också  55 år. Lita på att han blickar ned från sin himmel och håller på hur det går för grabben i kväll.

Precis som sina spelare har Håkan Ericsons ledarskap inte alltid varit framåt och uppåt. I de här EM-matcherna ska han behärska konsten att förstå och hjälpa ynglingarna med perspektiv. Som sin assistent har Håkan valt okände Andreas Pettersson, en tränare som också beskrivs som en eldsjäl.

Det kallas ledarskap

Det valet kanske säger lika mycket om Håkan som om Andreas. Att assisterande så tydligt har chefens öra märks tydligt under matcherna. Oavsett matchsituationen, anstränger sig både för att lyssna och förstå den andre. Så är det inte i lika stor utsträckning i herr- eller damlandslaget.

Det är ledarskap.

I början av sin förbundskaptenskarriär, hade Håkan Ericson stöttning av ingen mindre än Tommy ”Ända in i kaklet” Söderberg. Precis som en viss Lasse Lagerbäck hade. Eller var det tvärt om, att Lagerbäck lotsade Söderberg. Bra blev det i alla fall.

Tur att vi har det här laget

A-landslaget vet vi inte riktigt var vi har, damlandslaget har svikit både sig själva och förväntningarna, men vi har det osvenska, fräcka U21-landslaget, tack och lov

Det här gänget med en beundransvärd tilltro till sin egen förmåga och en osvensk gåpåarattityd ska kunna besegra Portugal.

Insatsen mot Italien var övertygande. Trots reducerat manskap (utan en mittförsvarare dessutom, det är som ett bärande bjälklag i ett hus försvinner) och samtidigt ett baklängesmål hade kunnat sänka laget.  Med allt som följer, huvudskakningar och kroppsspråk som med mycket stor tydlighet visar besvikelse över vad lagkompisen gör.

Kan de ta motgång, så...

Ofta hörs det i debatten att unga spelare lämnar Sverige för tidigt. Agenternas pengagirighet förs över på spelaren och kanske än mer tar spelarens föräldrar det till sig. Ibland blir det inte heller annat än reservlaget för den här killen. Eller försäljning till ett nytt lag. Motgångar och besvikelser avlöser varandra

Men kanske finns det också något positiv i här motgångarna.

Absolut, vill jag påstå. Ungdomarna härdas, lär sig att komma igen och just att tåla besvikelse. Det är en hård skola, med hög riskprocent – men också möjligheter av högsta mått.  

Guidetti - och Hiljemark

Det är inte undra på att Oscar Hiljemark är vald till lagkapten. Han är verkligen en ledare och har den där utstrålningen som vissa bara får av naturen. Han ser inga skäl att styra och ställa med gester och skrik, han leder händelserna på planen och är en utjämnande faktor när en sådan som John  Guidetti  behöver ha sitt speciella utrymme.

Guidettis och andras kaxighet skall balanseras inom lagkollektivets skrivna och oskrivna lagar. Han vet inte annat än att han skulle bli fotbollsproffs, det har pappa också alltid sagt. Oscar Hiljemark tillhörde inte de bästa ens i pojklagen hemma i Gislaved IS.

Oscar Hiljemark  var lagkapten för U21-landslaget redan som 18-åring och flyttade till PSV efter Elfsborgs SM-triumf 2012. Holland blev han på kort tid också mittfältsgeneral och lagkapten. Denne kloke och bestämde Gislavedsyngling, 23 år den 28 juni, har en karisma, spelsätt och kroppskonstitution som påminner om en annan framgångsrik mittfältare och landslagskapten , Jonas Thern. Även han med rötterna i entreprenörsrikena runt Värnamo och Gnosjö.

Curt Einarsson

Vågar jag? (inte verifierad)

fre, 2015-06-26 12:20

1. "Ungdomarna härdas, lär sig

"Ungdomarna härdas, lär sig att komma igen och just att tåla besvikelse. Det är en hård skola, med höga riskprocent – men också möjligheter av högsta mått." det kan man bara lyfta på hattan för detta påstående Curt! detta gäller även i livet ! vad det gäller ledarskap så det visar sig att viktigt att man har mentor som kan man ta hjälp av!

Krister Hall (inte verifierad)

mån, 2015-06-29 12:51

2. Osvenskt härligt agerande

Intressant läsning

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja