Jannes liv efter åren som förbundskapten

Janne Andersson, förre förundskaptenen, blev plötsligt ett rubriknamn i dag igen. Hans nya bok släpps nämligen och i lanseringen ingår interrvjuer och där var han mycket ärlig.

När Janne slutade som förbundskapten var han lite frågande till hur han skulle sysselsätta sig efter åren, (2016 till 2023) som förbundskapten vid 94 landskamper.

Det blev inga problem. I dag anger han sina nya områden.  Han har gjort över 100 föreläsningar där han delar med sig av sina erfarenheter från elitidrotten och kopplar dem till näringslivets utmaningar. Och där har han etablerat sig som styrelseproffs och ingår bl s i Crafts styrelse.

 Boken är skriven  med hjälp av Henrik Johnson. De blev vänner när Janne skulle delta i radioprogrogrammet Sommar då Henrik blev hans stöd och ur de samtalen kom idén om en bok.

”Inte klokt hur man kan ändra uppfattning som jag gjort om honom”, är en rubrik i bken.

I Expressen på måndagen  framkom bl a hur Janne Andersson och Zlatan Ibrahimovic till sist fick en fin relation.

Men det fanns en tid då världsstjärnan retade gallfeber på den tidigare förbundskaptenen.

”menn det är inte klokt hur man kan ändra uppfattning som jag gjort om honom”, skriver Janne Andersson i sin nya bok ”Då var då”.

I intervjun i  SvT upprepade han sin besvikelse över dåvarande ordföranden i Fotbollsförbundet, Fredrik Reinfedt, som  ansåg sig inte ensha tid med ett lunchmöte men då avgående förbundskaptenen.

- Han anså tydligen att det inteskulle skulle ge något...

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat. 

Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.

Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

Bollen är i rullnning. Efter tolv timmar ombord på flygplanet över Atlanten och en mellanlandning på Island har nu  fotbollslandslaget landat på Fort Worth International Airport i Dallas. Vid 12-tiden i lördags lämnade de  Arlanda och vid midnatt, svensk tid var de framme  

_ Det har gått bra, Vi har umgåtts, lirat lite spel och försökt att inte somna. Det var vid tillsagda om för tidsomställningens skull berättade Victor Nilsson Lindelöf vid ankomsten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen