Plötsligt fick Ope IF 100 000 kr

 En prenumerant av det digitala lotteriet JOYNA vann premiumvinsten på 100 000 kronor. Då utgår samma summa till säljande förening, Ope IF.

– Vi lägger stora resurser på att utbilda vara ledare. Det här blir ett viktigt tillskott till vår verksamhet, säger Per Lundqvist, marknadsansvarig i klubben.  

Varje vecka dras en vinnare i JOYNA, ett digitalt lotteri från Folkspel, föreningslivets eget lotteribolag.

I Op IF 'är de en stor glädje. Plötsligt har klubben berikats med 1,2 miljoner kr

Vinnaren av premiumvinsten får 100 000 kronor. Samma summa tilldelas dessutom den förening som sålt prenumerationen. 

I det här fallet och vid senaste dragningen Ope IF.

– Fantastiskt. Vi har något speciellt ihop med Folkspel och deras lotter. Under Uppesittarkvällen (dan före julafton) sålde vi en Bingolott som gav en miljon kronor. Dessutom en 100 000-kronorsvinst. Nu får vi själva 100 000 kronor via JOYNA, säger Per Lundqvist i föreningen.

Det nya digitala prenumerationslotteriet JOYNA gör det enkelt för föreningar att sälja lotter, vilket i sin tur bidrar till att stärka det svenska föreningslivet. För varje månadsprenumeration föreningen säljer, får de behålla 50 kronor, samtidigt som de har chansen att få ytterligare 100 000 kronor om lotten de säljer visar sig vara veckans win-win.

Folkspel, som bland annat tillhandahåller produkterna Bingolotto och Sverigelotten och sedan i våras det digitala lotteriet JOYNA, är föreningslivets eget spelbolag.  

– Överskottet från alla våra lotter går direkt tillbaka till föreningarna som säljer dem. Sedan starten 1991 har vi genererat över 17,8 miljarder kronor till föreningslivet. JOYNA är ett lotteri där alla vinner tillsammans – lottköparen och den förening eller organisation vinnaren har valt att stödja”, säger Hans Sahlin, vd på Folkspel. 

JOYNA säljs av föreningar och organisationer, men kan även köpas via Folkspels webbshop där man samtidigt kan välja vilken förening man vill stödja genom sitt köp. 

 Läs mer om JOYNA här: www.folkspel.se/joyna/

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Enkel majoritet, det vill säga 38 av 75 röster är vad som krävs för att Svenska Golfförbundet ska gå segrande ur den infekterade striden om att begränsa antalet golf-ID, ett ”tak”, ute i golf-Sverige.

Landets 21 distrikt, av vilka Skåne och Stockholm är de röststarkaste med 8 respektive 7 röster har att avge sina röster vid  SGF:s årsmöte 5-6 april.

Svenskar är  pålitliga som arrangörer.  Nu kommer ett nytt bevis. I september 2026 Blir Malmö platsen för  Olympics Sweden Invitational Games. Ett  idrottsevenemang för personer med intellektuell funktionsnedsättning, där drygt 2000 aktiva från både Sverige och andra länder får möjlighet att tävla i drygt tio olika idrotter. 

Special Olympics Sweden Invitational Games 2026 blir det största idrottsevenemanget som någonsin arrangerats i Sverige för personer med intellektuell funktionsnedsättning. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

I  en intensiv nyhetsflora  försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda  budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”. 

Viaplays utbud just nu är av rekordformat.Skidor i mängd är vi vana vid. Nnyligen förlängdes alla rättigheter för all skidsport, med undantag för skidskytte, till och med säsongen 2030.

Närmast kan vi se fram emot  hockeyns Nations Cup  i Montreal, Kanada och Boston, USA med Sverige, Finland, USA och Kanada. samt senaste tillskottet, Fotbollsmagasinet Tiki-Taka.

Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner  sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.

På tisdagen tillkännagav  MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.