Kan idrotten visa vägen ur klimatkrisen?
Idrotten tar ofta fram det bästa ur människor. Den är ofta ett fantastiskt bevis på hur människor kan överträffa sig själva. Dokumentärer och biografier över framgångssagor som Borg, Stenmark och Zlatan är inspirerande att ta del av för många. Kan idrotten till och med vara lösningen på klimatkrisen, skriver ekotoxikologen Magnus Hedenmark undrande i sin senaste krönika.

Idrottarna är så fokuserade på det dom gör, så att omvärlden utanför bleknar.
Kunde vi använda idrottens unika förmåga att leverera resultat till att vända en existentiell klimatkris också?
Jag tror att det vore möjligt om vi bara gör det på idrottens vis, där vinnarskallarna får mätbara resultat att sträva efter. Därutöver så har också idrotten en intressant relation med aktuella sponsorer, det vill säga marknaden.
Först förstå hållbarhet
Den första komponenten är kunskap för att förstå ”spelet om hållbarhet”. Konstgräset är ett bra exempel. Tidigare fotbollsproffs gjorde affärer på att sälja in konstgräsplaner. Det lät bra att jorden skulle bestå av återvunnet material.
Idag är det inte så självklart längre att det är en miljövinst, för det var mycket vi inte tänkte på: Att återvunna däck innehöll cancerklassade kolväten och att gummibitarna skulle bidra till spridningen av mikroplaster till vattenmiljön. Jag kom ihåg när mina egna grabbar kom hem från pojklagsmatcherna med gummiprickar över kroppen och ansiktet.
Tvätta mindre
Tänk om vi kunde göra ett omtag och skapa ett hållbarhetsspel med tydligare och genomtänkta spelregler, så vi förstår hur vi kan vinna i hållbarhet? Kan vi tävla i att använda minst koldioxid, farliga ämnen, färskvatten etc för de material och transporter vi använder? Hur länge håller tävlings- och träningsställen, återanvänder och reparerar vi våra material, hur mycket för lag A respektive lag B?
En mycket lågt hängande miljöfrukt för idrottsföreningar och idrottsutövare är att tvätta mindre, dvs matchställ, träningsställ, utrustning etc.
Det spelet kan man vinna genom att skaffa material som inte tar åt sig dålig lukt lika lätt. Då minskar behovet av tvättar drastiskt och förlänger livet på grejerna. Vi kan därefter mäta den minskade mängden koldioxid och färskvatten som det beteendet resulterar i.
Minska tillverkningen
Det påverkar förstås klimatet i positiv riktning, Varje tvätt vi kan undvika minskar utsläppen av bland annat mikroplaster i våra hav och förlänger livslängden på tränings- och tävlingsplaggen. Varje nytt plagg som inte behöver tillverkas, för att vi använder de vi redan har längre, är den absolut största miljövinsten då det går åt mängder av färskvatten, kolkraft och färgämnen i tillverkningsprocessen.
Jag föreslår att idrottsföreningarna börjar mäta antalet tvättar som utförs idag och därefter mäter antalet tvättar när förändringsarbetet pågått ett tag. Pekar siffrorna åt rätt håll är föreningen en miljövinnare och på väg upp i högsta ligan.
Antar du och din förening utmaningen?
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Golf-Sverige delades i två läger vid helgens förbundsmöte.
Som enda distrikt röstade Stockholms GDF, med totalt 169 000 spelare, mot förbundsstyrelsens förslag om att införa ett maxtak för antalet golf-ID som en golfklubb får utfärda.
Golf-ID är att betrakta som legitimationshandling att få spela på en golfbana. Röstsiffrorna blev 62-8.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Oskar Svärd utsedd blir ny chef för Ski Classics. Han efterträder grundaren David Nilsson, som har lett utvecklingen av Touren sedan starten och som nu tar rollen sin roll som VD för Wsportsmedia och blir styrelseledamot i Ski Classics.
- 2008 började jag med en liten idé som blev ett stortprojekt som växte till Ski Classics. Efter 17 år av mycket nöje, utmaningar och hårt arbete har jag bestämt mig för att nu är det rätt tid att lämna över facklan som director till en ny men erfaren person med fräscha ögon,och samma passion för Ski Classics", säger David Nilsson.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Ludvig Åberg är tillbaka, och då är också TVtittarna där. I synnerhet när det handlar om en Major på Augusta National, klenoden på touren. The Masters gäller torsdag-söndag med en Ludvig Åberg i stort begär.
Ludvig Åberg är den ende svensken som spelar The Masters. På torsdagen går han ut klockan 19.12, och på fredag slår han ut 15.58.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.