Vem tar ansvar för idrottens tillväxt?
Låt mig börja med att definiera ordet ansvar; ”skyldighet att se till att viss verksamhet fungerar och att ta konsekvenserna om så inte sker” tillika ”förpliktelse att stå till svars eller betala”.
När jag tidigare arbetade som kultur- och fritidschef sa jag ofta att jag arbetade med folkhälsa, integration och platsmarknadsföring. Det är nämligen precis vad dessa verksamheter innebär, inte minst idrotten.

I ett växande Sverige är detta något man inte kan bortse ifrån. Ändå är det precis det som sker hela tiden. I nya bostadsområden och växande kommuner är det fortfarande inte självklart att bygga lika många idrottsarenor, oavsett om det gäller isytor, konstgräs eller sporthallar, som motsvarar behovet hos den inflyttade befolkningen, främst barn och ungdomar.
Inte samma resurser
Skolorna får skolpeng motsvarande antal elever, hur kommer det sig att inte kultur- och fritidsförvaltningarna får samma peng för att tillgodose dessa elevers fritidsaktiviteter? Jag syftar inte på så kallade fritidscheckar eller liknande, dessa tror jag inte ett dugg på och de genererar en orimlig administration för alla berörda.
Nej, jag menar att förvaltningarna måste få ges möjlighet att skapa förutsättningar för att alla ska ha en möjlighet att kunna delta i den mer eller mindre organiserade idrottsverksamheten. Det behövs mer resurser, för att nyttja en sliten klyscha, men i detta fall är den befogad.
Det behövs fler idrottsytor, helt enkelt. Konstgräsen, isytorna och idrottshallarna är fullbokade. Fler vill in och många står på kö.
Det finns säkert någon bokningscentral som nu ivrigt viftar med fingret och påstår att det visst finns tider. Ja, kanske en tidig helgmorgon eller sen vardagskväll men vem ska tvingas ta de tiderna? Den oavlönade och frivilliga idrottsrörelsen? Elitlagen?
Hinner inte underhålla
Och varför ska inte så många som möjligt kunna få rimliga tider att idrotta på? I de flesta fall jag har studerat så är alla idrottsytor så gott som fulltecknade och så pass nyttjade att man inte hinner sköta och underhålla på det sättet som är önskvärt. Hur många vet att både is och gräs behöver vila?!
Det är mycket som skiljer breddidrotten från elitidrotten men en sak har de gemensamt; deras förtvivlade rop efter fler idrottsytor. Så att de kan växa. Engagera flera. Stärka folkhälsan, främja integrationen och bidra till kommunens attraktivitet. Om inte det är att bidra till allmännyttan så vet inte jag vad som krävs?
Jo, jag vet att det offentliga har det tufft nu och att det kommer att bli svåra och tunga prioriteringar och utmaningar vad gäller fördelningen av resurser med tanke på sviterna efter COVID-19. Men vi har inte alltid haft en Coronakris.
Dock har jag alltid fått höra att de lagstadgade kommunala verksamheterna måste prioriteras och dit hör inte idrotten. Är det inte både sorgligt och cyniskt att det ska krävas en lag för att idrotten ska tillåtas ta plats i tillväxtens spår?
Så, vem tar på sig ansvaret? Det gäller nämligen att utkräva ansvar av rätt instans. Att stövla in på kultur- och fritidsförvaltningen och slå näven i bordet inför tjänstemännen är som att slå in öppna dörrar. Ingen skulle bli gladare än dom om de fick mer anläggningar att ansvara för.
Nej, det är politiken som fördelar resurser och det är där ansvaret måste utkrävas. Jag välkomnar den person (politiker) som rakryggat reser sig och säger: ”Ansvaret för idrottens tillväxt i vår kommun är mitt och det tänker jag ta! Genom att säkerställa att det finns utrymme och ytor för idrott för dem som vill.” Det är inte bara kultur- och fritidsförvaltningarna som skulle jubla.
Mest lästa just nu
I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg lämnar sin post.
"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…
Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den extrema värmen får oss att pusta och längta efter lite kyla kyla. Då anordnas en skidtävlling i Idre, vilket har blivit en tradition under den s k industrsemestern.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår























































Skriv kommentar