Krav på att införa statligt anläggningsstöd
Riksidrottsförbundet har under de senaste året stärkt arbetet för långsiktig planering av platser för idrott. Under Almedalsveckan lyfter RF frågan om ett statligt anläggningsstöd för att stimulera nytänkande i samverkan mellan idrottsföreningar och kommuner.
– För att svensk idrottsrörelse ska kunna göra mer för fler behövs statligt stöd i form av ett anläggningsstöd. Riksidrottsförbundet har rätt kunskap, metoder och lokal närvaro i hela Sverige för att leda arbetet med att skapa mer plats för idrott och rörelse, säger Anna Iwarsson, ordförande Riksidrottsförbundet, högaktuell just nu i Almedalen.
1960- och 70-talets planeringsideal för idrott och fysisk aktivitet har varit avgörande för idrottsrörelsens utveckling. Den utvecklingen har gett ett starkt föreningsliv som bidragit till en meningsfull fritid, gemenskap och en stärkt folkhälsa. Men idag är många platser gamla och har ett stort renoveringsbehov. Dessutom saknar en av fyra idrottsföreningar att platser att vara på och inte nog med det. Många har inte tillgång till tider. Det innebär att barn står i kö istället för att röra på sig.
I stort behov av renvering
– Arbetet med renovering och nyutveckling av idrottsytor och idrottsmiljöer är en förutsättning för att vi ska kunna fortsätta erbjuda idrott, rörelse och gemenskap för alla åldrar över hela landet. För att nå nya målgrupper, bryta stillasittande och mötas över gränser måste vi tänka nytt och arbeta tillsammans, säger Anna Iwarsson.
Genom ett riktat anläggningsstöd kan Riksidrottsförbundet på lokal nivå arbeta med kommuner och föreningslivet. Med fokus på nytänkande åtgärder för att nå fler kan våra 19 RF-SISU distrikt, kommuner och idrottsföreningar arbeta tillsammans för att möta lokala utmaningar.
– Kunskap från projekt sprids dessutom mellan distrikten för att stötta fler kommuner. Men ett sådant arbete kräver en långsiktig finansiering, ett riktat anläggningsstöd.
Krävs mera samarbete
– Samverkan mellan kommuner och idrottsrörelsen kan bli ännu starkare för att möta lokala utmaningar. Det är viktigt att skapa samsyn och stimulera nytänkande för att nå fler. Jag ser att vi vill samma saker – låt oss nu gå från ord till handling. Med ett statligt anläggningsstöd kan vi tillsammans göra skillnad, säger Anna Iwarsson.
I dag i Visby under Almedalsveckan betonade RF just anläggningsfrågorför att lyfta betydelsen av ett statligt anläggningsstöd som en katalysator för att stimulera nytänkande på lokal nivå.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
Idrotts- och fritidsnämnden i Uppsala har tagit fram en landsbygdsanalys som visar hur tillgången till idrotts- och fritidsanläggningar ser ut i kommunens landsbygdsområden. Analysen blir ett underlag för fortsatt planering och prioritering, så att fler får bättre möjligheter till rörelse och aktivitet nära vardagen.
Mycket kan tyckas förutsägbart när det gäller förutsättningarna för idrott, eller rörelse och motion, i tätort kontra landsbygd. och verksamhet som ä etablerad. enligt ett egentligen vedertaget och utbrett mönster.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar