Lödöse-Nygård IK vann 100 000 – igen
I november, då föreningen fyllde 15 år, kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.
– Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
Lödöse-Nygård har uppenbarligen lottinnehavare med flyt – och som väljer korrekt förmånstagare.
Den här gången var det en prenumerant i skånska Höganäs som köpt lotten för att stödja sitt barnbarn.
– Så vinner vi igen.
Vi har möte i veckan, det här blir förstås kul att prata om säger kassören i LNIK, Nina Sjögren.
LNIK, med fotboll på programmet, bildades 2009 efter en sammanslagning av två föreningar. Deras vision lyder:
”Lödöse Nygård IK ska vara hela regionens fotbollsklubb. En klubb som jobbar tillsammans. I med och motvind. I skratt och gråt. När vi gör mål och vinner matcher jublar vi. När vi förlorar tar vi nya tag och fortsätter kämpa. Och vi gör det tillsammans.”
Verksamheten innehåller seniorlag på både dam– och herrsidan, ungdom och Lek & Boll för yngsta.
JOYNA – en win-win
Det nya digitala prenumerationslotteriet JOYNA gör det enkelt för föreningar att sälja lotter, vilket i sin tur bidrar till att stärka det svenska föreningslivet. För varje månadsprenumeration föreningen säljer, får de behålla 50 kronor, samtidigt som de har chansen att få ytterligare 100 000 kronor om lotten de säljer visar sig vara veckans win-win. Folkspel, som bland annat tillhandahåller produkterna Bingolotto och Sverigelotten och nu senast JOYNA, är föreningslivets eget spelbolag.
– Överskottet från alla våra lotter går direkt tillbaka till föreningarna som säljer dem. Sedan starten 1991 har vi genererat uppemot 18 miljarder kronor till föreningslivet. JOYNA är ett lotteri där alla vinner tillsammans – lottköparen och den förening eller organisation vinnaren har valt att stödja, säger Hans Sahlin, vd på Folkspel.
JOYNA säljs av föreningar och organisationer, men kan även köpas via Folkspels webbshop där man samtidigt kan välja vilken förening man vill stödja genom sitt köp.
Tidigare vinnare
RBU Värmland.
Barnarps IF, Jönköping.
Vapnö IF Halmstad. Rydsgårds IF.
Gräså Norrskedika – IF Östhammar.
Prostatacancerföreningen Öst.
RP IF.
Falu BS Fotbollsklubb.
Vara SK.
Smedjebacken HC.
Farstorps GoIF.
Landvetter IS.
Piteå HC.
Hedemorabygdens Ridsportklubb.
Sils IF.
Åsebro IF.
Kungälvs Handbollsklubb.
Gymnastikföreningen Unik.
Prostatacancerföreningen Kalmar.
Rimbo IK.
Lödöse-Nygård.
Kungälvs HK, P08/09.
Alingsås Kvinnliga IK.
Ulricehamnsbygdens Ridklubb.
IF Hansa Hoburg.
Väsby Ridklubb
Gullabo SK, Gullabo Skytteförening och Gullaboås IF.
Marma IF.
Lövånger Uttersjöbacken AIK.
Upsala Simsällskap.
Ope IF.
Kalmar Reumatikerförening.
Sturups IBK.
Nybro IF.
Selånger SK.
Folkspel är en ideell organisation som har 72 riksorganisationer som medlemmar i Sverige. Folkspel erbjuder svenskt föreningsliv möjligheten att sälja lotteriprodukter och på så sätt dra in pengar till sin verksamhet. Sedan starten 1991 har Folkspel genererat uppemot 18 miljarder kronor till svenskt föreningsliv, bland annat genom att föreningarna sålt Bingolotto och Sverigelotten.
Folkspel har 124 anställda och huvudkontoret ligger i Göteborg.
Läs mer på www.Folkspel.se
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.
Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.































Skriv kommentar