Lödöse-Nygård IK vann 100 000 – igen

I november, då föreningen fyllde 15 år,  kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.

 – Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.

Glada medlemmar i Lödöse Nygård IK Bildbyrån/Folkspel

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

Lödöse-Nygård har uppenbarligen lottinnehavare med flyt – och som väljer korrekt förmånstagare.

Den här gången var det en prenumerant i skånska Höganäs som köpt lotten för att stödja sitt barnbarn.

– Så vinner vi igen. 

Vi har möte i veckan, det här blir förstås kul att prata om säger kassören i LNIK, Nina Sjögren.

LNIK, med fotboll på programmet, bildades 2009 efter en sammanslagning av två föreningar. Deras vision lyder:

”Lödöse Nygård IK ska vara hela regionens fotbollsklubb. En klubb som jobbar tillsammans. I med och motvind. I skratt och gråt. När vi gör mål och vinner matcher jublar vi. När vi förlorar tar vi nya tag och fortsätter kämpa. Och vi gör det tillsammans.”

 

Verksamheten innehåller seniorlag på både dam– och herrsidan, ungdom och Lek & Boll för yngsta.

JOYNA – en win-win

Det nya digitala prenumerationslotteriet JOYNA gör det enkelt för föreningar att sälja lotter, vilket i sin tur bidrar till att stärka det svenska föreningslivet. För varje månadsprenumeration föreningen säljer, får de behålla 50 kronor, samtidigt som de har chansen att få ytterligare 100 000 kronor om lotten de säljer visar sig vara veckans win-win. Folkspel, som bland annat tillhandahåller produkterna Bingolotto och Sverigelotten och nu senast JOYNA, är föreningslivets eget spelbolag.  

– Överskottet från alla våra lotter går direkt tillbaka till föreningarna som säljer dem. Sedan starten 1991 har vi genererat uppemot 18 miljarder kronor till föreningslivet. JOYNA är ett lotteri där alla vinner tillsammans – lottköparen och den förening eller organisation vinnaren har valt att stödja, säger Hans Sahlin, vd på Folkspel. 

 

JOYNA säljs av föreningar och organisationer, men kan även köpas via Folkspels webbshop där man samtidigt kan välja vilken förening man vill stödja genom sitt köp. 

Tidigare vinnare

RBU Värmland.

Barnarps IF, Jönköping.

Vapnö IF Halmstad.
Rydsgårds IF.

Gräså Norrskedika – IF Östhammar. 

Prostatacancerföreningen Öst.

RP IF.

Falu BS Fotbollsklubb.

Vara SK.

Smedjebacken HC.

Farstorps GoIF.

Landvetter IS.

Piteå HC.

Hedemorabygdens Ridsportklubb.

Sils IF.

Åsebro IF.

Kungälvs Handbollsklubb.

Gymnastikföreningen Unik.

Prostatacancerföreningen Kalmar.

Rimbo IK.

Lödöse-Nygård.

Kungälvs HK, P08/09.

Alingsås Kvinnliga IK.

Ulricehamnsbygdens Ridklubb.

IF Hansa Hoburg.

Väsby Ridklubb

Gullabo SK, Gullabo Skytteförening och Gullaboås IF.

Marma IF.

Lövånger Uttersjöbacken AIK.

Upsala Simsällskap.

Ope IF.

Kalmar Reumatikerförening.

Sturups IBK.

Nybro IF.

Selånger SK.

Folkspel är en ideell organisation som har 72 riksorganisationer som medlemmar i Sverige. Folkspel erbjuder svenskt föreningsliv möjligheten att sälja lotteriprodukter och på så sätt dra in pengar till sin verksamhet. Sedan starten 1991 har Folkspel genererat uppemot 18 miljarder kronor till svenskt föreningsliv, bland annat genom att föreningarna sålt Bingolotto och Sverigelotten. 

Folkspel har 124 anställda och huvudkontoret ligger i Göteborg. 

Läs mer på www.Folkspel.se

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

En förening med nio liv, hette det, nej, tio liv, är det rätta, för på måndagsförmiddagen gick Östersunds FK ut med ett pressmeddelande o lät meddela ” Klubben har tillförts över 11,5 miljoner kronor och säkrat fortsatt spel i Superettan 2025”.

- Det råder kaos på många av Stockholms Friidrottsanläggningar!, Det hävdar

Willy  Berggren, mångårig ledare inom sporten i huvustan. Han om någon har

erfarenhet och kunskap för att kunna betrakta sportens uveckling. Nu har han

skrivit  ett öppet brev och påtalat situation med alla brister och han

vänder sig till  ett stort antal ledare,’

Diverse saker bland Sven-Göran ”Svennis” Erikssons tillhörigheter har auktionerats ut. 177 objekt såldes för ungefär 1,3 miljoner kronor, rapporterar Aftonbladet från dagarnas auktioner.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

En svensk spelare har skrivit historia genom att kamma hem den största spelvinsten någonsin i Sverige – orimliga 1,25 miljarder kronor på Eurojackpot. Under tisdagskvällen stod det klart att en rad spelad i Sverige var ensam med full pott, och nu har Svenska Spel Tur fått tag på den lyckliga vinnaren.

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.