Rekord - 150 spelare har bytt klubb
Har Hammarby gett upp guldjakten på Mjällby?
Frågan kan ställas sedan föreningen valt pengarna. och sagt tack och adjö till två av lagets ledande spelare, bara timmar innan transferfönstret stängdes.
Sportchefen Michael Hjelmberg kunde bokföra totalt 120 miljoner när Sebastian Tounekti hamnade i skotska Celtic för 70 miljoner och Josef Erabi till belgiska Genk för 50 miljoner, belopp som kan stiga vid prestationsbaserade bonusar.
”Bajen” har även släppt i väg ytterbacken Shaquillle Pinas, som satt på ett utgående kontrakt vid årsskiftet, till saudiska Al-Kholood.
Hammarby har åtta poäng upp till Mjällby med åtta omgångar kvar att spela. Restprogrammet talar dessutom för Blekinge-laget, Hammarby har kvar att möta både AIK, Djurgården samt Malmö, för Mjällby väntar främst lag på undre halvan av tabellen.
värvats ovh lånats
Det har värvats och lånats in spelare inför serieavslutningen på ett sätt som aldrig tidigare. SvT:s Fotbollsstudio, uppgav på måndagen att totalt 150 förändringar har ägt rum hos de allsvenska lagen.
I fotbollens näringskedja har de svenska lagen accepterat rollen som språngbräda för spelare på väg mot större och mer lönsamma uppgifter.
Lagens ekonomiska ersättning är i stigande – om än inte på Newcastle-nivå! För Halmstad, precis över kvalstrecket, kan försäljningen av Yannick Agnero, 22 år, född i Elfenbenskusten och fem allsvenska mål för Halmstad, rädda det finansiella bokslutet i höst. Agnero gick till polska Lech Poznan för 25 miljoner precis innan fönstret stängdes.
Degerfors har tagit in nio nya spelare och skickat i väg sex. Nye tränaren Henok Goitom väntar dock fortfarande på sin första tre poängare. I Värnamo har sportchefen Jörgen Persson hämtat in åtta nya spelare, senast att ansluta är 17-årige målvakten Malcom Moulare från Skövde AIK.
Alexander Isak tränade på måndagen med landslaget på Bosön som är lagets camp före kvaläventyrets början mot Slovenien. Han gjorde inte ”media” som det numer kallas.
Dubbel lön i Liverpool
Enligt engelska uppgifter, från The Guardian, kommer han att tjäna 3,8 miljoner i veckan och blir ligans femte bäst betalda spelare. I Newcastle hade han 120 000 pund i veckan, eller 1.5 miljoner svenska kronor. Dubbelt upp i Liverpool således.
Premier Leagues löneliga toppas inte oväntat av norrmannen Erling Haaland i Manchester City, 525 000 pund i veckan eller 6,6 miljoner. Isak blir inte bäst betald i Liverpool, både Mohamed Salah och Virgil vad Dijk tjänar mer, 5,1 miljoner respektive 4,4 miljoner.
Viktor Gyökeres som till slut hamnade i Arsenal får nöja sig med 2.6 miljoner i veckan – allt enligt The Guardian.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.
Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt som medlemsförbund i SOK
- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar