Precis allt är danskens fel - eller hur...
Nu går stora skallet i Sverige.
Bort med dansken, ja tyvärr används grövre uttryck, bland annat ett olustigt uttryck på en banderoll igår kväll på Strawberry Arena,
Dansken är förstås Sveriges förbundskapten i fotboll Jon Dahl Tomasson det handlar om.

Han får skulden för allt. Han kan ju inte hjälpa att Bergwall missar öppet mål och att Isaks boll är centimeter från att gå i mål. Vi kunde haft 2-0 på Schweiz.
Han kan heller inte hjälpa att han är dansk! Och pratar engelska med spelarna. Hellre en dansk som pratar engelska än en dansk som pratar danska. Alla våra spelare är utlandsproffs och pratar givetvis bra engelska.
Tomassons taktik har slagit slint inget snack om det. Men samtidigt har han haft väldigt mycket oflyt.
. Vår nyckelspelare Dejan Kulusevski är skadad och missat kvalet.
. Vår försvarsrese Viktor Lindelöf har varit utan klubb innan han kom till Aston Villa och inte varit tillräckligt tränad,
. Det har varit strul med Alexander Isaks och Viktor Györkes övergångar till Liverpool och Arsenal. Ingen av de båda miljardärerna hade för övrigt något skott på mål mot Schweiz. Det var förstås Tomassons fel. Tänk om Isak varit med från start i matcherna mot Slovenien och Kosovo, då tror jag Sverige haft sex poäng och inte en efter tre matcher.
. Det är säkert Tomassons fel att Robin Olsen gjorde en riktig målvaktstavla mot Slovenien.
. Och till sist. Vad är Kim Källströms ansvar som chef över Tomassson.? Tillsammans med Sebastian Larsson har han varit delaktig i den offensiva taktik som svenska laget inte behärskade. Har de inte kunnat sätta in en nödbroms tidigare, två kloka spelare som de har varit.
Nej, jag tycker inte Tomasson skall avgå. Jag kanske är ensam i Sverige som tycker det.
Men blir det förlust eller tappad poäng mot Kosovo på måndag då tror jag Tomasson själv tar beslutet att avgå. Då tycker jag att Sebastian Larsson skall rycka in. Han har så vitt jag vet ingen tränarutbildning men han skulle klara jobbet under en övergångsperiod.
Annars är jag själv beredd att rycka in...
Mest lästa just nu
Svensk bandy mobiliserar. Förbundet och liga föreningen ska tillsammans skapa resurser i ett arbete som har pågått en tid. De innebär i klartext att Svenska Bandyförbundet (SBF) och Föreningen Svensk Elitbandy (FSE) fördjupar sitt samarbete och samordnar nu arbetet med marknadsföring, försäljning och partneraktivering.
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Nyår är förenat med löften. Som att börja motionera – mera! Det utmanar åtskilliga. Nu finns det statistik på det.
En svsnsk klassier presenterar nu deltagarsiffrorna för 2025. Inte mindre än 4 600 deltagare, varav nästan hälften kvinnor, klarade en Klassiker, d v s startade och fullföljde Vasaloppet, Lidingöloppet, Vätternrundan och/eller Vansbrosimnngen. Det är det högsta antalet genomförda Klassiker sedan 2018
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



























































Skriv kommentar