Nu spänner man musklerna i Häcken

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Nordic Wellness Arena blir BK Häckens nya hemmaborg. 

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nyttfemårsavtal med Häcken. Samma plats, samma änamål, nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel delgemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan växt till att dominera inte bara i Göteborg utan hela landet. Kedjan har faktiskt så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar i sitt bidrag till den svenska folkhälsan när de tar över namnrättigheten för fotbollsarenan nästgårds.

Under de tio år som gått sedan Rambergsvallen revs och Göteborgs nya arena invigdes sommaren 2015, har utvecklingen varit omfattande. Med spel i Allsvenskan, OBOS Damallsvenskan, Europamatcher för herrar och damer, Superettan och Svenska Cupen, har Bravida Arena under ett decennium växt fram till en av de främsta och mest omnämnda idrottsarenorna i landet.

Bara under 2025 spelades ett 60-tal elitmatcher på arenan, som dessutom kombinerar eliten med ett hundratal breddfotbollsmatcher årligen. Adderat med över 2000 träningstimmar på arenan varje år, är det en av de mest utnyttjade elitfotbollsarenorna i Sverige.

– Nordic Wellness är en mångårig partner till klubben och att få bygga vidare på arenans utveckling tillsammans med dem känns fantastiskt. De drivs liksom vi av att ständigt vilja bli bättre och vi delar fokus på att skapa glädje och rörelse som gynnar folkhälsan. Att de dessutom, likt BK Häcken, växt från rötterna på centrala Hisingen till att leda utvecklingen nationellt, gör samarbetet hundraprocentigt. Vi är stolta över att ha hittat ett långsiktigt arenanamn som både ger oss en god ekonomisk affär och samtidigt en stark varumärkesmässig koppling till klubben, säger BK Häckens klubbchef Marcus Jodin.

Nordic Wellness Arena ägs av Göteborgs Stad genom Higab men när arenan byggdes 2015 köpte BK Häcken loss namnrättigheten. Det nya namnavtalet är godkänt av Göteborgs Stadshus AB och är skrivet på fem år, med en option om lika många år ytterligare. Under 2025 har en förstudie genomförts om en utbyggnation av arenan, för att få den godkänd för ligaspel i Europa enligt UEFA:s regelverk.

– Vi har goda förhoppningar om att Nordic Wellness Arena kommer att byggas ut under den här avtalsperioden och nå en kapacitet på runt 12 000 åskådare, säger Marcus Jodin.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

 Gardell-gate fortsätter att kasta sin skugga över svensk idrott.

Finansmannens 100 miljoner donation om 100 miljoner till svensk tennis vilar nu hos RIN, Riksidrottsnämnden, efter anmälan från idrottsombudsmännen, en del av RF, Riksidrottsförbundet.

 De är tre personer som inte låter sig itervjuas. De agerar på uppdrag av RF:s ordförande Anna Ivarsson.

Nu skrivs nästa kapitel i denna ”såpa”.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.

Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen