Mångiljonsponsorns plötsliga besked

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Svenska Spelet har åtminstone varit med på ett hörn någonstans när det har spelats damfotboll i Sverige

– Vi är väldigt nöjda med samarbetet med Elitfotboll Dam och kommer satsa fullt ut under resten av den här säsongen och hela nästa säsong. Men vi har varit måna om att meddela i god tid att vi inte kommer att förlänga avtalet för att ge Elitfotboll Dam bästa möjliga förutsättningar att hitta en annan huvudsponsor, säger Nicklas Biverståhl, chef Sponsring hos Svenska Spel.

ge besked i god tid

Svenska Spel jobbar kontinuerligt med att utveckla och utvärdera alla sponsringsavtal för att investeringen i idrotten ska ge så stor effekt som möjligt. 

Koncernen har nyligen gjort en översyn av både sponsringsstrategi och varumärkesstrategi och därefter tillkom beslutet att sluta med damfotbollen.

–  Vi har beslutat att vi ska engagera oss i färre samarbeten för att bland annat lägga mer kraft på att aktivera våra avtal och med större påverkan driva relevanta frågor tillsammans med våra partners, säger Nicklas Biverståhl.

 Svenska Spel har varit en del av svensk fotboll sedan 1934 och är i dag huvudpartner till Elitfotboll Dam, som organiserar OBOS Damallsvenskan och Elitettan, huvudsponsor till Elitfotboll Dam, intresseorganisationen för de två högsta ligorna i svensk damfotboll och en betydande partner. 

Svenska Spel har varit en del av svensk fotboll sedan 1934. I dag är vi stolta över att vara huvudpartner till Elitfotboll Dam, som organiserar OBOS Damallsvenskan och Elitettan. Och här har det skett

Avtalet gäller till 2026

Sedan 2023 finns ett nytt avtal på plats som sträcker sig till 2026. Målet var och är att stärka klubbarnas möjligheter att konkurrera på hög europeisk nivå och bidra till fortsatt utveckling på både klubb- och landslagsnivå.

Avtalet omfattar en särskild satsning på klubbcertifieringen. Den hjälper klubbarna att utveckla sina ungdomsverksamheter genom att kvalitetssäkra tränare, ledare och faciliteter i varje lag i OBOS Damallsvenskan och Elitettan. Och parterna har kunnat notera huriIntresset för ökar – både vad gäller publik och sportsliga framgångar. 

Svenska Spel delar varje år också ut en Europabonus till de klubbar som når Uefa Women’s Champions League. Syftet är att ge lagen bättre förutsättningar att lyckas internationellt och samtidigt stärka den svenska klubbfotbollens anseende.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

18-årige Hammarby-spelaren Adrian Lahdos övergång till italienska ligasexan Como i Serie A är den hittills största i svensk fotboll.

 Lahdo är en akademifostrad spelare i Hammarby, nettovinsten beräknas av sportchefen Mikael Hjelmberg till 126 miljoner kronor i ren övergångssumma, plus ett bonusbelopp på 11 miljoner, totalt 137 miljoner.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.

Det sker  via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.

Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion. 

– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.

När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen