UEFA:s val idealiskt för damfotbollen
UEFAs nya damfotbollsstrategi, "Unstoppable" (2025-2030), innebär (äntligen!) en historisk satsning med en budget på 1 miljard euro över sex år. Småpengar i vissa fotbollsperspektiv, men enorma summor i andra.
Det är oavsett en tydlig signal om att damfotbollen nu betraktas som en central del av europeisk fotboll och i förlängningen idrott. Strategin bygger vidare på den tidigare strategin "Time for Action" (2019–2024), som skapade en solid grund för tillväxt.

Målet är att accelerera damfotbollens utveckling på alla nivåer – från gräsrötter till elit – med fokus på professionalisering, ökad synlighet och ekonomisk hållbarhet. För svensk fotboll, som länge varit en förebild inom sporten, är detta ett ögonblick vi inte får låta passera. Elitfotboll Dams strategi till 2027 går dessutom i samma riktning.
Ger damfotbollen enormt stöd
Vad innebär strategin i praktiken?
"Unstoppable" har flera nyckelområden som direkt kan påverka svensk damfotboll:
• Ekonomiskt stöd till klubbar och ligor: Genom HatTrick-programmet, som fördubblats till 66 miljoner euro för damfotbollen, kan svenska klubbar och ligor söka finansiering för att förbättra infrastruktur och skapa hållbara verksamheter.
• Stärkta professionella ligor: UEFA vill att fler ligor når en professionell nivå genom tydliga licenskrav, ekonomiska incitament och minimistandarder. För Damallsvenskan är detta en möjlighet att ytterligare stärka sin ställning internationellt.
• Förbättrad synlighet och kommersiella initiativ: UEFAs fokus på att utveckla Women’s Champions League och lansera nya tävlingsformat skapar möjligheter för svenska klubbar att nå en bredare publik och locka starkare sponsorer.
• Landslagens konkurrenskraft: Genom utvecklingen av Women’s Nations League och nya ungdomstävlingar vill UEFA lyfta landslagen och skapa fler vägar för unga spelare att nå den internationella scenen.
Vad står på spel för Sverige?
Tack vare eldsjälarna
Sverige har tack vare årtiondens hårt arbete av eldsjälar i och runt damfotbollen en unik utgångspunkt. Med OBOS Damallsvenskan som en av de mest respekterade ligorna i världen och ett landslag som regelbundet konkurrerar om medaljer, har vi både förtroende och kompetens.
Men vi måste såklart fortsätta agera strategiskt. Länder som England, Spanien och Frankrike investerar tungt i sina ligor och riskerar att springa om oss om vi inte hänger med i utvecklingen.
Även på gräsrotsnivå har Sverige en positiv utveckling. Antalet registrerade kvinnliga spelare (15 år och uppåt) har ökat med hela 121 procent mellan 2003 och 2022, från 44 306 till 97 898. Detta visar att intresset för damfotboll växer starkt, vilket är en ovärderlig resurs att bygga vidare på. Och något andra länder imponeras av.
Konkret nytta för gräsrötterna
För OBOS Damallsvenskan, Elitettan och svensk fotboll i stort finns en tydlig väg framåt:
• Fortsätta förbättra den kommersiella produkten: Elitfotboll Dam jobbar med att utveckla rättigheter, publikupplevelser och internationella samarbeten för att öka intäkterna och attrahera toppspelare. Det arbetet blir ännu viktigare nu.
• Säkerställa högre standarder: Genom att möta UEFAs kommande krav på licenser och arbetsvillkor kan OBOS Damallsvenskan befästa sin status som en av världens toppligor. I kombination med den svenska modellen utgör detta en attraktiv grund för att attrahera spelare i många år framöver.
• Stärka kopplingen till gräsrötterna: Genom en moderniserad certifieringsprocess för talangutveckling, i linje med Svenska Fotbollförbundets och Elitfotboll Dams gemensamma satsning, kan vi utveckla och mäta elitmiljöer för att skapa bättre förutsättningar för unga spelare att nå elitnivå. Här måste Elitfotboll Dam och Svenska Fotbollförbundet fortsätta gå hand i hand.
Vad gör vi av det?
Denna miljardinvestering är den största satsningen någonsin på europeisk damfotboll. Det visar att UEFA inte längre bara pratar om jämställdhet – de investerar också konkret. Det är ett viktigt steg framåt, men framgången ligger i detaljerna: hur pengarna fördelas och hur vi i Sverige ser till att maximera nyttan. Det sistnämnda tror jag är avgörande för att vi inte bli kvar på perrongen nära andra länder och ligor satsar.
Trots de ambitiösa målen i UEFAs "Unstoppable"-strategi återstår det samtidigt att se vilka konkreta effekter den kommer att ha på klubbar och gräsrotsnivå. Det är avgörande att de utlovade resurserna når fram och används effektivt för att skapa verklig förändring.
Publiksnittet ökar
Samtidigt befäster denna satsning damfotbollen som en av de mest attraktiva sporträttigheterna att investera i och engagera sig i. Enligt Upplevelseinstitutets rapport "Sportnavigatorn 2024" har OBOS Damallsvenskan upplevt en betydande ökning i popularitet, med ett publiksnitt på 1 086 åskådare per match under 2023, vilket är det högsta på 18 år. Dessutom rankas damlandslaget i fotboll just nu som Sveriges mest populära landslag, vilket ytterligare understryker damfotbollens växande kommersiella potential och attraktionskraft.
Jag vill påstå att detta är till alla som slitit för damfotbollen – spelare, tränare, klubbledare och eldsjälar – långt innan resurser och intresse fanns: för det är tack vare ert arbete vi står här idag med en unik position att möta upp den här typen av satsningar från UEFA (och FIFA). Sverige har en unik möjlighet att befästa sin plats i toppen av europeisk damfotboll. Men det kräver handling, engagemang och vilja att leda utvecklingen. Det gör vi tillsammans i bredd och elit; distrikt och klubbar.
Damfotbollen i Europa i allmänhet har aldrig haft ljusare framtidsutsikter – nu är det upp till oss att göra dem till verklighet, för svenska fotbollsspelande tjejer i synnerhet.
Mest lästa just nu
Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.
Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Ingenting har förändrats sedan februari 2022
Rysslands krig mot Ukraina har snart pågått längre än andra världskriget.
En nation och dess människor smulas sönder bit för bit. I den dagliga nyhetsrapporteringen berättas om nattens ryska attacker med drönare och ballistiska robotar.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja
























































Skriv kommentar