Idrottens hallar och arenor rustas via bidrag
Regeringen presenterade på på onsdagen en satsning på idrottsanläggningar och idrottsmiljöer och via den kommande budgeten anslås 250 miljoner årligen under 2026-27 för att rusta arenor och hallar och dessutom satsa opå nybyggnationer.
– En mycket efterlängtad satsning. Vi vet att en av tre barn- och ungdomsföreningar tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på tid och plats
. – Att det finns anläggningar och idrottsmiljöer för landets idrottsföreningar är helt avgörande för att idrottsrörelsen ska kunna bidra till att bygga ett starkare Sverige, säger Anna Iwarsson, ordförande Riksidrottsförbundet, glad över de 500 miljonerna
Under 2024 tilldelade regeringen Riksidrottsförbundet 130 miljoner kronor för att stödja arbetet med ökad tillgång till idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. Pengarna kunde redan på kort tid göra skillnad.
I 174 kommuner över hela landet kunde 432 anläggningsprojekt beviljas stöd för renovering, ombyggnation och nya platser att idrotta på. Det är anläggningar och idrottsmiljöer som kommer möjliggör
aktiviteter i flera decennier. Söktrycket var dock mycket högt. Riksidrottsförbundet fick in ansökningar som motsvarade tre gånger det stödets storlek.
– Efterfrågan på ekonomiskt stöd var under förra året mycket större än vad vi hade möjlighet att fördela. Ett stort uppdämt behov finns runtom i vårt land. Idrottsrörelsen behöver vara en central del i satsningen. Riksidrottsförbundet har den infrastruktur som krävs för att skapa ett långsiktig hållbart arbetssätt tillsammans med förutsättningar och kunskap för att leda förändring, vara nytänkande och skapa innovation. Det här kommer att göra skillnad på riktigt. Här och nu, och för nästa generation, betonar Anna Iwarsson.
För att skapa förändring krävs både kunskap, en lokal närvaro och nära samverkan med landets alla 290 kommuner.
– Vi måste tänka nytt och utveckla vårt sätt att se på utformningen av platser för idrott. Nya kombinationer, nya sätt att bygga om befintliga platser och att se miljön som en mötesplats. Innovation kommer sällan av sig självt. Riksidrottsförbundet kommer nu kraftsamla för att ta nästa steg för att driva ett utvecklingsarbete med innovation i fokus.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
Det historiska steget har skett. Lanseringen som vissa i det längsta kallat kuppförsök lyckades. Dubbelparet Ulf Rosberg- Christer Gardell tog hem matchen, men å andra sidan, svensk tennis får 100 miljoner inklusive en ny ledning och betydligt större resurser.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt som medlemsförbund i SOK
- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som har premiär Gunde har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar