240 miljoner öppna för idrottsföreningar
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Under lång tid har söktrycket på stöd för att utveckla platser för idrott varit högt, och de nya medlen ger Riksidrottsförbundet möjlighet att förstärka det arbetet. Trots att stödet endast varit öppet för ansökningar i fyra veckor har idrottsföreningar redan skickat in projektansökningar motsvarande 120 miljoner kronor.
Det stora intresset märks även tydligt i hela landet.– Det är ett stort intresse när vi bjuder in till träffar för att berättar om stödet för idrottsföreningar. Stödet gör det möjligt att skapa och renovera de platser som krävs för att idrottsföreningar ska kunna ta emot fler i sin verksamhet. Varje krona bidrar i förlängningen till att fler barn och ungdomar är i rörelse i stället för att stå i kö, säger Riksidrottsförbundets ordförande Anna IwarssonAtt Riksidrottsförbundet tillsammans med sina 19 RF-SISU distrikt sedan länge har ett väletablerat arbetssätt kring anläggningsfrågor, har gjort att startsträckan varit kort. En viktig framgångsfaktor är den lokala närvaron, att möta kommuner och idrottsföreningar på plats för att prata om behov och möjliga lösningar. På plats kan Riksidrottsförbundet både ge råd om gestaltning och praktiska frågor i samband med att en anläggning ska byggas.
– Regeringens satsning är mycket välkommen. Vi ser redan nu att den kommer göra stor skillnad och skapa positiva effekter under lång tid framåt, men vi ser också att behovet är större än de medel som finns att fördela. För att ännu fler barn och ungdomar ska få tillgång till bra idrottsmiljöer behöver vi jobba uthålligt många år. Den här tvååriga satsningen är en bra start. Min önskan är att vi ska kunna fortsätta fördela stöd även efter 2027, säger Anna Iwarsson.
Mest lästa just nu
I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg lämnar sin post.
"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…
Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Mora har vid två tillfällen utsetts till Sveriges bästa elitidrottskommun och även till Sveriges bästa evenemangskommun. Kommunen är hemort för Vasaloppet, ett av Sveriges starkaste idrottsvarumärken, och har genom sitt föreningsliv, sina idrottsutbildningar och sina arrangemang under lång tid bidragit till att utveckla både bredd- och elitidrott. Det var en viktig anledning till att Mora kommun tog initiativ till samtal om idrottens samhällsvärde och behovet av långsiktigt hållbara lösningar.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar