RF presenterar unik satsning för elitidrottare
RF avslöjade på måndagen hur en efterlängtad satsning ska gynna villkoren för svenska elitidrottare. Många har inte haft nåt val utan har tvingats till dubbla karriärer. Jämte all träning har de även fått ta jobb för att få privatekonomin att fungera. Nu ska de få möjlighet att även utbilda sig.
24 lärosäten runt om i landet får rollen som Riksidrottsuniversitet (RIU) eller Elitidrottsvänliga lärosäten (EVL), en modell som innebär en stark och växande nationell samverkan mellan idrott och akademi. Målet är att ytterligare samarbeta med högskolor.
Åtta lärosäten erbjuds möjligheten att fortsätta som Riksidrottsuniversitet (RIU) och 16 lärosäten får möjligheten att bli Elitidrottsvänliga lärosäten (EVL), alla med Riksidrottsuniversiteten som ett kunskapsnav.
24 lärosäten involverade
- Den forskning och utbildning som bedrivs där bidrar till nya träningsmetoder, bättre utvecklingsmiljöer och ett mer evidensbaserat stöd till våra elitidrottare, det som gör skillnad på lång sikt, säger Stefan Lundh, chef för verksamhetsområdeIdrottsutveckling.
Arbetet med RIU/EVL har vuxit kraftigt sedan starten 2015 och totalt 24 lärosäten har nu ansökt om att få ingå i systemet.. Skillnaden mellan utnämningarna är att RIU arbetar på uppdrag från Riksidrottsförbundet med både särskilda utbildningssatsningar, dubbla karriärer och praktiknära elitidrottsforsking medan EVL-uppdraget enbart handlar om de dubbla karriärerna.
– Vi vet att de bästa resultaten kommer när akademin och idrottsrörelsen arbetar tillsammans och det här bygger just på den samverkan och vi ser gång på gång hur den leder till bättre stöd för de aktiva och starkare utvecklingsmiljöer, säger Kent Lindahl ansvarig RIU/EVL hos Riksidrottsförbundet.
Elitidrottsforskning
De lärosäten som föreslås för Riksidrottsuniversitetsstatus är Gymnastik- och idrottshögskolan/Kungliga Tekniska högskolan, Högskolan i Halmstad/Malmö universitet, Göteborgs universitet, Chalmers tekniska högskola, Mittuniversitetet och Umeå universitet. Samtliga uppfyller tydligt de grundläggande kriterier som krävs och bedöms erbjuda kvalificerad utbildning och elitidrott och inte minst, relevanta satsningar inom praktiknära elitidrottsforskning.
16 lärosäten erbjuds möjligheten att bli efterlängtade idrottsmiljöer: Blekinge Tekniska Högskola, Högskolan i Borås, Högskolan Dalarna, Högskolan i Gävle, Högskolan i Jönköping, Högskolan Kristianstad, Högskolan i Skövde, Högskolan Väst, Försvarshögskolan, Karlstads universitet, Linköpings universitet, Linnéuniversitetet, Luleå tekniska universitet, Mälardalens universitet, Sveriges lantbruksuniversitet och Örebro universitet.
Karlstads universitet och Linnéuniversitetet är tänkta ”RIU-kandidater”, med möjlighet att prövas för Riksidrottsuniversitetsstatus från och med den 1 augusti 2028. De ska kunna nå RIU-nivå inom nästa avtalsperiod .
Förutom att stärka iutvecklingsmiljöerna inom systemet betonar RF även behovet av långsiktig finansiering av de dubbla karriärerna Riksidrottsförbundet tillsammans med lärosätena som står för kostnaden, men RF har förhoppning om att driva frågan om statlig finansiering i sitt budgetunderlag till regeringen.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
Fansens reaktioner ooch protester fick rn snabb reaktion hos Svensk Elitfotboll (SEF) och Elitfotboll Dam (EFD). Beslut är redan taget om att inleda en gemensam utredning om transparens vid spelarövergångar för svensk elitfotboll. Och detfår inte bli någon långbänk för ärendet,Utredningen förväntas vara klar under året.
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar