Satsning på idrott och funktionsnedsättning

Drygt 5 miljoner kronor tilldelas fem projekt om idrott för personer med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar (NPF). Syftet med detta extra forskningsbidrag är att öka delaktighet och inkludering inom idrotten. 

Viljan att våga pröva är betydelsefull för människor med funktionsnedsättning.

Forskarna ska studera allt från elitidrottares förutsättningar till miljöer inom barn- och ungdomsidrotten och skolans roll. Projekten beviljas bidrag för två år.

Här skriver forskarna själva om det kommande arbete:

Cecilia Åkesdotter, Gymnastik- och idrottshögskolan

Projektets titel: Elitidrottare med adhd . Berättelser om utmaningar och möjligheter

"Hos idrottare har adhd beskrivits som både en styrka, som bidrar med energi och driv, och en utmaning, med svårigheter att fokusera, hantera frustration och bristande organisationsförmåga. I projektet utforskats elitidrottares egna erfarenheter av adhd genom kreativa analytiska metoder (CAPs). Genom intervjuer skapas korta berättelser i form av creative non-fiction, med fokus på de möjligheter och utmaningar som idrottare med adhd möter inom idrotten. Berättelserna används sedan i intervjuer med tränare för att undersöka deras bemötande och strategier. 

Trots att adhd är vanligt inom elitidrotten saknas kunskap om idrottarnas egna perspektiv och tränarnas förhållningssätt. Studien bidrar med viktiga insikter för att främja inkluderande miljöer, stärka tränarkompetens och minska stigma."

 

Tobias Lundgren, Karolinska Institutet

Projektets titel: Från hinder till handling – inkluderande idrott för barn och unga med NPF

"Barn och unga med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar (NPF) deltar i betydligt mindre utsträckning i idrott än andra – med negativa konsekvenser för hälsa och social gemenskap. Det saknas kunskap om vad som faktiskt får idrott att fungera för dessa barn, särskilt för tjejer. 

Projektet undersöker framgångsfaktorer genom två perspektiv: föräldrars strategier för att hitta fungerande idrottsverksamheter, och hur tjejer med autism upplever att meningsfull, trygg och rolig idrott ska vara. Genom intervjuer med föräldrar och tjejer identifieras mönster som kan ligga till grund för utveckling av mer inkluderande idrottsmiljöer, riktlinjer och samverkan mellan viktiga aktörer."

Eva Linghede, Gymnastik- och idrottshögskolan

Projektets titel: Att röra sig på spektrat del 2: unga austisters och adhd:ares berättelser om idrott och rörelse

"I projektet utforskas unga autisters och adhd:ares berättelser om idrott och rörelse från ett neurodiversitetsperspektiv. Ett perspektiv som utgår från att människors hjärnor har olika sätt att fungera, och dessa olikheter omfamnas. Kvantitativa studier visar att unga på NPF-spektrat är mindre fysiskt aktiva än neurotypiska unga. Hur unga autister och adhd:are själva upplever idrott och rörelse vet vi betydligt mindre om. I befintlig forskning är bilden också medicinskt präglad, där NPF beskrivs i termer av problem. Ökad kunskap om unga autisters och adhd:ares upplevelser av idrott och rörelse, liksom ett problematiserande av neurotypiska normer, är avgörande för att skapa mer inkluderande idrottsmiljöer. Det kan också vara av värde för autism- och adhd-communityn."

Linn Andersson Konke, Karolinska Institutet

Projektets titel: Inkluderande idrott – samverkan mellan skola och idrottsföreningar för ungdomar med adhd och autism

"Projektet ska utveckla och utvärdera modeller för samarbete mellan skolor och idrottsföreningar för att skapa mer inkluderande idrottsmiljöer för ungdomar med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar (NPF). Genom intervjuer, fokusgrupper och en skolbaserad interventionsstudie undersöker vi hur fysisk aktivitet kan anpassas för att främja hälsa, delaktighet och trygghet. 

Resultaten kan bidra till ökad kompetens om NPF inom idrottsrörelsen, stärkt samverkan mellan skola och föreningsliv och fler möjligheter till meningsfull fysisk aktivitet för alla barn och unga."

Läs mer om Linn Andersson och hennes forskning

Karin Bertills, Linköpings universitet

Projektets titel: Tillgängliga omställningstider på högstadiet (åk 7–9) "Färre barn med NPF börjar idrotta och fler ungdomar med NPF slutar idrotta tidigare och är mindre fysiskt aktiva än typiskt fungerande kamrater. Riktade åtgärder behövs och skola och fritid behöver samverka för att stötta ungdomar med NPF så att de kan och vill vara fysiskt aktiva i skolan och på fritiden. På högstadiet ställs stora krav på ungdomars förmåga att planera, hantera tid och samspela socialt. Omställningstid, till exempel raster och förflyttning, saknar ofta struktur och kan vara särskilt utmanande för ungdomar med NPF. 

I detta projekt vill vi undersöka omställningstiden före och efter idrottslektioner, samt tid efter skolan och före fysisk fritidsaktivitet, för att ta reda på hur anpassat stöd ska utformas för att ungdomar med NPF ska känna sig förberedda inför fysisk aktivitet.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.

Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är  inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja