Han fick nog - Per slutar som polis

Svensk Supporterunion, SFSU, och tidigare elitdomaren Jonas Eriksson får som de vill – polischefen Per Engrström sluta, han har i höst mer än någon annan symboliserat kampen mot illegal maskering och ordningsstörningar på fotbollens läktare.

-Jag har gjort mitt,  jag ar tre-fyra månader kvar. Sedan går jag i pension. Jag fyller 66 och känner att jag har gjort mitt, säger han i en intervju med GP.

Grabbarna trivs - som fotbollsåskådare. Björn Larsson Rosvall/TT

Per Engström chef för NOA, polisens nationella operativa avdelning, blev fotbollens spottkopp sedan han berättat om nya åtgärder för att komma till rätta med bl.a. annan illegal maskering i herrallsvenskan och Superettan.

Klubbarna skulle tvingas stoppa matcher om åskådare bröt mot lagen om maskeringsförbud, ett lagrum som klubbades av regering och riksdag redan 2017.

Svenska Fotbollförbundet, SvFF,  Föreningen Svensk Elitfotboll, SEF klagade över bristande dialog och samverkan. SFSU rasade och i TV:s Fotbollsstudion i måndags krävde förre toppdomaren Jonas Eriksson Engströms omedelbara avgång.

För GP bekräftar Engström att han blev upprörd när myndigheten bestämde sig för att backa från direktiven om maskeringsförbud. Åtgärden skulle ha trätt i kraft i helgens 24:e omgång.  Efter massiv kritik tog polisen två steg tillbaka och vad som gäller nu är att inga omedelbara åtgärder ska vidtas. Med andra ord:  Fri maskering på fotbollens arenor.

-Det blev någon typ av beslutsfattande på en nivå ovanför mig. På enhetschef nivå. De beslutade sig för att pausa och avvakta, berättar Per Engström.

-Sedan meddelades att vi ska inte trycka på med den här frågan, men det ska ändå jobbas vidare med den. Vad det betyder i detalj kan jag inte svara på. Men  det ska bli en nystart att fortsätta den vägen framåt, avslutar Per Engström.

Hans uppgifter kring idrotts – och fotbollsfrågor inom NOA ska i fortsättningen handläggas av Therese Rosengren.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja