Han fick nog - Per slutar som polis

Svensk Supporterunion, SFSU, och tidigare elitdomaren Jonas Eriksson får som de vill – polischefen Per Engrström sluta, han har i höst mer än någon annan symboliserat kampen mot illegal maskering och ordningsstörningar på fotbollens läktare.

-Jag har gjort mitt,  jag ar tre-fyra månader kvar. Sedan går jag i pension. Jag fyller 66 och känner att jag har gjort mitt, säger han i en intervju med GP.

Grabbarna trivs - som fotbollsåskådare. Björn Larsson Rosvall/TT

Per Engström chef för NOA, polisens nationella operativa avdelning, blev fotbollens spottkopp sedan han berättat om nya åtgärder för att komma till rätta med bl.a. annan illegal maskering i herrallsvenskan och Superettan.

Klubbarna skulle tvingas stoppa matcher om åskådare bröt mot lagen om maskeringsförbud, ett lagrum som klubbades av regering och riksdag redan 2017.

Svenska Fotbollförbundet, SvFF,  Föreningen Svensk Elitfotboll, SEF klagade över bristande dialog och samverkan. SFSU rasade och i TV:s Fotbollsstudion i måndags krävde förre toppdomaren Jonas Eriksson Engströms omedelbara avgång.

För GP bekräftar Engström att han blev upprörd när myndigheten bestämde sig för att backa från direktiven om maskeringsförbud. Åtgärden skulle ha trätt i kraft i helgens 24:e omgång.  Efter massiv kritik tog polisen två steg tillbaka och vad som gäller nu är att inga omedelbara åtgärder ska vidtas. Med andra ord:  Fri maskering på fotbollens arenor.

-Det blev någon typ av beslutsfattande på en nivå ovanför mig. På enhetschef nivå. De beslutade sig för att pausa och avvakta, berättar Per Engström.

-Sedan meddelades att vi ska inte trycka på med den här frågan, men det ska ändå jobbas vidare med den. Vad det betyder i detalj kan jag inte svara på. Men  det ska bli en nystart att fortsätta den vägen framåt, avslutar Per Engström.

Hans uppgifter kring idrotts – och fotbollsfrågor inom NOA ska i fortsättningen handläggas av Therese Rosengren.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fotbollens play off semifinal mot Ukraina den 26 mars kommer allt närmare. Matchen ska avgöras på Estadi Ciutat de Valenica, hemvist för Levante, här har tidigare AIK:s och landslagets Johan Mjällby jagat spanska ligapoäng säsongen 2004-2005.

Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning 

”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.

- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.

Vintern har kommit med allt vad det innebär. Framkomligheten minskar allmänt, men – andra möjligheter öppnas. Det t är möjligt att åka skidor både i norr, söder och väst, ja överallt i Sverige. 

Drömmar föds och släcks. ”Kanske jag också skulle testa… Över 600 000 personer har faktiskt kämpat sig igenom Vasaloppet sedan starten 1922.  

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen