Supportrar visade sin makt

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

- Har du mask på dig på jobbet, eller när du går på bio?  Vilka  behöver gå maskerade på en fotbollsmatch?

Det är två relevanta frågor i debatten kring  maskering på läktarplats vid allsvenska fotbollsmatcher. En debatt som  blossat upp efter NOA-chefen Per Engströms besked  om avbrottskrav vid maskering i allsvenskan och super- ettan.

"Match på lördag, ska du med, vi har lite påhitt". då kan det bli sådana här scener

Fotbollens storklubbar,  AIK, Djurgården och Hammarby, plus Malmös FF:s lagkapten Pontus Jansson, Svenska Fotbollförbundet, Föreningen Svensk Elitfotboll , SEF samt Svensk Supporterunion, SFSU, har alla gått i taket .

 Polisens nya krav väntas träda skulle egentligen ha gällt i och med helgens allsvenska omgång.

klubbarna uttrycker djup oro och framhållet att kravet är kontraproduktivt och anser att de nya direktiven gå emot den så kallade exkluderingsstrategin som bedöms som framgångsrik.

Kommentatorsfälten på sociala medier ansluter sig inte alls till klubbarnas agerande. Tvärtom – en stor majoritet av de inlägg som Idrottens Affärer tagit del av välkomnar polisens skärpta regler och har noll förståelse för att maskering förekommer på läktarplats.

"Det är bara ett test"

-Vad är poängen med att  bära mask, frågar flera.

I brev till polismyndigheten och Per Engström, gruppchef för nationella operativa avdelningen, NOA, menar att de allsvenska  matcher riskerar att brytas om  någon person på läktaren är maskerad.

På torsdagen tvingades Per Engström ta ett steg tillbaka och förklarade att polisens nya avbrottskrav endast är ett test som kommer att gäller över två omgångar, helgens omgång 24 och påföljande omgång 25.

- Sedan kommer vi att utvärdera, sa Per Engström till Fotbollskanalen.

Det lagrum som Per Engström hänvisat till i sitt beslut är från 2017 och innebär att all maskering på läktarplats är ett lagbrott och ska anmälas. Fotbollens elitklubbar har med andra ord haft åtta år på sig att vidta egna åtgärder mot de grupper av fans som vill dölja sig bakom masker.

Några åtgärder har inte vidtagits.

Efter fotbollens proteststorm tvingades Per Engström slå till reträtt, i hans ursprungliga direktiv talades inte om ”en testperiod”, snarare att de nya direktiven var en följd av fotbollens oförmåga att anpassa sig till ett lagrum som funnits sedan 2017

Det kan också formuleras så här:  Svensk supportermakt, assisterad av SvFF och SEF, vann en jordskredsseger, i storleksordningen 5-0 mot civilsamhället, här representerat av polischefen Per Engström.

Supportrarnas tvivelaktiga vinst

Det är anmärkningsvärt att Bajen Fans, ordförande Marcus Beckford, har noll koll  på sociala medier, och tycks helt omedveten om att det varit förbjudet att maskera sig på sportevenemang sedan 2017.  Det vanliga scenariot är att  går in på arenan, gömma sig under banér och lagflaggor – och komma ut maskerade och tända bengaler och annan pyroteknik.

- De nya direktiven hade drabbat väldigt många oskyldiga, säger han

-Det behöver inte vara så dramatisk som många målar upp. Åtgärden syftar ju till att få bort all maskering på läktarplats. Sedan kan man spela vidare, säger Per Engström till TT.

Han har tidigare hävdat  polisens direktiv är i linje med Svenska Fotbollförbundet, SvFF, och Svensk Elitfotboll, SEF:s uppfattning att maskering är roten till allt onda.

Här anmäler SEF:s ordförande, Jens T Andersson, andra synpunkter i ett pressmeddelande.

-Vi har inte varit delaktiga i polisens arbete med att förändra villkoren för maskering. Vi vill alltid jobba tillsammans med politiken, polisen och supporterkollektivet för att fortsätta utvecklingen med trygga, säkra och stämningsfulla arrangemang, säger han.

Polisens nya regler träder nu i kraft i två omgångar,  24:e  och 25:e omgången. Därefter blir det en”utvärdering” á la Per Engström...

Den ovan nämnda exkluderingsstrategin innebär att individer som gör sig skyldiga till  regelöverträdelser, exempelvis maskering, ska lagföras individuellt. Kollektiv bestraffning, exempelvis utrymma en läktarsektion  ska inte förekomma.

Kostade klubben 5 miljoner

Att svenska lag bötfälls för ordningsstörningar vid internationella cupmatcher är mer regel än undantag. Det totala vitesbeloppet uppgår till över 5 miljoner kronor vid Europa-spel under 2024-2025.

Senast i raden att bötfällas är just Hammarby för ordningsstörningar vid cupmötet med norska Rosenborg och AIK som tvingas betala 185 000 kronor efter bortamötet med ungerska Györ den 14 augusti.

UEFA, den europeiska fotbollens huvudman, har noll tolerans mot alla slag av ordningsstörningar vid UEFA-sanktionerade matcher, som kval och ligaspel i UEFA:s olika cuper.

All form av maskering på läktarplats är absolut förbjuden – det känner förstås Marcus Beckford, ordförande i Bajen Fans, till. Men i vår egen liga ska det tillåtas.

Var finns logiken?

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Näsfjället är högaktuellt igen. Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.

– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor. Det är anläggningren värd. fastslår han.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Tredje gången gillt för Rögle eller fjärde SM-guldet i den 11:e finalen sedan det första historiska guldet 1978 – signerat ”Hårde Harry”, legendaren Hardy Nilsson och också fick ge namn åt ett rockband.

Sedan 2006 har Skellefteå bara missat play off spel en gång, årets slutspel är  klubbens 19:e i rad. SM-guld år är 1978, 2013, 2014 och 2024 – mot just Rögle. Tala om stormakt.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen