Tekniken hade kunna rädda situationen
Ishockeyn är gåtfull, den totala omsättningen för SHL överstiger 2miljarder kronor. De 14 klubbarna har ett TV avtal som garanterar var och en upp mot 60 miljoner kronor årligen, ett flerårigt avtal som går ut efter säsongen 2029-2030.

De bästa spelarna i ligan har kontrakt som garanterar en månadslön från 250 000 till 300 000 kronor. Skellefteå-forwarden Andreas Jonsson tjänar exempelvis 250 000 kronor i månaden på sin ishockey.
Ringa in ny domare
När HV 71 säkrade fortsatt SHL-spel och skickade MoDo till hockeyallsvenskan tvingades SHL:s domarbas Thomas Torsbrink ringa in en extradomare sedan linjedomaren Ludvig Lundgren skadats och tvingats uppsöka sjukhus.
Närmast till hands fanns Fredrik Rönnberg, bosatt i Jönköping, och huvuddomare i allsvenskan. Någon beredskap i arenan fanns inte.
Fredrik satt hemma och såg matchen på TV, han fick snabbt bege sig till Husqvarna Garden, byta om och vid andra periodens början fanns Rönnberg på isen.
Redan efter 1.08 av andra perioden missbedömde Fredrik Rönnberg ett ”nedlägg” från HV-zonen som plockades upp av MoDo-backen Tobias Winberg i egen zon.
Alla såg det...
Vad alla såg , 6 800 på läktarplats, och tusentals abonnenter på TV 4 Play där experten Joel Lundqvist omedelbart inväntade en avblåsning för icing och nedsläpp i MoDo:s -zon.
Fredrik Rönnberg reagerade inte och lät spelet fortsätta.
Tobias Winberg hade pucken vid sitt klubblad men sekunder senare hade HV-spelaren Oskar Fisker Molgaard forcerat in viktiga 2-0. MoDo-lägret var upprört och efteråt sökte tränaren Mattias Karlin upp Thomas Torsbrink för att få en förklaring.
Det osannolika är att inkallade Rönnberg lämnades helt utan hjälp i sin bedömning. Det fortsatt osannolika är att i Stockholm finns ett så kallat situationsrum, utrustat med det senaste i teknik och vid matcher bemannat med expertis, ja med de främsta uttolkarna av hockeyns regelverk och med tidigare VM-domaren Ulf Rönnmark som högsta chef.
Frågan är förstås, varför kunde inte situationen granskats i efterhand? Tekniken fanns ju, i speakerbåset fanns direktuppkopplingen med Rönnmark och Co.
Miljonerna försvann
Jag försökte under dagen få ett svar, men varken domarbasen Thomas Torsbrink eller SHL:s sportchef Johan Hemlin fann anledning att besvara min fråga.
Här ligger miljoner i potten, HV 71 kan skratta hela vägen till banken nästa säsong.
MoDo får börja om ännu en gång, nästa säsong kommer Nybro och Kalmar till Hägglunds Arena. MoDo får inte ens med sig den tidigare fallskärmaren på sex miljoner kronor som har tagits bort inför den här säsongen.
Nej, jag har ingen bra förklaring till varför Fredrik Rönnberg och domarteamet inte fick hjälp av den moderna tekniken i den här situationen. Förmodligen är det så att ”regelverket” säger att videokontroller endast får göras vid situationer vid målgården och vid utvisningar. Två minuters straff kan förvandlas till fem minuter och matchstraff efter en kontroll och diskussion med situationsrummet. Eller tvärtom – styrkas ur protokollet.
I ett tidigare möte i den här kvalserien blåstes matchen av sedan en HV-spelare blivit liggande på isen. Först skickades en MoDo-spelare till syndabåset, två minuter för hög klubba. Efter kontroll av TV-bilder från Stockholm ändrades domslutet – det var en HV-klubba som skickat den egna spelaren till isen. MoDo-spelaren, som precis satt sig till rätta, kunde åka tvärs över isen till det egna båset.
Nu blev det rätt, och självklart ska den teknik som finns tillgänglig användas – till hundra procent?
Det borde också vara självklart att extradomare finns på plats vid SHL och HA, något som fotbollen har sedan längre. Jag hör redan invändningen från SHL – det kostar pengar. Det är förstås extra olyckligt att en Jönköpings-domare får en huvudroll när HV 71 slåss för sin överlevnad i SHL
Elitishockey av i dag en miljardindustri, kommersiella avtal tecknas hej vilt, tekniken gör landvinningar. Domslut blir fler – men varför kan vi inte försöka minimera dessa, när tekniken erbjuder den möjligheten.
Kan någon svara på varför snabbinkallade Fredrik Rönnberg lämnades ensam i sin bedömning av den situation, som uppenbart var felaktig.?
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja
























































Skriv kommentar