Hockey - affärsområde som växer igen
Sedan 1922 har Le Mat-pokalen varit hockeyns mästartrofé, namngiven efter en hockeyintresserad amerikansk filmregissör.. Serieformen har skiftat genom år, säsongens upplaga av SHL är den 49:e i ordningen, om vi räknar från 1975-1976 då dåvarande Elitserien stöptes om till SHL.

Ishockeyns jakt på Le Mat trofén har haft en närmast osannolik utveckling. Spelarna har under 2000-talet blivit välbetalda yrkesmän, där ligans främsta spelare har en månadslön i storleksordningen 275 000-300 000 kronor.
Skiftande affärsverksamhet
Klubbarna har förvandlats till stora koncerner, med flera ekonomiska ben. Elitverksamheten bedrivs fortfarande i den ideella föreningen, 51 procent-regeln, men “benen” är olika aktiebolag med avtalsförhållanden med den ideella föreningen.
Ett typexempel är Färjestads BK, som bland annat är ägare till eventbolag, fastighetsbolag och med aktiemajoritet i ett bolag som bedriver hotell-verksamhet.
SHL-organisationen, 14 lag, har sin ekonomiska grund i TV-avtalet som årligen garanterar lagen cirka 50 miljoner kronor. Nuvarande avtalsperiod går ut efter säsongen 2029-2030-. Lagen/koncernen sköts i allmänhet väl, och med stor uppfinningsrikedom i förhållande till skatteregler.
Tvåa föreningar är i ekonomisk topp, Färjestad och Frölunda. De levererar oftast plusresultat säsong efter säsong, 10,9 respektive 7,8 miljoner.
Uuppskjuten skatt blir pluspost
Flera lag, Leksand, Malmö, Örebro, Timrå, Linköping och Malmö arbetar i en ekonomisk gråzon. Uppfyller Svenska Ishockeyförbundets licenskrav genom att bland annat redovisa uppskjuten skatt som en pluspost. Leksand var klassens ljus i det avseendet och lyckades vända ett minusresultat på 11.5 miljoner till en pluspost på samma belopp.
Anders Mäki, tidigare klubbdirektör i Linköping och nu uppskattad hockeyanalytiker konstaterar att uppfinningsrikedom är stor hos elitklubbarnas ekonomiansvariga.
Vårens mästarlag, Skellefteå AIK, har förvisso ett efter kapital på drygt 70 miljoner kronor, men SM-guldet kan inte dölja ett SAIK backade 17 miljoner i rörelseresultat, och redovisar röda siffror på nästan fem miljoner kronor.
En förklaring är ökade personalkostnader ( spelarlöner) med 14 procent, ökade kostnader för resor och hotell samt mindre NHL ersättning, vid spelarförsäljningar, än beräknat. Den misslyckade värvningen av nordamerikanen Kenny Agostino gav också spår i kassaböckerna.
Vem hamnar i frysboxen?
Vilka spelare ska hamna i Örebro-tränaren Niklas Eriksson frysbox?
Ska Linköpings-forwarden Broc Little, 38 år, bli tidernas poängkung bland nordamerikanska spelare. Han har 371 poäng och är endast åtta poäng bakom Ryan Lasch. Han är redan tidernas målskytt med 181 fullträffar.
Ska Frölundas tränare Roger Rönnberg kröna sin 12:e och sista säsong med ännu ett SM-guld. Förra säsongen blev han ligans mest vinstrika coach genom tiderna med 417 vinster. Han passerade Roger Melin som har 395 fullpoängare.
Wikegård fick 13 miljoner att förvalta
För andra säsongen i rad ökade totalpubliken i SHL, det nya rekordet lyder på 2 563 120 unika besökare, det innebär ett publiksnitt på 6 136 åskådare. Med publikstarka Brynäs tillbaka i SHL är det rimligt att tro på nya rekordsiffror.
I Hockeyallsvenskan, HA, och Hockeyettan är verkligheten en helt annan än i SHL. Endast fyra klubbar i HA lämnade plusresultat, om än blygsamma, efter förra säsongen. Dessa var Kalmar, Nybro, Karlskoga och Östersund.
Framtiden är oviss för HA-lagen. Inför årets säsong har hårdsatsande Björklöven sagt upp vd. Anders Blomberg som utsågs till syndabock av styrelsen och sportchefen Per Kenttä. Missad SHL-chans och ekonomiskt haveri innebar 4,3 miljoner i förlust.
I Djurgården har nye sportchefen Niklas Wikegård satt sprätt på 13 nya miljoner i sommar och höst. Det är enligt uppgifter gåvor och donationer från trogna DIF-medlemmar. Säsongfacit 2023-2024 var annars minus 3miljoner.
Hockeyettan slåss sin överlevnad. Hockeykartan blir allt mindre.
Inför höststarten, 20 september kommer endast 36 lag till spel mot tidigare. 40. Fyra lag vägrades elitlicens, och ytterligare sju som tillfrågades och erbjöds en gratisplats tackade nej. Hockeyettan är en stor utbildningsplats för SHL och HA-spelare, nu är risken uppenbar att andelen utländska spelare kommer att öka i våra två högsta serier.
Av budget propositionen för 2025 framgår att regeringen vill sänka lönegränsen samt utvidga tiden som omfattar expertskatt/artistskatt.
Socialminister, och idrottsminister Jakob Forssmed säger i ett uttalande:
-Vi vill bygga en miljö som ska främja elitidrotten.
Vill sänka lönegränsen
Enligt förslaget ska lönegränsen sänkas från 118 000 kr/månad till 88 000 kr/månad samt att tiden för att utnyttja skattelättnaden ökar från två till fem år.
Jenny Silverstrand, vd. på SHL, tror inte att SHL-lagen kommer att påverkas nämnvärt.
-Det här beskedet kom överraskande och helt oväntat. Möjligen tror jag att lag i lägre ligor kan bli mer intresserade att ta in fler utländska spelare. Det är förstås bra att få behålla spelare med spetskompetens under en längre tid, menar Jenny Silfverstrand.
Första nedsläpp i SHL är den 21 september.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.
Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Vi är inne på sista timmarna, sedan ska Graham Potter presentera sin VM-trupp.
Spänningen ökar, spekulationerna avlöser varandra, uppgifterna varierar, likaså namnen på de spelarna.
Vid fyratiden på tisdagseftermiddagen offentliggör Graham Potter vilka 26 spelare han har förtroende för. Vilka blir något så unikt som VM-spelare
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen


























































Skriv kommentar