Småländsk duell på långfredagen

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
… och ett helt lag,  ja en hel stad och region ska komma till sjunde himlen! 
Till råga på allt på långfredagen, den 29 mars, den kristna traditionens uppmärksamhet av Jesu korsfästelse på Golgata utanför Jerusalem.
HV 71:s tränare Johan Lindbom under match i SHL i Husqvarna Garden i Jönköping. Foto: Mikael Fritzon / TT

 

Ishockeys ”game seven” är sista matchen i en serie bäst av sju matcher. I vågskålen kan ligga ett SM-guld, eller som nu fortsatt spel i ishockeyns finrum, SHL, eller nedflyttning till Hockeyallsvenskan.
Tills nu har HV 71 och IK Oskarshamn vunnit tre gånger vardera, ställningen är 3-3 i matchserien, och vinnande lag når på fredagskvällen sjunde himlen.

Mycket på spel, minsdt sagt

Det är utom allt tvivel.
 I NHL-historien är ”game seven” fylld av mystik. Ligans första duell ägde rum 1939 mellan Boston och Montreal.
I SHL är det första gången sedan negativt kval, eller play out infördes, som en serie går till sju matcher. Hemmaborg, Husqvarna Garden, bör tala för HV 71, men läktartrycket från 7 000 kan bli en kvarnsten om halsen för hemmalaget.
En match av den här karaktären handlar om så mycket mer än SHL-status eller nedflyttning. Den ekonomiska insatsen är skyhög, segrande lag kan hämta hem cirka 65 miljoner kronor, den kommande årliga rättighetsersättningen från nuvarande TV 4 Play.
Förlorande lag erhåller som ”tröstpris” 7 miljoner kronor av SHL-organisation, i syfte att mildra det ekonomiska fallet. 
 I HA är rättighetsersättningen cirka 6 miljoner – ett belopp som flera allsvenska lag, med Djurgården i spetsen, allt mer ifrågasätter. HA:s marknadsvärde har under senare år stigit markant, flera lags attraktionskraft är på SHL-nivå. Något som antalet sålda TV 4 Play abonnemang visar.
Lagens ekonomiska ryggad är skiljer sig åt väsentligt.
 HV 71 Fastighets AB är huvudägare till arenan, invigd 2000, har alla moderna faciliteter och rymmer 7 000 åskådare. Föreningen är bland SHL:s mest solida med 54,6 miljoner i eget kapital.  I taket hänger ”vepor” över fem SM-guld och förolyckade målvakten Stefan Liv är föreningens mest publika namn genom tiderna.

Skilda budgetar

Sportchefen Kent ”Nubben” Norberg hade inför den här säsongen en spelarbudget på över 70 miljoner kronor.  I kravbilden, från styrelse och supporters, fanns kamp om SM-guld och absolut inte en strid om förnyat kontrakt. Stor oro i föreningen, med svängdörrar för tränare och spelare, stärker inte bilden av HV 71 som en välskött förening. 
IKO Oskarshamn har inga medaljflaggor i kommunägda BeGe Hockeycenter, kapacitet 3 250 åskådare. Det egna kapitalet stannar på 19 miljoner och lönebudgeten inför den här säsongen uppgick till cirka 50 miljoner, bland de lägsta i SHL-klassen. Arenan invigdes 1974,  är tillbyggd i omgångar. Diskussioner om ny en arena pågår.
 Laget har till stor byggts av tidigare sportchefen Thomas Fröberg som hoppade av i vintras. Hans ersättare är redan på plats, Oscar Alsenfeldt, tidigare elitmålvakt och närmast från en sportchefsroll i SDHL. Han stannar i föreningen oavsett serietillhörighet på påskafton. Det är en trygghet.
IK Oskarshamns uppflyttning till SHL var bragdbetonad. Seger 3-0 i just en sjunde (!) och avgörande match mot Timrå  efter 3-0 seger på borta is.  8 april 2018 är ett historiskt datum för alla IKO -supporters. 
I den här matchserien dömdes IK Oskarshamn ut från början. Den särklassiga jumboplatsen i SHL och mediokert spel ingav inga förhoppningar alls. Laget var inte värdigt SHL-kostymen, och snarare en belastning för ligans fina salonger.
I säsongens sista skälvande minuter har ishockeyns minst omtyckta lag ännu en gång  möjlighet att vända upp och ned på allt och alla.

Varje byte laddat

 Som inget annat ”lever” match sju sitt eget liv och i 24-årige Viktor Lodin, son till förre Leksands-backen Hans Lodin har IKO Oskarshamn en ”game changer” – en spelare som på egen hand kan förändra en matchbild och slå in den puck som leder till högre sfärer.
Han är fysiskt stark, passningsskicklig och vårdar pucken väl även i de mest trängda lägen. Han är också lynnig, och HV-spelare kommer göra allt för att få honom  ur balans.
Varken HV eller Oskarshamn kommer att låta sig störas av ekonomiska tankar, vad som gäller nu är ett byte i taget, noggrannhet i spelets alla detaljer – samt hoppas på tur med domslut, och alla dessa små marginaler som avgör ishockeymatcher – inte minst i ”match seven”.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg  lämnar sin post.

"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…

Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår