Djurgården undkommer trots skandalen

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Nej, allsvenska topplaget Djurgårdens IF brast inte i sitt ordnings – och arrangemangansvar under kaosderbyt mot AIK  på Tele 2 Arena den 18 augusti.  På Djurgårds-klackens läktarsektion fanns en meterhög banderoll med budskapet ”Hata och dö åt AIK”.

Svenska Fotbollförbundet, SvFF, friar Djurgården från allt ansvar och skriver i mail till Idrottens Affärer följande: "Juridik och Integritets gruppen har gjort en bedömning av föreningens agerande". 

Polisen var förberedd - som alltid vid Stockholmsderbyn. Henrik Isaksson / TT

Mailet fortsätter:

"Våra tävlingsregler är nämligen utformade på så vis, att för att bestraffning ska ådömas krävs att föreningen har brustit i sitt ordnings och arrangemangsansvar. Utifrån föreningens svar görs bedömning att så inte förefaller vara fallet”.

Idrottens Affärer har begärt att få ut Djurgårdens svar på det föreläggande som SvFF riktat mot föreningen. SvFF har vägrat att hörsamma vår begäran, inte eller Djurgårdens säkerhetsansvarige Mats Jonsson finner anledning att ge offentlighet åt Djurgårdens, får man förmoda, förklaringar till att den aktuella banderollen dels kunde sättas upp, dels fick exponeras hela matchtiden.

Förklaringar som SvFF tycks köpa rakt av.

Hur ser då SvFF:s juridik och integritetsgrupp ut? Förbundets hemsida ger inget svar. På vår fråga är det SvFF:s tjänstemän på kansliet som beslutat att inte lyfta ärendet till disciplinnämnden –  vanligen en naturlig instans för bestraffningsärenden.

Högsta tjänsteman på SvFF är Andrea Möllerberg, generalsekreterare och anställd så sent som 1/11 2023, rekryterad från Stockholms Fotbollförbund, nära allierad med förbundsordföranden Fredrik Reinfeldt vars röster från Stockholm banade väg till ordförande klubban vid årsmötet i mars 2023.

Efter derbyt skrev Andrea Möllerberg på SvFF:s hemsida. Hon fastslog där det självklara:

-Vi fick se uttryck och beteende som inte hör hemma i våra fotbollsmiljöer, inslag som vi tar starkt avstånd ifrån. Vi har stor förståelse för de många negativa reaktioner som vi tagit del av.

Också han reagerade

Hon konstaterar också att ”andra händelser” granskas av SvFF:s juridik och integritetsgrupp som tar beslut om huruvida anmälan ska lämnas in till Disciplinnämnden, vilket således  inte blev fallet.

Tidigare Djurgårds-kaptenen Stefan Alvén, i dag 55 år och med brett idrotts-CV som ledare efter den aktiva karriären var en av många som reagerade efter kaosderbyt, seger för AIK med 2-0.

I en uppmärksammad artikel på DN-Debatt skrev Alvén om en supporterkultur där ”hatet är ett mörkt moln som lägger sig över fotbollen”. Han skriver om den klump i magen han kände efter derbyt:

-Ungdomen har alltid haft sig eget språk, en kod vi äldre inte alltid förstår. Men ändå, jag kan inte låta bli att stanna upp, att känna en klump i magen; det är som att se ett mörkt moln dra in över något som är ljust och fint, skrev Stefan Alvén.

På SvFF är det inga som känner en klump i magen, inte heller på SEF, Föreningen Svensk Elitfotboll, där Djurgårdens vd. Henrik Berggren är ledamot i styrelsen.

Hatramsor på meterhög lakansväv är efter SvFF:s ställningstagande något som svensk fotboll tycks acceptera.   Det är helt på tvärs mot de normer som vi vill hur vårt samhälle ska byggas och där död och hat förknippas med historiens mörkermän – inte en levande och välkomnande supporterkultur.

Kjell Nilsson

Fakta

 Disciplinnämnden utdömde bötesstraff för kaosderbyt till AIK:s tränare Henok Goitom, 10 000 kronor Djurgårdens Kim Bergstrand, 17 000 kronor för olämpligt uppträdande.

 AIK har överklagat ärendet till Riksidrottsnämnden, anhängare till Djurgården har samlat in Bergstrands bötesbelopp. Internationellt är det vanligt att UEFA utdömer kännbara böter, i 100 000 kronor klassen, vid bråk på läktare, inklusive kränkande banderoller.

På söndag, den 29:e september är det åter derby på Tele2, Hammarby-AIK.  Båda lagen på jakt efter platser i 2025 års cupspel i Europa.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SHL-laget Leksands IF vädjar nu hos Leksands kommun om ekonomisk hjälp. Av ett pressmeddelande framgår att föreningen ansöker om att förlänga och utöka det befintliga borgensåtagandet samt att förlänga hyresavtalet kring arenan.

Resultatet för verksamhetsåret 2024-2025 pekar på ett minusresultat på omkring 20 miljoner kronor  för koncernen Leksands AB, med den ideella föreningen Leksands IF..

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Ishockeyns SM-final, Brynäs-Luleå ger inte bara miljonintäkter till finallagen, boksluten i maj/juni blir oftast  rolig läsning, 

Undantaget är Skellefteå AIK som efter förra våren SM-guld bokförde ett ekonomiskt minusresultat på 4,8 miljoner .Ökade personalkostnader, det vill

säga löner, angavs som främsta anledning.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.