Nedsläpp för 52 älskade omgångar i SHL
Ishockey berör den svenska folksjälen sedan 1950-talet, Tre Kronor kan stoltsera med två OS-guld och 11 VM-guld. Klubblagshockeyn har passerat 100-års strecket och den här säsongen 50-års jubilerar SHL, eller tidigare Elitserien, namnbytet ägde rum 2013-2014.
I förbundsserierna ingår även Hockeyallsvenskan, Hockeyettan och Svenska Damhockeyligan, SDHL med Frölunda som regerande mästare.
På lördag, 13 september, släpps pucken för första omgången, av 52, i SHL. Organisationen är i dag en ekonomisk stormakt, de 14 lagen beräknas under säsongen 2025-2026 ha en total omsättning upp mot 3 miljarder kronor.

Mellan de olika ligorna finns enorma ekonomiska gap, och krav höjs för rättvisare resursfördelning. Vid förbundets årsmöte i juni hade Stockholms-distriktet, med stöd av bland annat Djurgården och AIK, lagt en motion med begäran om en översyn av ekonomiska villkor och nuvarande uppflyttnings – och nedflyttningsmodell.
Motionen röstades ned
SHL, med stöd av förbundsstyrelsen, får utslag om SHL:s guldkantade TV-avtal ska sippra ned i seriesystemen. Nuvarande avtal löper ut efter säsongen 2029-2030 och fyller årligen på kontot med cirka 60 miljoner för SHL-lagen.
De 14 lagen i Hockeyallsvenskan erhåller cirka fem miljoner vardera. I Hockeyettan är det överlevnad som gäller, inför den här säsongen uppfyllde två lag inte förbundets licenskrav och tvångsdegraderades. Inför säsongen 2024-2025 kastades fyra lag under bussen och skickades till division två.
Åsiktsmaskinen Niklas Wikegård, 61 år, nyuppflyttade Djurgårdens sportchef har i olika sammanhang beskrivit svensk ishockeys status som ångestladdad. Han har alltid synpunkter på förbundets flerårige ordförande, Anders Larsson.
Så här låter det inför lördagens premiär.
Skulle avgå
-Om jag fick vara Anders Larsson för en dag skulle jag avgå. Så svensk ishockey får en ny ledare som tar sporten framåt.
Han är inte lika bitsk mot SHL:s vd, Jenny Silfverstrand, men så har hon också ett förflutet som vd. i just Djurgården.
Med Djurgården tillbaka i SHL, efter tre allsvenska säsonger, är förra säsongens publikrekord, med 2,4 miljoner unika besökare på landets SHL-arenor, historia våren 2026. Starka ”hemvändare” som Brynäs-ikonen Nicklas Bäckström, Anders Borgman i HV, Theodor Lennström i Linköping, Fredrik Olofsson i Rögle med flera kommer att förgylla ligan.
Säsongskortsförsäljningen har slagit nya rekord hos de flesta lag, och räkna med att det blir utsålt på alla arenor i lördagens premiär.
Ligans två ljus är Färjestad och Frölunda, båda med solid ekonomi och Färjestad som glänser med ett eget kapital på över 125 miljoner. Vårens mästarlag, Luleå, har lagt bud till kommunen om att få köpa arenan, och presenterar ritningar för en omfattande utbyggnad.
Även i SHL är det skillnad mellan fattig och rik, eller vad sägs om SM-finalisten Brynäs bokslut från i våras, plus 33,4 miljoner, aldrig tidigare har ett SHL-lag presterat ett kassaresultat i den storleksordningen.
Vid Siljans strand, cirka 15 mil västerut lyckades Leksands IF få ett minusresultat på 18 miljoner. Hur är det ens möjligt?
I vanlig ordning har spelarkarusellen varit brutal och om Idrottens Affärer har räknat rätt finns 104 nya spelare i ligan jämfört med föregående säsong.
23 spelare in, 21 ut!
Helt enligt tipsen har HV 71 haft störst omsättning i omklädningsrummet, med 13 nya spelare in och 21 ut (!). Sportchefen Björn Liljander, som plockades från Malmö Redhawks mitt under förra säsongen, vill verkligen sätta sin prägel - frågan är om han lyckas.
”Nygammal” tränare i Frölunda är Robert Olsson, sparkad från Skellefteå efter bråk med supporters förra säsongen. Frölunda har endast tre nya spelare och har sagt hej då till fem. Kanske en fingervisning om var mästartrofén, Le Mat-pokalen hamnar våren 2026.
Att SHL:s lönespiral skjutit i höjden ytterligare är knappast överraskande.
Till skillnad från NHL, som SHL-styret gärna vill jämföra sig med, redovisas inga spelarlöner offentligt. Det mycket sannolika är att ligan rymmer flera spelare i spannen 300 000-350 000 kr/månaden. Kanske ännu mer för spelare som tjecken Jakob Vrana i Linköping, Emil Larmi, Färjestad (målvakt), Jari Innala, Frölunda, Charles Hudson, ny kanadensare i Djurgården och Fredrik Olofsson, Rögle.
Tjänade 92 miljoner per år
Nicklas Bäckström, 37 år och en av svensk ishockey mest framträdande spelare genom tiderna – inte spelar väl han för ”kaffepengar” i Gävle?
I sin tidigare klubb, NHL-laget Washington hade han en årslön på 9.2 miljoner dollar per säsong, eller cirka 92 miljoner. Kontraktet med Brynäs är på 1+1 år.
Hans lön har inte kommunicerats, och på en direkt fråga har ”Bäckis” uppmanat journalister att ”kolla med skatteverket”. Värt att poängtera är att Brynäs, jämte Valbo, är moderklubben och att hans stora drivkraft är att vinna SM-guldet med Brynäs.
Det är mycket troligt att klubbdirektör Håkan Svedman kommer undan med en ordinär SHL-lön i 150 000 kronors nivån.
Mest lästa just nu
"Sportwashing”, eller tvätta pengar och vinna marknadsandelar via idrotten är inte alltid en lyckad kombo.
Saudiska LIV Golf, med det saudiska kungahuset som huvudägare via Public Investment Fund (PIF) kommer att avsluta sin finansiering efter säsongen 2026.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt som medlemsförbund i SOK
- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Klart: Disney tar över Champions League. Ytterligare en konsekvens är att Disney går in på bred front
Alla anhängare och tittare vid europeisk toppfotboll och de är inte få, till Champions League, kan andas ut Det blir fortsatt tillgång och bevakning av den statusfyllda fotbollen, men i en annan kanal .
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





























































Skriv kommentar