Nedsläpp för 52 älskade omgångar i SHL

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Ishockey berör den svenska folksjälen sedan 1950-talet,  Tre Kronor kan stoltsera med två OS-guld och 11 VM-guld. Klubblagshockeyn har passerat 100-års strecket och den här säsongen 50-års jubilerar SHL, eller tidigare Elitserien, namnbytet ägde rum 2013-2014.

I förbundsserierna ingår även Hockeyallsvenskan, Hockeyettan och Svenska Damhockeyligan, SDHL med Frölunda som regerande mästare.

På lördag, 13 september, släpps pucken för första omgången, av 52, i SHL. Organisationen är i dag en ekonomisk stormakt, de 14 lagen beräknas under säsongen 2025-2026 ha en total omsättning upp mot 3 miljarder kronor.

Mellan  de olika ligorna finns enorma ekonomiska gap, och krav höjs för rättvisare resursfördelning.  Vid förbundets årsmöte i juni hade Stockholms-distriktet, med stöd av bland annat Djurgården och AIK, lagt en motion med begäran om en översyn av ekonomiska villkor och nuvarande uppflyttnings – och nedflyttningsmodell. 

Motionen röstades ned

SHL, med stöd av förbundsstyrelsen, får utslag om SHL:s guldkantade TV-avtal ska sippra ned i seriesystemen. Nuvarande avtal löper ut efter säsongen 2029-2030 och fyller årligen på kontot med cirka 60 miljoner för SHL-lagen.

 De 14 lagen i Hockeyallsvenskan erhåller cirka fem miljoner vardera. I Hockeyettan är det överlevnad som gäller, inför den här säsongen uppfyllde två lag inte förbundets licenskrav och tvångsdegraderades. Inför säsongen 2024-2025 kastades fyra lag under bussen och skickades till division två.

Åsiktsmaskinen Niklas Wikegård, 61 år,  nyuppflyttade Djurgårdens sportchef har i olika sammanhang beskrivit svensk ishockeys status som ångestladdad. Han har alltid synpunkter på förbundets flerårige ordförande, Anders Larsson.

Så här låter det inför lördagens premiär.

Skulle avgå

-Om jag fick vara Anders Larsson för en dag skulle jag avgå. Så svensk ishockey får en ny ledare som tar sporten framåt.

Han är inte lika bitsk mot SHL:s vd, Jenny Silfverstrand, men så har hon också ett förflutet som vd. i just Djurgården.

Med Djurgården tillbaka i SHL, efter tre allsvenska säsonger, är förra säsongens publikrekord, med 2,4 miljoner unika besökare på landets SHL-arenor, historia våren 2026.  Starka ”hemvändare” som Brynäs-ikonen Nicklas Bäckström, Anders Borgman i HV,  Theodor Lennström i Linköping, Fredrik Olofsson i Rögle med flera kommer  att förgylla ligan.

Säsongskortsförsäljningen har slagit nya rekord hos de flesta lag, och räkna med att det blir utsålt på alla arenor i lördagens premiär.

Ligans två ljus är Färjestad och Frölunda, båda med solid ekonomi och Färjestad som glänser med ett eget kapital på över 125 miljoner.  Vårens mästarlag, Luleå, har lagt bud till kommunen om att få köpa arenan, och presenterar ritningar för en omfattande utbyggnad.

Även i SHL är det skillnad mellan fattig och rik, eller vad sägs om  SM-finalisten Brynäs bokslut från i våras, plus 33,4 miljoner, aldrig tidigare har ett SHL-lag presterat ett kassaresultat i den storleksordningen.

Vid Siljans strand, cirka 15 mil västerut lyckades Leksands IF få ett minusresultat på 18 miljoner. Hur är det ens möjligt?

I vanlig ordning har spelarkarusellen varit brutal och om Idrottens Affärer har räknat rätt finns 104 nya spelare i ligan jämfört med föregående säsong.

23 spelare in, 21 ut!

 Helt enligt tipsen har HV 71 haft störst omsättning i omklädningsrummet, med 13 nya spelare in  och 21 ut (!).  Sportchefen Björn Liljander, som plockades från Malmö Redhawks mitt under förra säsongen, vill verkligen sätta sin prägel  - frågan är om han lyckas.

”Nygammal” tränare i Frölunda är Robert Olsson, sparkad från Skellefteå efter bråk med supporters förra säsongen. Frölunda har endast tre nya spelare och har sagt hej då till fem.  Kanske en fingervisning om var mästartrofén, Le Mat-pokalen hamnar våren 2026.

Att SHL:s lönespiral skjutit i höjden ytterligare är knappast överraskande. 

 Till skillnad från NHL, som SHL-styret gärna vill jämföra sig med, redovisas inga spelarlöner offentligt. Det mycket sannolika är att ligan rymmer flera spelare i spannen 300 000-350 000 kr/månaden. Kanske ännu mer för spelare som tjecken  Jakob Vrana i Linköping, Emil Larmi, Färjestad (målvakt), Jari Innala, Frölunda, Charles Hudson, ny kanadensare i Djurgården och Fredrik Olofsson, Rögle.

Tjänade 92 miljoner per år

Nicklas Bäckström, 37 år  och en av svensk ishockey mest framträdande spelare genom tiderna – inte spelar väl han för ”kaffepengar” i Gävle?

I sin tidigare klubb, NHL-laget Washington hade han en årslön på 9.2 miljoner dollar per säsong, eller cirka 92 miljoner. Kontraktet med Brynäs är på 1+1 år.

Hans lön har inte kommunicerats, och på en direkt fråga har ”Bäckis” uppmanat journalister att ”kolla med skatteverket”. Värt att poängtera är att Brynäs, jämte Valbo, är moderklubben och att hans stora drivkraft är att vinna SM-guldet med Brynäs. 

Det är mycket troligt att klubbdirektör Håkan Svedman  kommer undan med en ordinär SHL-lön i 150 000 kronors nivån.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

 Svenska supporters, i huvudsak från Camp Sweden och ”Gula Väggen” kommer att befinna sig i en krigszon när de checkar i mexikanska Monterrey den 14 juni, 04.00 på måndagsnatten för öppningsmatchen i VM, Sverige mot Tunisien.

-Arméns säkerhetsvakter kommer att vara överallt på gatorna. Olika drogkarteller har ett järngrepp om unga, våldsbenägna män i stora delar av Mexiko.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen