17 amerikanare som borde sparkas ur SHL
Sparka ut amerikanska ishockeyspelare ur SHL!
Nej, det är inget försenast aprilskämt
Den här säsongen har 17 spelare med USA-pass haft anställning av SHL-klubbar, varav fyra i Brynäs som nu jagar SM-guldet. De har samtliga månadslöner i storleksordningen 250 000 kronor eller mer.

President Donald Trumps direkt fientliga politik mot omvärlden, senast uttalat i det tullbesked som på fredagen orsakade börsras över hela världen. Ledarkommentar i svensk press talar om ekonomisk idioti och att Trumps ”hämndtullar” kan leda till jobbslakt i svenska företag.
Klarar sig utan amerikanare
Mer skadligt än väntat säger statsminister Ulf Kristersson.
Tillväxten kommer att minska. Det är därför vi säger att det här är dåligt, framhåller finansminister Elisabeth Svantesson.
Till nästa säsong, SHL-lagens sportchefer bygger just nu sina lag, vill jag inte se några spelare från USA i SHL, och svensk ishockey överhuvudtaget.
Vad som krävs är klart ställningstagande från Anders Larsson, ordförande i det svenska förbundet. Med ett avståndstagande visar svensk ishockey styrka, vinner respekt i omvärlden.
Vägra USA i svensk ishockey!
Vägra utfärda spellicens!
Så mycket galet
Vi kan inte acceptera att Trumps regering skickar oskyldiga till fängelse hålor i El Salvador och sedan hänvisar till ett ”administrativt misstag som tyvärr inte går att rätta till. ”
Berättat i SR:s USA-podden av korrespondent Ginna Lindberg.
Om inte hämnd tullar, juridisk kollaps, slagskott mot all universitets utbildning och forskning, en hälsominister som är vaccinmotståndare samt en nedmontering av de flesta samhällsfunktioner – om inte detta räcker kan Anders Larsson ta del av en undersökning från opinionsinstitutet Verian.
Den publicerades 11 mars och visar att tre av 10 svenskar har valt bort amerikanska varor i en politisk protest, fyra av tio överväger att göra det.
En proteströrelse mot amerikanska varor och tjänster har växt fram, inte bara i Sverige utan även i andra länder. Totalt 40 procent överväger att avstå amerikanska produkter. En Facebook-grupp , som uppmanar till bojkott, har fått över 65 000 medlemmar på kort tid. Och detta var före utspelet om strafftullar.
Elitspelare är handelsvaror
-Donald Trumps många utspel om Ukraina, europeisk säkerhetspolitik och nu tullar sätter tydliga avtryck i den svenska opinionen. Det visar på en bred skepsis mot USA hos den svenska allmänheten, säger Per Söderpalm, opinions ansvarig på Verian.
Men bojkotta ishockeyspelare? Varför ska de drabbas?
Svaret är – idag är alla elitspelare, handelsvaror.
De är del i idrottens kommersiella hjul och har valt att spela i Sverige av en enda anledning – lönecheckens storlek. Tro inte att de att valt att spela i Brynäs av kärlek och omsorg om föreningen där Börje Salming på 1970-talet slog igenom.
Nu är det upp till förbundet att säga sin mening.
Förbundet måste visa kurage
SHL-organisation som annars styr det mesta i svensk ishockey har i det här avseendet inget att såga till om. Det är Anders Larsson och hans kansli som handhar den viktiga spellicensen.
Är det helt vettlöst att lyfta ett bojkottvapen mot spelare från USA?
Jag tycker inte det. Svensk ishockey måste stå upp för svenska värderingar, ja det är värderingar som gäller i en majoritet av världens länder. På nätet skapas sajter och grupper för att allmänheten lättare ska hitta rätt i varumärkesdjungeln för att kunna undvika amerikanska produkter.
Till kommande säsong, 2025-2026 , vill vi se en ishockey, på alla nivåer i hockeyns seriesystem, fri från spelare från USA.
De röstade på Trump
Ett globalt handelskrig står för dörren,. Ekonomer är överens, det är vi konsumenter som får betala priset i form av högre kostnader.
Men är inte SHL:s USA -importer oskyldiga till alla vettlösa beslut och presidentorders från Vita Huset?
Ja, men de är del av en nation som valde att lägga sina röster på den som ogiltigförklarade valet av Joe Biden och som uppmanade till stormningen av Capitolium. regeringsbyggnaden i Washington.
I mina ögon kan SHL:s miljonintäkter användas på bättre sätt, i nuvarande världsordning, änr att avlöna handelsvaror ”made in USA”.
Mest lästa just nu
I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg lämnar sin post.
"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…
Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den extrema värmen får oss att pusta och längta efter lite kyla kyla. Då anordnas en skidtävlling i Idre, vilket har blivit en tradition under den s k industrsemestern.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår
























































Skriv kommentar