Breddhockeyn saknar pengar

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

 Hela havet stormar i Hockeyettan sedan Svenska Ishockeyförbundets licensnämnd inte beviljat elitlicens för fyra föreningar Kristianstad, Bäcken, Strömsbro och KRIF Hockey (Kallinge/Ronneby. Dessutom råder osäkerhet kring ytterligare två, Forshaga och Pantern.

Beslutet kan överklagas, inom två veckor, till förbundets överklagande nämnd. Avslag innebär tvångsnedflyttning till division två. I berörda föreningar är upprördheten stor och Emma Persson, ordförande i KRIF Hockey har redan deklarerat att beslutet ska överklagas.

Stora rockader

Spelprogrammet för Hockeyettan, och serieindelning, har fastställts. Här väntar stora rockader om licensnämndens beslut vinner laga kraft.  Hockeyettan, landets tredje division och årligen plantskola för 100-talet elitspelare, SHL och Hockeyallsvenskan, kan komma att rymma endast en 30-tal lag – mot tidigare 40.
Det är en besvärande utveckling för svensk ishockey, och på sikt innebär det att antalet utländska spelare kommer att öka i våra högsta serier.
Ja, det är viktigt med ”ordning och reda” som förbundsbasen Anders Larsson säger. Men ska det ske till priset att klubbar försvinner från seriekartan?  Nuvarande licensregler, vars kärna är att varje förening ska kunna redovisa åtta procent av nettoomsättningen i eget kapital, är inte anpassade efter den ekonomiska verklighet som möter breddishockeyn.
Hockeyettans ordförande, Håkan Svensson, har vi flera tillfällen pekat på att den ekonomiska skillnaden mellan seriesystemen måste utjämnas. Nu roffar SHL och Hockeyallsvenskan (HA) till sig merparten av rättighetsbeloppen, TV-avtalen. Med Anders Larssons goda minne.
Håkan Svensson har hittills talat för döva öron, hans organisation behandlas som något som katten släpat in på natten. Licensnämndens hårda dom är ännu ett hot mot Hockeyettans existens.

Tre klubbar får dispensår

Av nämndens beslut framgår vidare tre klubbar beviljats dispensår, eller så kallade konrollår. Södertälje och Tingsryd har fått sitt första dispensår och Vimmerby, nykomling i HA, har fått sitt andra dispensår.
 Tingsryd, som hade ett minusresultat på 4 miljoner har som Idrottens Affärer tidigare berättat erhållit ett aktieägartillskott på 1,5 miljoner av NHL-proffset Oliver Ekman-Larsson som växte upp på Dackehallen is i Tingsryd.
Övriga klubbar i SHL, HA och SDHL har beviljats elitlicens för säsongen 2024-2025.
I SHL och HA är klubbarna i dag mer att likna vid koncerner än ideella föreningar. Med möjligheter att hitta kryphål inför licensnämndens granskning, och på olika sätt uppfylla det åtta procentiga målet om eget kapital.
I Leksand har exempelvis en förlust på 11,5 miljoner för den gångna säsongen vänts till en vinst på 2,5 miljoner – efter ett skatte upplägg som till och med lokaltidningen Falu-Kuriens ledarsida tycker är diskutabel. Det var en revisor  på KMPG som kläckte den briljanta(?)  idén.

Kraven ska omprövas

I ett pressmeddelande betonar Anders Larsson, som nämnts att ordning och reda är nummer ett för ishockeys klubbar. Han skriver också:
- Licensverktyget är ett skydd som våra medlemmar står bakom och lagt fast för att säkerställa att förening kan genomföra tävlingen och säsongen de gått in i.
Han avslutar med att säga att de ekonomiska kraven i licensverktyget ska ses över till kommande säsong.  Det låter nästan för bra för att vara sant, kanske har hockeystyret vaknat och inser vikten av att klubbar på mindre orter har ett berättigande och att de vill fortsätta att producera spelare till ishockeyns finrum, SHL och HA.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

En förening med nio liv, hette det, nej, tio liv, är det rätta, för på måndagsförmiddagen gick Östersunds FK ut med ett pressmeddelande o lät meddela ” Klubben har tillförts över 11,5 miljoner kronor och säkrat fortsatt spel i Superettan 2025”.

- Det råder kaos på många av Stockholms Friidrottsanläggningar!, Det hävdar

Willy  Berggren, mångårig ledare inom sporten i huvustan. Han om någon har

erfarenhet och kunskap för att kunna betrakta sportens uveckling. Nu har han

skrivit  ett öppet brev och påtalat situation med alla brister och han

vänder sig till  ett stort antal ledare,’

Svensk fotbolls nyvalde ordförande Simon Åström, 42 år, fick redan första dagen på det nya jobbet en rejäl käftsmäll. Aldrig tidigare har Luxembourg, 92:a lag på FIFA:s världsranking, besegrat ett svenskt landslag.

Nu har det hänt, i den första av fyra vänskapsmatcher inför höstens VM kval föll danskfödde Jon Dahl Tomassons svenska landslag med 1-0. Ett historiskt magplask för blågult – och vad värre är.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

I november, då föreningen fyllde 15 år,  kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.

 – Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.

Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.

Affären påverkar åtskilliga sportintresserade  människor.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.