Breddhockeyn saknar pengar

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

 Hela havet stormar i Hockeyettan sedan Svenska Ishockeyförbundets licensnämnd inte beviljat elitlicens för fyra föreningar Kristianstad, Bäcken, Strömsbro och KRIF Hockey (Kallinge/Ronneby. Dessutom råder osäkerhet kring ytterligare två, Forshaga och Pantern.

Beslutet kan överklagas, inom två veckor, till förbundets överklagande nämnd. Avslag innebär tvångsnedflyttning till division två. I berörda föreningar är upprördheten stor och Emma Persson, ordförande i KRIF Hockey har redan deklarerat att beslutet ska överklagas.

Stora rockader

Spelprogrammet för Hockeyettan, och serieindelning, har fastställts. Här väntar stora rockader om licensnämndens beslut vinner laga kraft.  Hockeyettan, landets tredje division och årligen plantskola för 100-talet elitspelare, SHL och Hockeyallsvenskan, kan komma att rymma endast en 30-tal lag – mot tidigare 40.
Det är en besvärande utveckling för svensk ishockey, och på sikt innebär det att antalet utländska spelare kommer att öka i våra högsta serier.
Ja, det är viktigt med ”ordning och reda” som förbundsbasen Anders Larsson säger. Men ska det ske till priset att klubbar försvinner från seriekartan?  Nuvarande licensregler, vars kärna är att varje förening ska kunna redovisa åtta procent av nettoomsättningen i eget kapital, är inte anpassade efter den ekonomiska verklighet som möter breddishockeyn.
Hockeyettans ordförande, Håkan Svensson, har vi flera tillfällen pekat på att den ekonomiska skillnaden mellan seriesystemen måste utjämnas. Nu roffar SHL och Hockeyallsvenskan (HA) till sig merparten av rättighetsbeloppen, TV-avtalen. Med Anders Larssons goda minne.
Håkan Svensson har hittills talat för döva öron, hans organisation behandlas som något som katten släpat in på natten. Licensnämndens hårda dom är ännu ett hot mot Hockeyettans existens.

Tre klubbar får dispensår

Av nämndens beslut framgår vidare tre klubbar beviljats dispensår, eller så kallade konrollår. Södertälje och Tingsryd har fått sitt första dispensår och Vimmerby, nykomling i HA, har fått sitt andra dispensår.
 Tingsryd, som hade ett minusresultat på 4 miljoner har som Idrottens Affärer tidigare berättat erhållit ett aktieägartillskott på 1,5 miljoner av NHL-proffset Oliver Ekman-Larsson som växte upp på Dackehallen is i Tingsryd.
Övriga klubbar i SHL, HA och SDHL har beviljats elitlicens för säsongen 2024-2025.
I SHL och HA är klubbarna i dag mer att likna vid koncerner än ideella föreningar. Med möjligheter att hitta kryphål inför licensnämndens granskning, och på olika sätt uppfylla det åtta procentiga målet om eget kapital.
I Leksand har exempelvis en förlust på 11,5 miljoner för den gångna säsongen vänts till en vinst på 2,5 miljoner – efter ett skatte upplägg som till och med lokaltidningen Falu-Kuriens ledarsida tycker är diskutabel. Det var en revisor  på KMPG som kläckte den briljanta(?)  idén.

Kraven ska omprövas

I ett pressmeddelande betonar Anders Larsson, som nämnts att ordning och reda är nummer ett för ishockeys klubbar. Han skriver också:
- Licensverktyget är ett skydd som våra medlemmar står bakom och lagt fast för att säkerställa att förening kan genomföra tävlingen och säsongen de gått in i.
Han avslutar med att säga att de ekonomiska kraven i licensverktyget ska ses över till kommande säsong.  Det låter nästan för bra för att vara sant, kanske har hockeystyret vaknat och inser vikten av att klubbar på mindre orter har ett berättigande och att de vill fortsätta att producera spelare till ishockeyns finrum, SHL och HA.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

En delseger för Golfförbundet – men Konkurrensverket fortsätter att granska det så kallade maxtaket, och meddelar att ett slutligt ställningstagande kommer att lämnas senare.

Beskedet innebär att cirka 60 000 golfspelare behöver byta klubb.

 Begäran om ett interimistiskt beslut om att införa maxtaket avslogs.

Samtidigt har medlemsantalet vid vecka 25 passerat 530 000, vilket är den högsta noteringen för den tidpunkten sedan 2021. Till och med den sista maj hade 255 000 personer spelat minst en rond, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som har sammanställts av Tvmatchen.nu.de bredd- och elitnivå framöver, säger Leopold Neurath.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Du som gillar bordtennis kommer att jubla. Nu står det klart att SVT ska sända världstouren WTT Series och VM till och med 2028 ( först ut är VM i Doha nästa vecka) Satsningen innebär både livesändningar och massor av höjdpunktsklipp. Samtidigt är Jan-Ove Waldner klar som expertkommentator.

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.