Breddhockeyn saknar pengar

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

 Hela havet stormar i Hockeyettan sedan Svenska Ishockeyförbundets licensnämnd inte beviljat elitlicens för fyra föreningar Kristianstad, Bäcken, Strömsbro och KRIF Hockey (Kallinge/Ronneby. Dessutom råder osäkerhet kring ytterligare två, Forshaga och Pantern.

Beslutet kan överklagas, inom två veckor, till förbundets överklagande nämnd. Avslag innebär tvångsnedflyttning till division två. I berörda föreningar är upprördheten stor och Emma Persson, ordförande i KRIF Hockey har redan deklarerat att beslutet ska överklagas.

Stora rockader

Spelprogrammet för Hockeyettan, och serieindelning, har fastställts. Här väntar stora rockader om licensnämndens beslut vinner laga kraft.  Hockeyettan, landets tredje division och årligen plantskola för 100-talet elitspelare, SHL och Hockeyallsvenskan, kan komma att rymma endast en 30-tal lag – mot tidigare 40.
Det är en besvärande utveckling för svensk ishockey, och på sikt innebär det att antalet utländska spelare kommer att öka i våra högsta serier.
Ja, det är viktigt med ”ordning och reda” som förbundsbasen Anders Larsson säger. Men ska det ske till priset att klubbar försvinner från seriekartan?  Nuvarande licensregler, vars kärna är att varje förening ska kunna redovisa åtta procent av nettoomsättningen i eget kapital, är inte anpassade efter den ekonomiska verklighet som möter breddishockeyn.
Hockeyettans ordförande, Håkan Svensson, har vi flera tillfällen pekat på att den ekonomiska skillnaden mellan seriesystemen måste utjämnas. Nu roffar SHL och Hockeyallsvenskan (HA) till sig merparten av rättighetsbeloppen, TV-avtalen. Med Anders Larssons goda minne.
Håkan Svensson har hittills talat för döva öron, hans organisation behandlas som något som katten släpat in på natten. Licensnämndens hårda dom är ännu ett hot mot Hockeyettans existens.

Tre klubbar får dispensår

Av nämndens beslut framgår vidare tre klubbar beviljats dispensår, eller så kallade konrollår. Södertälje och Tingsryd har fått sitt första dispensår och Vimmerby, nykomling i HA, har fått sitt andra dispensår.
 Tingsryd, som hade ett minusresultat på 4 miljoner har som Idrottens Affärer tidigare berättat erhållit ett aktieägartillskott på 1,5 miljoner av NHL-proffset Oliver Ekman-Larsson som växte upp på Dackehallen is i Tingsryd.
Övriga klubbar i SHL, HA och SDHL har beviljats elitlicens för säsongen 2024-2025.
I SHL och HA är klubbarna i dag mer att likna vid koncerner än ideella föreningar. Med möjligheter att hitta kryphål inför licensnämndens granskning, och på olika sätt uppfylla det åtta procentiga målet om eget kapital.
I Leksand har exempelvis en förlust på 11,5 miljoner för den gångna säsongen vänts till en vinst på 2,5 miljoner – efter ett skatte upplägg som till och med lokaltidningen Falu-Kuriens ledarsida tycker är diskutabel. Det var en revisor  på KMPG som kläckte den briljanta(?)  idén.

Kraven ska omprövas

I ett pressmeddelande betonar Anders Larsson, som nämnts att ordning och reda är nummer ett för ishockeys klubbar. Han skriver också:
- Licensverktyget är ett skydd som våra medlemmar står bakom och lagt fast för att säkerställa att förening kan genomföra tävlingen och säsongen de gått in i.
Han avslutar med att säga att de ekonomiska kraven i licensverktyget ska ses över till kommande säsong.  Det låter nästan för bra för att vara sant, kanske har hockeystyret vaknat och inser vikten av att klubbar på mindre orter har ett berättigande och att de vill fortsätta att producera spelare till ishockeyns finrum, SHL och HA.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Riksidrottsförbundet, RF, ordförande Anna Iwarsson, har inte släppt tanken att finansmännen Christer Gardell och Ulf Rosberg tagit makten över svensk tennis på ett otillbörligt sätt, och i strid med RF: stadgar.

Därför har idrottens ombudsmän, tre till antalet, och som agerar direkt under Iwarsson, lämnat in en stämningsansökan till RIN, Riksidrottsstyrelsen, som nu har att avgöra om Gardell/Rosberg kan fortsätta att leda svensk tennis – som förbundets årsmöte i april ställde sig bakom.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen