Kris ute i hockey-Sverige

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Hockey-Sveriges tredje division, Hockeyettan, går ekonomiskt på knä.

Ett tio-tal föreningar spelar på dispens av Svenska Ishockeyförbundets licensnämnd. Inför 2024-2025 års säsong har förbundets tävlingschef, Magnus Mårtensson tydliga problem med att få ihop 40 lag, med ett rikstäckande seriesystem om 4x10 lag.

Det kostar att hålla ett ishockeylag i verksamhet. Den medvetenhet sprider sig bland många hockeyklubbar.

En förening, Skövde IK, bildat 1957 och i Hockeyettan sedan säsongen 2012-2013 har i dagarna, med tre miljoner i skulder lämnat in en konkursansökan. Föreningen avvecklas och ishockeyn försvinner i Västergötlands ledande kommun med drygt 60 000 invånare.

Nej till attt gå upp en serie

Vännas HC, som via kvalspel säkrade fortsatt spel i Hockeyettan har tackat nej till att gå upp av ekonomiska skäl. Klubben bildades 1979 och är moderklubb för bland annat bröderna Daniel och Mathias Tjärnqvist.

IFK Arboga och IFK Tumba har båda tackat nej till erbjudanden från Hockeyettan, nu har förfrågan gått till IK Pantern i Malmö som rest sig efter tidigare konkurs samt Kovland,  nordväst om Sundsvall i Västernorrlands län.

Varken Pantern, eller Kovland, har lämnat besked om serieval kommande säsong. Vid lördagens årsmöte med Hockeyettan kommer två platser att vara fortsatt öppna.

-Vi har precis fått frågan och behöver mer tid. I förberedelser har vi förlorat tre månader, ekonomiskt och organisatoriskt. Inom 14 dagar hoppas vi kunna lämna besked. Jag kan i nuläget i säga varåt det lutar, säger Villiam Callmyr, sportchef i Kovland.

Vid kommande årsmöte väntas Håkan Svensson väljas om för  ytterligare ett år som  ordförande i Hockeyettan. Han har under säsongen  2023-2024 varnat för allt större klyftor i svensk ishockey.

Negativa signaler

-Jag är oroad över utvecklingen, och  vi måste eftersträva en bättre balans i intäkterna mellan ligorna, SHL, Hockeyallsvenskan och Hockeyettan. ”Mina” klubbar sliter hårt varje dag för att få ihop ekonomin, säger Håkan Svensson.

Med en bakgrund som tidigare ordförande i AIK Hockey och i Hockeyallsvenskan valdes Håkan vid extra årsmöte att efterträda Ronnie Glysing. Denne hade under 10 års styre hamnat på kant med flera föreningar, i huvudsak gällande rättighetsfrågor och ligans hemvist i förhållande till förbundet. Bodens och Karlskronas strävan att stå självständiga gentemot ligan blev ärende för rättsväsendet och RIN, Riksidrottsnämnden.

I mars i år tecknades ett nytt samarbetsavtal mellan ligan och förbundet, till och med säsongen 2029-2030. Enligt Håkan Svensson, en förutsättning för ökade intäkter,  som högre ersättning till lagen vad gäller streamingtjänster och rättighetsfrågor.

Uppgifter till Idrottens Affärer berättar om missnöje bland ligans föreningar avseende ekonomiska  fördelningsprinciper och ett alltför kostsamt kansli.

 Ligans vd. Jens Israelsson, rekryterad från olika befattningar inom IKEA och med ett aktivt förflutet som back i Tyringe på 1980-talet, har enligt uppgifter i årsredovisningen en  årslön på 1,2 miljoner kronor.

Plattformen  StayLive, är ligans partner vad gäller streamingtjänster från matcher i ligan . Avtalet gäller även kommande säsong. 

Jens Israelsson medger att vissa lag uttryckt besvikelse över det ekonomiska utfallet.

-Det är frågor som vi diskuterar internt, men alla ska veta att vi står för utmaningar de luxe i framtiden. Vi finns längst ned i hockeyns näringskedja, över 100-talet spelare i SHL och Hockeyallsvenskan, har fått sin första utbildning i Hockeyettan.

-Den utbildningsersättning som kommer ligan till del är mest symbolisk. Ja, ishockeyns pengar måste fördelas bättre. Vi har inga TV-miljoner som SHL och Hockeyallsvenskan.  Vi får söka intäkter på en marknad som blir allt kärvare, nationellt och lokalt, berättar Jens Israelsson..

Svårt att mobilisera 40 klubbar

-Om hockey-Sverige blöder? Ja, mot bakgrund av Hockeyettan har svårt att mobilisera 40 lag kanske det är så. Vi måste ha i minnet att vår liga, och våra regionala division 2-serier, är hockeyns starkaste motorer, avslutar Jens Israelsson.

Förbundsordföranden Anders Larsson har här en svår ekvation att lösa. En minst lika viktig fråga som att Tre Kronor når framgångar i mästerskap. 

 Hockeyligans ledning och dess föreningar efterlyser, för sin överlevnad, en bättre balans i intäkterna mellan ligorna. Att Hockeyettan riskerar att komma till spel hösten 2024 med färre lag är 40 visar på ett systemfel i seriepyramiden. 

Här måste ageras – annars riskerar hockeykartan att få all fler via fläckar.

Kjell Nilsson

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det är en världsmästare i innebandy, fyra gånger, som bollar med SOK:s miljoner.   Under 2024 kunde ekonomichef Mikael Gunnarzon, 54 år, bokföra 125 miljoner i sponsorintäkter, det bästa utfallet någonsin. Under året bestod SOK:s sponsorgrupp  av 19 företag, utöver de som är IOK:s internationella partners.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, är ett företag i olympiska medaljer.

 I Paris-OS sommaren 2024, levererades 11 medaljer, fyra guld, fyra silver och tre brons. De medaljmässigt främsta sommarspelen sedan Sydney 2000. Plats 16 i medaljligan var den främsta sedan bojkottspelen i Los Angeles 1984 och Moskva 1980.

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

 VM-guld och sportslig succé, men ekonomisk katastrof.  Senast  Sverige stod som arrangör, 2013, lämnades ett underskott på 25 miljoner och Svenska Ishockeyförbundet tvingades gå till banken för rädda den fortsatta verksamheten.

På fredag, 9 maj, släpp pucken för det 12:e mästerskapet genom tiderna på svensk is.  VM-general, vid sidan av rinken, är smålänningen Tony Wiréhn, 65 år,  uppväxt i Bodafors ett tennisfäste och hemvist för Birger ”Bragd-Birger” Andersson och Pelle Hjertqvist. 

 Och visst, Wiréhn har varit generalsekreterare på Svenska Tennisförbundet men nu är hans uppgift att få debit och kredit att gå ihop, och försöka få så mycket intäkter som möjligt.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.

- Det känns grymt kul, menar  Viaplays sportchef Erik Westberg.

– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.

Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga  Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.

Han har gjort succé , men  saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.

– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är  allvarlig.