Jörgen lika framgångsrik som tränare
KRÖNIKA. Vårens mästarlag, Växjö Lakers, har vunnit sex av sina senaste sju matcher och har seglat ifrån i SHL tabellen med sju poängs försprång ned till Färjestad efter 38 spelade matcher, av totalt 52 omgångar, 75 poäng mot Färjestads 68..
Nu är det först i mars/april Le Mat pokalen delas ut och det är extremt svårt att koras till mästare två säsonger i rad, senaste lag att lyckas med den bedriften är Skellefteå AIK, mästare 2013 och 2014.

Ledarduons, Henrik Evertsson, sportchef, och Jörgen Jönsson, tränare, lagbygge ser ändå ut att ha mästarstämpel ännu gång. Det är kvalité rakt igenom och med ett uppsjö av matchvinnare i truppen. Serieseger ger också den viktiga hemmaplans fördelen i avgörande play off matcher – inte minst i SM-finalen.
I våras spelade Växjö in 102 poäng, och ställer nu in siktet på 2018 års rekordnotering, 116 poäng, som slutade i föreningens andra SM-guld efter finalkrossen, 4-0 mot Skellefteå.
Då började bygget
Det stora genombrottsåret för Ånge-sonen Elias Petersson, en succe som tog honom till Vancouver Canucks i NHL. En framgångssaga som fortsätter, ”EP” jagar för andra säsongen i rad magiska 100 poäng.
Växjös uppmarsch på den svenska hockeyhimlen är numér väl känd, allt tog sin början med invigningen av Vida Arena, 17 september 2011, med en kapacitet av 5 750 åskådare.
Arenan ägs av Växjö Lakers Fastighets AB och avtalet med Vida Group sträcker sig för närvarande till 2033. Vida Group är en privatägd sågverkskoncern, och global leverantör av förädlade produkten från svensk skog.
Ännu är inte Växjö Lakers på Färjestads nivå vad gäller omsättning och eget kapital men förra säsongens nettoomsättning 148 235 miljoner kronor skäms inte för sig, det egna kapitalet uppgick i våras till 42 miljoner kronor. Det var plussiffror i alla kolumner efter vårens guldfirande, fattas bara.
Vid seriestarten hösten 2023 tippades Växjö inte alls i toppen, snarare som ett mittenlag och dömdes helt ut av många. Poängstarka guldhjältar som backarna Lukas Bengtsson och Hardy Häman Aktell hade försvunnit, men firma Evertsson/Jönsson byggde nytt, och nu har SVT-experten Jonas Andersson tvingats ”pudla” offentligt i SVT-programmet Hockeykväll.
Viktiga förvärv var bröderna Emil och Marcus Sylvegård från Malmö, den sistnämnde är hela ligans skyttekung med 20 fullträffar.
Märklig formsvacka
Tabelltvåan Färjestads formsvacka är anmärkningsvärd, nu tre raka förluster och ”nollade” hemma mot Leksand. Stora målvaktsproblem efter skadan på Carl Lindbom är en anledning men den offensiva kraften, trots tjecken David Tomaseks 19 fullträffar, har bedarrat.
Om det är avgjort i toppen, ja tabellen avslöjar att åtta lag redan nu kan snegla mot play in och slutspel, ringer stora varningsklockor för fem lag. Att IK Oskarshamn tvingas till kvalspel är i praktiken det enda sannolika. Martin Filanders gäng har 13 poäng upp till ”strecket” för att undvika negativt kval, en hopplös uppgift.
Nykomlingen MoDo sjunker som en sten i tabellen, och i l lördags orkade inte laget försvara en 2-0 ledning mot bottenkollegan Malmö. Med ett äkta hat tric, tre mål i rad, vände Carl Persson i Malmö till 3-2- seger, omgångens prestation.
Ångestkvalet inleds 12 mars, bäst av sju matcher.
Örebro, HV 71 och inte minst Rögle är övriga lag som tvingas till nervöst nagelbitande den närmaste tiden. Tvillingarna Abbotts uttåg ur Catena Arena i Ängelholm har inte hjälpt. Inkallade Roger Hanssons poängsnitt, 1,15 på 13 matcher och 15 poäng kan jämföras med Cam Abbotts 1,28 poäng då han tvingades lämna.
Rögle är i disharmoni och säsongens stora negativa överraskning. Här satsades mot slutspel, ja till och med ett SM-guld låg i vågskålen hos styrelse och sportslig ledning.
Nu skriver Daniel Rooth i HD att nya drastiska styrelsebeslut kan behövas, dock oklart hur. Han noterar också att SHL-lag kan byggas på olika sätt. Skellefteå hade 12 egna produkter på isen i Catena Arena, Rögle en enda, Linus Sjödin. Däremot hade Rögle nio utländska gästarbetare omklädda, då har dessutom två, backen Thomas Gregoire och forwarden Riley Sheen nyligen skickats i väg.
Det är svårt att bygga en hållbar organisation över tid , men det är möjligt. Och då är vi tillbaka där den här texten började – med Växjö. Få, om ens någon, kunde väl drömma om, i början på 2000-talet, att Växjö 20 år senare ska vara en maktfaktor i svensk hockey.
Lakers bildades 1997 sedan Växjö HC gått i konkurs. Laget har spelat fyra SM-finaler, 2015, 2018, 2021 och 2023 och vunnit samtliga. Det är respekt.
Mest lästa just nu
Det egentliga verklighetsfrämmande sker. En klubb i fotbollsallsvenskan hotas i sin grund mitt under pågående seriespel. Den ekonomiska krisen är total och nu varslas alla anställda om uppsägning i IFK Norrköping.
Underskottet från i fjol om 43,8 miljoner tynger ekonomin och ledningen skriver nu: ”Det ekonomiska läget är extremt ansträngt”.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Han beskriver sig själv som en hockeynörd, och vill gärna vara ett bollplank till förbundskapten Sam Hallam.
Efter Tre Kronors senaste VM-guld, i Köpenhamn 2018 skänkte nummer 93 Mika Zibanejad, tillsammans med sin bror, Monir Kalgoum, 300 000 kronor till unga flickors ishockey i Stockholm.
I VM i Stockholm fem år senare spelar Mika Zibanejad verkligen på hemmais, hans första kontakt med sporten var i Hammarby Hockey, i dag i division två. Han är ensam 08-spelare från landets största hockeydistrikt, och är Sam Hallams största offensiva vapen i guldjakten i Avicci Arena.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Han har gjort succé , men saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.
– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är allvarlig.
Skriv kommentar