Supportrar tar makten

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Medlemmar som kör över den egna styrelsen, och valberedningens förslag kastas i soptunnor bara timmar före utlyst årsmöte.
 I såväl fotboll som ishockey pågår en föreningsdemokratisk revolution som i ett längre perspektiv skriver om de traditionella regelverk som styrt svensk idrott sedan Victor Balcks (1844-1928)  dagar.  örgrundsfigur till den moderna svenska idrotten och ledamot i den första olympiska kommittén, IOK. 
Supporterstyrda föreningar - vill vi ha det i svensk idrott?

 

När allsvenska GAIS nyligen höll årsmöte tvingades styrelsen vika sig, och ställa sig bakom en motion med innebörd ”att GAIS ska arbeta för att svensk fotboll inte ska teckna avtal med spelbolag”.
Styrelsen yrkade avslag men årsmötet ställde sig bakom motionen med röstsiffrorna 116-75.

Icke spelbolagsberoende

- Vi vill inte att svensk fotboll ska vara spelbolagsberoende. Så länge det finns ett beroende går det inte att jobba på allvar mot de problem som finns hos enskilda individer relaterade till spel och betting,  motiverar Joel Otterloo Kuronen, som väckt motionen.
- GAIS ska i mötessammanhang agera så att förbundet och Föreningen Svensk Elitfotboll, SEF, bryter sig loss från spelbolagen. Inom GAIS ska vi själva minimera spelreklam inom nuvarande avtal på vår arena, via speaker och i egna kanaler, betonar han.
Den grönsvarta klubben ska arbeta mot att nya avtal tecknas när nuvarande avtal går ut,  avser Svenska Spel och Unibet.
Förbundets nuvarande avtal med Svenska Spel går ut 2028, och beräknas vara värt 60 miljoner kronor årligen. Unibets kontrakt med SEF, för allsvenskan och superettan gäller till och med 2026, samt med option på ytterligare sex år.  Beloppet, som inte är officiellt bekräftat, antas handla om 150 miljoner kronor årligen.
Styrelseledamoten Roger Blomstrand ställer inte in sig i SvFF och SEF-ledet.
-GAIS är GAIS, jag kommer att företräda medlemmarna vilja. Frågor kring spelbolag, spelmissbruk och matchfixning är centralt i vår verksamhet, framhåller han.
Andra allsvenska lag, som Malmö och Elfsborg, går inte lika långt som GAIS. De talar visserligen om ett samhällsproblem men att förebyggande arbete, i samverkan med SvFF och SEF är att föredra framför förbudsvägen.
Inom Göteborgs-fotbollen finns också en utbredd motvilja mot VAR-systemet, videobedömning i efter hand av matchsituationer. Göteborgs-distriktet har att följa en antagen motion vid årsmötet, att aktivt verka mot VAR inom SvFF. Efter en motion från just GAIS, med stöd av IFK Göteborg och Örgryte.
Det är väl känt att motståndet mot VAR är i det närmaste kompakt inom svensk elitfotboll. Supporters i Hammarby har till och med lyckats driva igenom ett årsmötesbeslut på att  föreningen ska arbeta för att avsätta förbundsordföranden Fredrik Reinfeldt. Med anledning av dennes positiva grundsyn i VAR-frågan.

Valbereningen sparkad

Inte ens föreningars valberedningar sitter säkert i årsmötestider.
 När IFK Göteborg höll stämma, efter en 13:e plats i herrallsvenskan, en sparkad tränare samt 9,4 miljoner kronor i förlust under verksamhetsåret, var 470 röstberättigade medlemmar på plats. Inte alls till freds med valberedningens förslag. Visserligen omvaldes Richard Berkling till ordförande,  men när sittande valberedning skulle väljas om fick stämman nog.
Efter en hetsig debatt, med en vokabulär som innehöll begrepp som ”byråkratiskt skitsnack”  formades till slut, efter en timmes hårda ord, en helt ny valberedning.
-Det här var en prövning för föreningsdemokratin. Det var en signal om vilja till förändring, summerade Richard Berkling.
Supporterstyrt, är det bra?
Även inom ishockeyn har supportergrupper tagit ton. Som I SHL-laget Leksand i våras när en ny styrelse skulle väljas. Först i tredje försöket kunde klubban slås i bordet. Då hade bland annat en kvinnlig ordförande kandidat brutalt avvisats till förmån för en till orten inflyttad bankman. 
I Luleå har supporters en egen (!) valberedning som föreslår namn till styrelsen, och i våras lyckades de få stöd för en egen kandidat. 
Den centrala frågan i avdelningen föreningsdemokrati är denna: Går utvecklingen mot supporterstyrda föreningar. Vad innebär det för partners och sponsorers vilja att samverka på elitnivå?
Det är absolut något att fundera över.
Kjell Nilsson

 

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fotbollens stjärnor Alexander Isak och Viktor Gyökeres  har ett marknadsvärde på sammanlagt på 2,5 miljarder kronor. Det är i varje fall vad Liverpool och Arsenal har betalat för svensk duons signaturer.

Vad händer om stjärnduon skadas i kommande VM-kvalmatcher och tvingas till långa uppehåll,  Schweiz på fredag, Kosovo på måndag.

Svaret är Club Protection Programme, en avdelning inom  FIFA, fotbollens internationella organisation, där klubbarna har sina spelare försäkrade.

Visionerna i Göteborg är storslagna. Samma dag som IFK Göteborg tillsammans med byggentreprenören Ola Serneke presenterar planerna på en ny hemmaarena med plats för 30 000 åskådare introduceras det jättelika projektet ”möta Göteborg” där vinnaren i en arkitekttävling, White arkitekter,  föreslår ett en fullständig förvandling av hela evenemangsområdet inklusive Scandinavium 

Byggkranar skulle dominera bilden i  åratal av Göteborg för dessa jättelika investeringar.

För tredje året i rad får 50 värmländska föreningar dela på en halv miljon kronor. Nu ska pengarna delas ut till föreningar i samtliga 16 värmländska kommuner. Drygt 300 föreningar var nominerade till Löfbergs föreningsstöd, och av dessa får 50 nu ta emot 10 000 kronor var.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Ni vet de  där bilderna från Vasaloppets startområde i Berga By. Då har ni kanske också sett Preems skyltar utefter spåret.Nu är det slut med det, Preem avslutar sin tid som huvudsponsor. Allt tyder på att skälet är det som hände vi arrangemanget i mars. Då skrev ett 50-tal skidåkare, bland annat landslagets Marcus Grate och Oskar Svensson, på ett upprop mot Vasaloppet som utnyttjades för greenwashing via samarbetsföretagen Preem och Volvo Cars vars produkter stod för stora utsläpp.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Det ska bli straffbart för privatpersoner att använda den typ av illegala IPTV-tjänster som i dag är vanliga på marknaden  Lagändringen föreslås träda i kraft 1 juli 2026.

”Utredningen åtgärder mot illegal ip-tv” överlämnades på tisdagen till kulturminister Parisa Liljestrand (m).

Över en halv miljon svenskar, eller närmare 15 procent av alla hushåll använder olovliga tjänster för att strömma bland annat sportsändningar, främst fotboll och ishockey.

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.