Amerikanskt bolag köper jättearenan
Amerikanska Live Nation med huvudkontor i Kalifornien, som enligt egen utsaga är världens ledande företag inom live underhållning och bland annat driver biljettplattformen Ticketmaster, köper multiarenan Royal Arena i Köpenhamn för en hemlig summa.
Royal Arena stod färdig i 2017 till en anläggningskostnad av 1,4 miljarder danska kronor (cirka 2,1 miljarder svenska kronor). Den etablerades av Köpenhamns kommun och med filantropiska medel från fonden Realdania, som äger halvdelen var av aktierna i arenabolaget Arena CPHX P/S, dels för att Köpenhamn behövde en arena men också för att Köpenhamn inte skulle förlora arrangemang till Malmö Arena några hållplatser bort.
Sedan färdigställandet har Royal Arena med plats till upp mot 17 000 sittande och stående gäster bland annat haft VM i ishockey och handboll samt konserter med Metallica, Madonna, U2, Billie Eilish, Lukas Graham och Justin Timberlake. För närvarande sker konserter med Radiohead.
Köpare är Live Nations dotterbolag
Vid uppförandet av arenan sköt Köpenhamns kommun och Realdania in 325 miljoner danska kronor var i kapital i Arena CPHX P/S. Resten av anläggningssumman lånefinansierades. Processen med att sälja Royal Arena började i mars 2023 genom att
Köpenhamns Borgarrepresentation bemyndigade Ekonomiförvaltningen att sälja kommunens aktier i arenabolaget tillsammans med Realdania. En öppen och transparent försäljningsprocess annonserades den 2 oktober 2024. Överföringen av ägandet till Live Nation planeras till andra halvåret 2026.
Anders Olshov
Mest lästa just nu
I ett pressmeddelande meddelar AIK plötsligt att vd:n och klubbdirektören Fredrik Söderberg lämnar sin post.
"Beslutet grundar sig i att klubben går in i en ny strategisk fas, med behov av ett nytt ledarskap", skriver "klubben i det uttalandet. Hur nu fans och sponsorer ska rreagera på den förklaringen…
Parterna har i alla fall nått en överenskommelse som gör att Söderberg får söka sig vidare.
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Centrala Oslo var förvandlat till ett stort rött, blått och vitt folkhav under måndagskvällen. Tålmodigt väntade fansen på att få se sina VM-hjältar.Runt 100 000 prsoner ville ovillkorligen hylla fotbollshjältarna vif hemkomsten på måndagen. City och i synnerhet området runt slottet var totalt belamrat av glada människor som alla ville komma nära spelarna och ledarna när de anlände i buss efter attha landat på Gardemon.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Hans store bröder har gjort succe och spelar redan fotboll utomlands. Theo i FC Lausanne , Lucas i Tottenham.Nu är lillebror Rasmus Bergvall högaktuell för att gå i deras fotspår





















Skriv kommentar