Fotbollförbundet i stort sponsoravtal
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
På torsdagen tillkännagavs ett nytt avtal som gör öljätten till UEFA:s officiella fotbollsöl till och med år 2030. Det innebär såväl exklusiva dryckesrättigheter som exponering under fotbolls-EM 2028 och 2029 samt kommande Nations League- och Futsal-finaler.
Partnerskapet har en nyckelroll i Carlsberg Groups strategi att investera i varumärkesportföljen.
– Det är något väldigt speciellt med internationell fotboll, inte minst i hur den kan samla en hel nation runt ett gemensamt mål. UEFA och Carlsberg delar ambitionen att frigöra fotbollens enorma potential, både inom herr- och damfotbollen, där vi sett en otrolig resa de senaste åren säger Aarup-Andersen, Carlsberg Groups vd.
Carlsberg har sedan 2017 ett partnerskap med Svenska Fotbollförbundet Fram till 2026 Inom de här mång-miljonavtalen finns det faktum att Carlsberg vill satsa på damfotboll
- Vi utvecklar jämställdheten ytterligare tillsammans med Svenska Fotbollförbundet. Och vi har en jämn fördelning mellan dam- och herrfotbollen i det nya avtalet med UEFA, säger Casper Danielsson, kommunikationschef Carlsberg Sverige.
Carlsbergs nya partnerskap med UEFA inleds under herrarnas Europakval 2025 och inkluderar följande tävlingar fram till 2030:
• UEFA EURO 2028™
• UEFA dam-EM 2029
• UEFA Nations League Finals™ 2025, 2027, 2029
• UEFA Women's Nations League 2025-2030
• Europakval för herrar 2025–2029
• Damernas europeiska kval 2028, 2029 UEFA
• Futsal EURO™ 2026, 2030
Mest lästa just nu
Nu är anläggningen ute till exekutiv auktion. Intressenter har hört av sig, men konkursförvaltaren Henric Schef vill ha bättre betalt.
– Vi måste ha mer än tio miljoner kronor
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Till ny ordförande i Svenska Bordtennisförbundet har valts Tomas Eriksson, tidigare president i Internationella Innebandyförbundet, i 28 år. Han har också ett förflutet inom RF och var valberedningens förslag till ny ordförande efter avgående Dennis Lindahl, som avböjt omval.
Inför årsmötet hade Eslöv PK, fixstjärnan Truls Möregårdhs klubb samt Spårvägen och Eskilstuna by Stiga samt Västmanlands distriktet gått emot valberedningen och nominerat styrelseledamoten, Lasse Ericsson till ny ordförande. Ericsson har en bakgrund inom Västerås BTK.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar