Unik TV-satsning på damfotboll
Det vimlar av svenska landslagsspelare och internationella världsstjärnor i Women's Super League (WSL) – damernas motsvarighet till herrarnas Premier League. Nu är det klart att SVT under har kjommit över sändningsrättighteter och kan utöka detredan massiva utbudet av fotboll i TV-kanalerna. Det ska bli en match i veckan från en av världens bästa ligor. Premiär sker redan på söndag då Fridolina Rolfös Manchester United ställs mot Stina Blackstenius Arsenal.
En stor del av det svenska landslaget återfinns i WSL. Utöver Rolfö och Blackstenius hittar vi bland andra Johanna Rytting Kaneryd i Chelsea, Kosovare Asllani i London City Lionesses och Rosa Kafaji i Brighton. I ligan finns också världsnamn som Alessia Russo (Arsenal), Sam Kerr (Chelsea) och Lauren Hemp (Manchester City).
– Enligt mig är WSL världens bästa liga, det finns ingen annan liga som är så jämn och har så många bra lag. Arsenal kom till exempel tvåa i ligan senast men vann Champions League. Och självklart blir intresset i Sverige stort när så många av de svenska landslagsspelarna finns i England, säger SVT:s fotbollsexpert Hanna Marklund.
Regerande mästare är Chelsea, där utöver Rytting Kaneryd även landslagets försvarsklippa Nathalie Björn spelar.
– Det här är en perfekt pusselbit i vår fotbollssatsning. Vi visar VM 2027 och alla damlandslagets landskamper och kvalmatcher i flera år framöver, nu kan vi också visa många av landslagsstjärnornas vardag i världens kanske bästa liga, säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Första matchen som SVT visar är Manchester United-Arsenal som spelas på söndag 21 september. Båda lagen har inlett säsongen med två raka segrar.
– Women’s Super League är en toppkvalitativ liga med starka klubbvarumärken och flertal svenska stjärnor. Vi är mycket nöjda över samarbetet med SVT och att de regelbundet kommer sända live från WSL, säger Kristian Hysén, Nordenansvarig på IMG som representerar WSL.
Svenska spelare i WSL
Arsenal: Stina Blackstenius
Brighton: Rosa Kafaji (utlånad från Arsenal)
Chelsea: Johanna Rytting Kaneryd, Nathalie Björn
Liverpool: Cornelia Kapocs, Beata Olsson
London City Lionesses: Kosovare Asllani, Julia Roddar, Sofia Jakobsson
Manchester United: Fridolina Rolfö, Julia Zigiotte Olme, Anna Sandberg
Tottenham: Amanda Nildén, Matilda Vinberg, Josefine Rybrink
Kommande matcher i SVT Play
Sön 21 sep 15:50 Man U-Arsenal
Sön 28 sep 13:00 Man C-London
Fre 3 okt 20:30 Man U-Chelsea
Sön 12 okt 15:30 Arsenal-Brighton
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.
Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar