Premier League tillbaka i nytt format

Nu är vi långt från Tipsextra...  Premier Legaue i TV serveras  vid tio supersöndagar med  välknda profiler vid sidlinjen, nämligen Fredrik Ljungberg, Peter Schmeichel och Jaap Stam.

– Det känns väldigt häftigt att ge tittarna en studio på plats i Premier League. Ett nytänkande som vi är väldigt stolta över, säger Viaplays sportchef Erik Westberg.

Crystal Palaces Cheick Doucoure och Chelseas Christopher Nkunku jagar bollen på Stamford Bridge Stadium i London. Fo: Frank Augstein, APPhoto

Fredrik Ljungberg, Peter Schmeichel och Jaap Stam är tre av Premier Leagues största stjärnor genom historien. Totalt vann trion tio Premier League-titlar. Tillsammans med Jules Breach har de huvudroller  i Viaplay Premier Sunday.

– Det finns inget bättre än att bevaka fotboll vid sidlinjen, vid händelsernas centrum, säger programledaren Jules Breach, som tidigare har jobbat med BT, Channel 4 och CBS.

Totalt blir det tio stormatcher under säsongen 2024/25 och den internationella studion sänds i sex länder samtidigt.

– Det här är ett innovativt sätt att bevaka världens bästa fotbollsliga.säger Erik Westberg

Först ut är Manchester City mot Arsenal på Etihad söndag den 22 september. Fredrik Ljungberg, som vann Premier League med Arsenal 2001/02 och 2003/04, är väldigt taggad 

– Det känns fantastiskt att vara i samma lag som Peter och Jaap för en gång skull, det här kommer att bli jättekul. Jag tror att vi kan förvänta oss en väldigt jämn Premier League den här säsongen. Alla kan slå alla och kvalitén är bättre än någonsin. Min gamla klubb Arsenal kan vinna ligan i år, men med tanke på den hårda konkurrensen så är det väldigt svårt att förutse, 

Peter Schmeichel vann fem ligatitlar med Manchester United under sina år i Premier League. Han är också entusiastiskinför jobbet att få dela med sig av sina erfarenheter ion.

Jaap Stam,, effektiv före detta mittback betonar::

– Premier League är den överlägset mest spännande fotbollsligan i världen. Varje år blir dramatiken mer och mer påtaglig.

Viaplay gär ett tillägg i programförklaringen:

Studiospråket kommer att vara engelska, men kommenteringen vid matcherna kommer att vara på respektive lands språk.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

 Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen