Hockey i gult och svart, det blir guld
Den sista guldspiken i Skellefteå hamrades i nät av Max Lindholm, 26 med Älta IF i södra Stockholm som första klubbadress. Hockeyskolad i såväl, Djurgården, Huddinge och AIK – och nu med mästarstatus i norr, 4-1 i matcher mot Rögle och 2-0 på måndagskvällen.

En annan guldmakare i Skellefteå var målvakten Linus Söderström, 27 år. uppväxt på Värmdö och i Djurgården till och med säsongen 2014-2015. Nu utsågs han till slutspelets MVP, mest värdefulla spelare, och belönades med Stefan Liv Memorial Trophy med 94,4 i räddningsprocent.
Tidigare har Idrottens Affärer berättat om Oliver Tärnström, Brynäs-spelaren som lämnat AIK och Stockholm och i högsta grad var delaktig i Brynäs återkomst i SHL. Han antecknades för två mål i det fjärde och avgörande kvalet mot Djurgården, 3-1 och 4-0 i matcher.
Många nollåttor i laget
Min slutsats är att Djurgårdens och AIK:s scoutingverksamhet är alldeles för svag i Stockholms-regionen, och är en förklaring till varför SHL ännu en säsong kommer att avgöras utan lag från Stockholms-distriktet, landets största.
Ligan har hittills behållit sin attraktionskraft, det visar publikstatistiken, men att huvudstaden saknar ett elitlag är inte till gagn för svensk ishockey i stort.
Skellefteås fjärde guld var hur rättvist som helst – och helt i linje med mitt förhandstips. Tränaren Robert Ohlssons manskap, även han med stark Stockholms-anknytning, var skickligare med pucken, höll ett högre tempo – och hade också de viktiga marginalerna på sin sida.
...och två Göteborgare
Laget hade också spelaren som gjorde skillnad, bröt mönstret och drev lagets offensiv. Andreas Johnsson, 29 år, lämnade NHL och en strulig säsong för att återförenas med storebror Jonathan i Skellefteå. Han nobbade Frölunda där han blev mästare 2016, efter finalseger mot just Skellefteå.
I slutspelet har Andreas varit avstängd (!) men också fem mål på elva matcher, därav avgörandet i förlängningen i match tre och nu förlösande 1-0 i spel fem mot fyra.
Efter att tidigare ha förlorat fyra raka finaler stod onekligen Skellefteå på tur, säsongsupptakten omgavs dock av flera frågetecken. Vi minns fansens raseri när plötsligt amerikanen Kenny Agostino togs in i värmen från KHL. I strid med svensk ishockeys policy. Och ja, sportchefen Erik Forsell tvingades riva kontraktet. Ett klavertramp av stora mått.
Forsells agerande ska ses mot bakgrund av att skarpskytten Oscar Möller var indisponibel på grund av sjukdom och att poängspelaren Joakim Lindström tidigt deklarerade att det var slutspelat för hans del.
utan bästa backen
En ”hemvändare” av klass var Oscar Lindberg, 31 år, tillbaka i SAIK efter tio år i NHL och Schweiz. Skickligt i spelets alla moment, såväl avslutare som grovjobbare. Värt att notera är att guldet bärgades utan främste backen, Jonathan Pudas, som manglades av Rögles Daniel Zaar i första finalmatchen.
Guldet var Skellefteås fjärde i ordningen efter tidigare triumfer 1978, Hardy Nilsson-epoken och de dubbla gulden 2013 och 2014 med Jimmie Eriksson som det stora loket. Skellefteås utvecklingskurva är unik och statistiskt är laget från norr decenniets bästa lag.
De senaste tio årens placeringar i grundserien talar sitt tydliga språk. Sifferraden 1-1-6-5-5-4-4-3-2-3 är avslöjande och beskriver en förening där framförhållning och kontinuitet är inbyggt i föreningens DNA. Säsongen 2007-2008 var laget på åttonde plats i grundserien, sedan dess har SAIK inte varit sämre än sjätte lag – på 17 år.
77 miljoner blir fler
Mycket är tidigare klubbchefen Pea Israelssons förtjänst, han påbörjade sin resa 1997 då SAIK var ett allsvenskt lag. Efter 25 år med föreningens bästa för ögonen avtackades han i december 2023. Han lade grunden för föreningens nuvarande position i hockey-Sverige. Inte minst ekonomiskt, det egna kapitalet uppgick vid bokslutet i juni 2023 till 77 020 miljoner kronor.
Förra säsongen lämnade ett plus på 10 956 miljoner, då föll laget i SM-final mot Växjö Lakers. Den här säsongens play off strid bör också den lämna ett bra överskott.
En nyckel för en solid ekonomi är att kontroll över den egna arenan.
Arenan ägs förvisso av kommunen, men Skellefteå Kraft AB som är regionens ledande energibolag är kommunägt till 100 procent. Bolaget är mästarnas ledande samarbetspartner, och var övertygad att eventuella ekonomiska frågor löses till hockeyns bästa.
Mest lästa just nu
I delårsrapporten för första kvartalet 2026 redovisar AIK Fotboll AB minskade intäkter med 7,6 miljoner kronor jämfört med föregående års rapport för januari-mars.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Svenskarna har blivt som besatta i att springa. Fler och fler motionerar till fots. Göteborgsvarvet noterade 55 000 löpare som sprang 21 km i lördags.
Och när Göteborg-arna öppnade föranmälan till loppet 2027 såldes alla startplatser slut på tre dagar. Och på lördagen är det dags för adidas Stockholm Marathon som utgör kolossen i de här sammanhangen . 25 000 motionärer förbereder sig som bäst. Det är tidenas rekord. iSå många har antagitutmaningen att orka att springa, 4,2 mil!
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen


























































Skriv kommentar