Kris trots lönebudget på 70 mijoner

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Modo kördes över och IK Oskarshamn förödmjukades, 11 dagars landslagsuppehåll för Beijer Hockey Games kommer onekligen lägligt för SHL-ishockeyns slagpåsar, och det mycket sannolika paret för kommande ångestkval för att rädda fortsatt SHL-licens.
I Hägglunds Arena i Örnsköldsvik var det festkväll när legendaren Markus Näslund hyllades med att tröjnummer 19 hissades i taket. En ceremoni som följdes på plats av Peter ”Foppa” Forsberg och Niklas Sundström, som redan finns på plats bland arenans takstolar.
Bekymmer. Oskarshamns sportchef Thomas Fröberg och HV71:s sportchef Kent Norberg under lördagens match .Foto: Mikael Fritzon / TT

 

På isen tog Färjestad snabbt kommandot, och fick en överraskande enkel resa till tre poäng. MoDo:s sjätte raka förlust på hemmais, och hösten 2023 års pigga nykomling har sjunkit som en sten i tabellen och har nu endast två poängs marginal ned till HV 71 och negativt kval.
Förra säsongens hyllades ledarduo, Mattias Karlin, tränare och Henrik Gradin, sportchef tycks handlingsförlamade, och står utan åtgärder för att vrida formkurvan åt rätt håll. 

hopplösa förutsättingar

För Martin Filander, IK Oskarshamns tränare, är läget närmast hopplöst. Här har kvalplatsen varit cementerad sedan länge och grannen HV:s  överkörning var brutal, 10-1 och underläge 3-0 redan efter drygt två minuters spel.
HV 71 är fortfarande på kvalplats, men till skillnad från MoDo har laget en matchvinnare, i form av André Petersson, fyra mål den här lördagseftermiddagen, samt en formkurva som pekar uppåt.
Nej, grundtipset blir att IK Oskarshamn, i sin femte SHL-säsong, går upp mot MoDo i bäst av sju matcher. I potten ligger TV-avtalets miljoner, för nästa säsong i storleksordningen 60 miljoner kronor.
Örebro och Rögle, som båda bytt tränare, har i säsongens elfte timme tagit nödvändiga poäng för att undgå kvalspöket.
Duo Karlin/Gradin sitter sannolikt säkert i Ö-vik, då är Martin Filanders position mer utsatt. Så håglöst och splittrat som ostkustlaget uppträdde i Husqvarna Garden var hemskt att se.  Ansvaret vilar tungt på Filander, han står också ensam i snålblåsten. Sportchefen Thomas Fröberg meddelade redan i höstas att den här säsongen var den sista i Oskarshamn.
Frågan är om Oskarshamn ens är värd en ny chans i kommande kvalspel?  

Värdigt SHL-licens?

Att bli förnedrat i en jumbofinal, att vara överlägset sämst över 52 omgångar, då infinner sig tvivel om laget är värdigt SHL-licens. 
Varumärket svensk ishockey får också en törn, sponsorer och publik måste fråga sig vad det är för lallare som spelar i högsta serien och kräver ersättning i sexsiffriga belopp – i månaden. Förra säsongens lönebudget i Oskarshamn var 61 463 miljoner kronor – den är garanterat högre i år.
De styrande i svensk ishockey, SHL och förbundet, älskar slutspel med så många lag som möjligt, 10 för närvarande, samt kvalspel. Javisst, det kittlar, men det kan också bli djupt orättvist.
Filander och Co. kan nu strunta i resterande ligamatcher och i stället försöka hitta något som liknar en formtopp inför kvalstarten den 15 mars. Motståndarlaget, vilka det än blir, kommer att göra allt för komma undan från kvalspöket.
Historien visar att lag som slåss in till mållinjen, och kommer slitna till kvalspelet, får betala ett högt pris. Som Brynäs förra våren,  då ett utvilat Malmö, jumbolaget, skickade ned gästrikarna till Hockeyallsvenskan.  Eller Timrå som knockade ut Djurgården 2022.

 

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Frågor om hållbarhet och i synnerhet långsiktig finansiering växer allt starkare inom idrotten.  Då kom Erik Johnsson med ett helt nytt påhitt.

-MyLoppis visar vägen mot värdebaserad finansiering i svenskt föreningsliv, påpekar han med glöd.

Det svenska föreningslivet utvecklas. Engagemanget består – men utmaningar som tid, resurser och villkor finns fortfarande kvar. 

Visionerna i Göteborg är storslagna. Samma dag som IFK Göteborg tillsammans med byggentreprenören Ola Serneke presenterar planerna på en ny hemmaarena med plats för 30 000 åskådare introduceras det jättelika projektet ”möta Göteborg” där vinnaren i en arkitekttävling, White arkitekter,  föreslår ett en fullständig förvandling av hela evenemangsområdet inklusive Scandinavium 

Byggkranar skulle dominera bilden i  åratal av Göteborg för dessa jättelika investeringar.

Redan i våras skrev statsminister Ulf Kristersson (M) och idrottsminister Jakob Forssmed under ett stödjebrev för ansökan om fotbolls-EM för damer i Sverige och Danmark 2029.

– Vi har inte fattat beslut om en exakt siffra men en fingervisning är att det är i nivå med danskarna har kommunicerat, säger idrottsminister Jakob Forssmed.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Det ska bli straffbart för privatpersoner att använda den typ av illegala IPTV-tjänster som i dag är vanliga på marknaden  Lagändringen föreslås träda i kraft 1 juli 2026.

”Utredningen åtgärder mot illegal ip-tv” överlämnades på tisdagen till kulturminister Parisa Liljestrand (m).

Över en halv miljon svenskar, eller närmare 15 procent av alla hushåll använder olovliga tjänster för att strömma bland annat sportsändningar, främst fotboll och ishockey.

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.