Jonas värvas för att spetsa bevakningen
Viaplay Group värvar Jonas Karlsson som med erfarenhet och rutin som få andra ansluter till Viaplays sportredaktion där han främst kommer att jobba med golf och vintersport.
– Jag är supertaggad, säger Jonas .
Han gillar skidåkning i hög grad. Det gör även Per Forsberg och Viaplay har säkrat även honom via ett nytt avtal. De kommer att bilda ett Dream Team i vinter och stå för all bevakning från längdskidåkningens Världscup.
"Blir superkul"
Den satsningen inleddes redan förra vintern och var mycket uppskattad av tittarna.
Jonas Karlsson och gör sin första sändning redan på torsdag i samband med brittiska golfmajorn The Open. Han har varit journalist i över 20 år och har tidigare jobbat som programledare och reporter hos streamingtjänsten Max samt som krönikör för SVT Sport. Men han harockså haft uppdrag hos Discovery.
– Det härblir Superkul! Jag lockas av att få jobba med Viaplay då de har marknadens bästa sportutbud. Det blir helt perfekt för mig att inleda med en klassiker som The Open, säger Jonas Karlsson.
Viaplays sportchef Erik Westberg är väldigt nöjd rekryteringen.
– Det känns jättebra att välkomna Jonas till Viaplay. Han har en lång och bred erfarenhet av tv-sport och sportjournalistik, är van vid att leverera på en hög nivå och känns som ett väldigt starkt tillskott för oss.Viaplay Group har också förlängt sitt avtalet med Per Forsberg.
– Jag har varit på Viaplay i 20 år, så det var ingen tvekan. Det känns väldigt tryggt och bra på alla sätt och vis. Skidor har varit fantastiskt kul för min egen del, så det känns jätteroligt. Också otroligt kul att Jonas kommer in, säger Per.
TV-tider från The Open
Sändningstider The Open:
Torsdag 17 juli
07.30-21.30: Viaplay Sport, V Sport Golf och Viaplay
Fredag 18 juli
07.30-21.30: Viaplay Sport, V Sport Golf och Viaplay
(Viaplay Sport sänder till 20.30)
Lördag 19 juli
11.00-21.00: Viaplay, V Sport Golf
Söndag 20 juli
10.00-20.00: Viaplay, V Sport Golf
Mest lästa just nu
Sirius antar allt mera profilen av en utmanare i den kommande Allsvenskan. Nu har Uppsala-klubben antagit både en sportslig hög profil och en ekonomisk profil på bättre nivå.Det framkom när klubben släppte bokslutet för 2025.
Linköping gör ensatsning som få andra kommuner mäktar med. För 700 miljoner kronor ska en ny multiarena byggas vid Stångebro och stå klar 2008.
– Det är efterfrågat och viktigt både nu och för kommande generationer, säger Kristina Edlund (S), kommunstyrelsens ordförande.
Fyra plusgrader. Det var något annat än vad portugiserna är vana vid.
Då kan man ju tänka sig Vad de kände vid 1-o till hemmalaget, och än mera vid 2-0, även det i första halvlek.
Och till råga på allt kom också 3-0 efter pausen, vilket också blev slutresultatet, och därmed har Bodø/Glimt slagit ut Sporting (?)
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Att sitta hemma, varmt och bekvämt och ändå vara närvarandet där och då, se händelserna oavsett när och var, det är idealet för åtskilliga människor. Direktsänd sport i tv lockar miljontals tittare. Och de är beredda att betala. Det insåg ledningen på Bonnier News som har investerat allt mer i sporträttigheter. Teknik kostar miljoner och investeringarna är också stora. Men så kan koncernen och alla dess tidningar nu presentera många sporträttigheter, ja, gränslöst mycket.Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, ytterligare steg i storsatsningen på livesänd sport.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar