Danskar satsar 70 miljoner i Malmö

 

FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.

 

Ägarbolaget,  börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.

De nöjer sig inte bara med Parken. FCK ska nu bygga fotbollsverksamhet i Malmö. Foto: johannilsson

 

FC Rosengård 1917 herrlag, efter födelseåret, slutade i höstas på 11:e plats i söderettan.  Damfotboll bedrivs inom systerföreningen, FC Rosengård, mästarlag 2024, och nära nedflyttning 2025.

 

-Vår tydliga ambition är att ta ett steg i taget, och på sikt stabilisera laget i söderettan och efter hand nå toppen av superettan. Jag kan också ha allsvenska drömmar. Men vi ska först bygga en plattform för svenska talanger som gör att många kan gå långt med sin fotboll, i Sverige och i Danmark, sade Jakob Lauesen.

Det danska ägarbolaget tar in svenska Danir, vars huvudägare är Malmö-entreprenören Dan Olofsson, som ekonomisk partner. Tillsammans kommer de att äga 49 procent av aktiemajoriteten, med hänsyn till den svenska 51 procents regeln.

I den nya styrelsen kommer Rosengård att ha tre ledamöter, vidare två från Parken Sport & Entertainment samt en ledamot från Danir, en post som är vikt för Johan Glennmo, Dan Olofssons son.

 Rosengård 1917 kommer att ha ordförandeposten och därmed utslagsrösten. Därmed garanteras den svenska föreningsdemokratin, det vill säga medlemmars inflytande  enligt regeln om 51 procents ägande.

Årsmötet var stängt med hänvisning till föreningens stadgar, ett 40 medlemmar var på plats. Av media tilläts endast danska TV 2 och svenska Fotbollskanalen att närvara.

Ordförande i Rosengård är Håkan Wifvesson,  han är dessutom är ordförande i det svenska förbundets valberedning och var den som krattade väg för Simon Åström då Fredrik Reinfeldt inte gavs nytt förtroende som SvFF-ordförande.

-Med vår nya partner får vi nytt fokus på vår stadsdel och klubben Rosengård  kan skapa en träningsmiljö där både spelare och ledare vill vara. Jag har imponerats över FCK:s professionalitet. Redan nu vill många ha sina barn hos oss, de vet att det är här de kan få den bästa utbildningen, sade Håkan Wifvesson till Sydsvenskan efter mötet.

Jakob Lauesen  ville absolut tona ned allt resonemang om rivalitet gentemot Malmö FF.

-Vi går inte in i det här för att provocera Malmö FF, det kan låta annorlunda i fansens ögon, men vi gör inte detta för att skaffa oss ovänner. Jag har en otrolig respekt för Malmö FF. Vi vill arbeta med talangutveckling i det långa perspektivet.

-Vi har metodiken för att skånska, svenska och danska ungdomar ska få spela såg högt upp i seriesystemet som möjligt. Som jag sade tidigare, man kan ha drömmar, avslutade Jakob Lauesen.

Även FC Rosengård damer kommer från och med 2026 spela sin fotboll i aktiebolagsform. Brittiska Crux Football har efter ännu ett medlemsmöte fått ja till ett delägarskap på 47 procent.

-Vi gör detta för att ge FC Rosengård damer bättre förutsättningar och skapa en bättre ekonomi, motiverade Håkan Wifvesson.

Bakom London-baserade Crux Football återfinns Rebecca Smith,  nyazeeländsk landslagsspelare och med tidigare svensk klubbadress i Sunnanå. Hon backas ekonomiskt av sporttechgurun Ted Knutson, amerikan  som är stort namn inom fotbollsanalys, sportstatistik genom sitt företag StatsBomb. Han anses ha förändrat hur klubbar arbetar med data och scouting. 

Ytterligare två investerare är duon Cindy Holland/Anne Imhof, båda med förflutet inom Netflix. De finns redan på plats i franska storlaget Montpellier, i engelska Brentford och i danska FC Midtjylland.

Juristerna synar affären

I damallsvenskans slutspurt kallades Caroline Seger in som sportchef och frågan är förstås om hon kommer att ha en roll i den nya ägargruppen.

Ännu är fråga som hänger i luften är om Rosengårds två bolagiseringar inom några dagar har något samband. Det är svårt att se nu – kanske i framtiden.

Rosengårds nya ägare och bolagsbildningar ska närmast behandlas av SvFF:s jurister. Allt annat än ett godkännande vore en sensation, ordförande Håkan Wifvesson tillhör ju SvFF:s innerstas krets som ordförande för valberedningen.

Flaggskeppet i FC Rosengård är damlaget, nio SM-guld, sedan damerna lämnade Malmö FF och bildade eget 2004. Först LdBFC Malmö och samgående med FC Rosengård 2008. Damernas publiksnitt var 956 åskådare i damallsvenskan.

Bildar nytt igen

FC Rosengård herrar bildades i sin tur 2017 som Malmö Boll och Idrottsförening, MBI. 2001 ändrades namnet till MABI efter sammanslagning Malmö Turk Anadolu som ändrades till FC Rosengård till säsongen 2008. Herrarnas publiksnitt i södra elitettan den gångna säsongen var 163 åskådare.

Rosengård var Zlatan Ibrahimovics uppväxtområde i Malmö.

Kjell Nilsson


Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.

 

Ägarbolaget,  börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Drygt 5 miljoner kronor tilldelas fem projekt om idrott för personer med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar (NPF). Syftet med detta extra forskningsbidrag är att öka delaktighet och inkludering inom idrotten. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.