Danskar satsar 70 miljoner i Malmö
FC Köpenhamns vd. Jacob Lauesen var i centrum när FC Rosengårds herrlag blev en 49-procentig del av den danska storklubben, med bland annat 16 ligaguld och som i höstas krossade Malmö FF med 5-0 i kval till Champions League.
Ägarbolaget, börsnoterade Parken Sport & Entertainment, med huvudägare, LaLandia, en dansk bjässe i lek land och badanläggningar, kommer inom de närmste tre-fyra åren att göra en investering på 50 miljoner danska kronor i sina svenska partner, i svenska kronor blir det cirka 70 miljoner kronor.
FC Rosengård 1917 herrlag, efter födelseåret, slutade i höstas på 11:e plats i söderettan. Damfotboll bedrivs inom systerföreningen, FC Rosengård, mästarlag 2024, och nära nedflyttning 2025.
-Vår tydliga ambition är att ta ett steg i taget, och på sikt stabilisera laget i söderettan och efter hand nå toppen av superettan. Jag kan också ha allsvenska drömmar. Men vi ska först bygga en plattform för svenska talanger som gör att många kan gå långt med sin fotboll, i Sverige och i Danmark, sade Jakob Lauesen.
Det danska ägarbolaget tar in svenska Danir, vars huvudägare är Malmö-entreprenören Dan Olofsson, som ekonomisk partner. Tillsammans kommer de att äga 49 procent av aktiemajoriteten, med hänsyn till den svenska 51 procents regeln.
I den nya styrelsen kommer Rosengård att ha tre ledamöter, vidare två från Parken Sport & Entertainment samt en ledamot från Danir, en post som är vikt för Johan Glennmo, Dan Olofssons son.
Rosengård 1917 kommer att ha ordförandeposten och därmed utslagsrösten. Därmed garanteras den svenska föreningsdemokratin, det vill säga medlemmars inflytande enligt regeln om 51 procents ägande.
Årsmötet var stängt med hänvisning till föreningens stadgar, ett 40 medlemmar var på plats. Av media tilläts endast danska TV 2 och svenska Fotbollskanalen att närvara.
Ordförande i Rosengård är Håkan Wifvesson, han är dessutom är ordförande i det svenska förbundets valberedning och var den som krattade väg för Simon Åström då Fredrik Reinfeldt inte gavs nytt förtroende som SvFF-ordförande.
-Med vår nya partner får vi nytt fokus på vår stadsdel och klubben Rosengård kan skapa en träningsmiljö där både spelare och ledare vill vara. Jag har imponerats över FCK:s professionalitet. Redan nu vill många ha sina barn hos oss, de vet att det är här de kan få den bästa utbildningen, sade Håkan Wifvesson till Sydsvenskan efter mötet.
Jakob Lauesen ville absolut tona ned allt resonemang om rivalitet gentemot Malmö FF.
-Vi går inte in i det här för att provocera Malmö FF, det kan låta annorlunda i fansens ögon, men vi gör inte detta för att skaffa oss ovänner. Jag har en otrolig respekt för Malmö FF. Vi vill arbeta med talangutveckling i det långa perspektivet.
-Vi har metodiken för att skånska, svenska och danska ungdomar ska få spela såg högt upp i seriesystemet som möjligt. Som jag sade tidigare, man kan ha drömmar, avslutade Jakob Lauesen.
Även FC Rosengård damer kommer från och med 2026 spela sin fotboll i aktiebolagsform. Brittiska Crux Football har efter ännu ett medlemsmöte fått ja till ett delägarskap på 47 procent.
-Vi gör detta för att ge FC Rosengård damer bättre förutsättningar och skapa en bättre ekonomi, motiverade Håkan Wifvesson.
Bakom London-baserade Crux Football återfinns Rebecca Smith, nyazeeländsk landslagsspelare och med tidigare svensk klubbadress i Sunnanå. Hon backas ekonomiskt av sporttechgurun Ted Knutson, amerikan som är stort namn inom fotbollsanalys, sportstatistik genom sitt företag StatsBomb. Han anses ha förändrat hur klubbar arbetar med data och scouting.
Ytterligare två investerare är duon Cindy Holland/Anne Imhof, båda med förflutet inom Netflix. De finns redan på plats i franska storlaget Montpellier, i engelska Brentford och i danska FC Midtjylland.
Juristerna synar affären
I damallsvenskans slutspurt kallades Caroline Seger in som sportchef och frågan är förstås om hon kommer att ha en roll i den nya ägargruppen.
Ännu är fråga som hänger i luften är om Rosengårds två bolagiseringar inom några dagar har något samband. Det är svårt att se nu – kanske i framtiden.
Rosengårds nya ägare och bolagsbildningar ska närmast behandlas av SvFF:s jurister. Allt annat än ett godkännande vore en sensation, ordförande Håkan Wifvesson tillhör ju SvFF:s innerstas krets som ordförande för valberedningen.
Flaggskeppet i FC Rosengård är damlaget, nio SM-guld, sedan damerna lämnade Malmö FF och bildade eget 2004. Först LdBFC Malmö och samgående med FC Rosengård 2008. Damernas publiksnitt var 956 åskådare i damallsvenskan.
Bildar nytt igen
FC Rosengård herrar bildades i sin tur 2017 som Malmö Boll och Idrottsförening, MBI. 2001 ändrades namnet till MABI efter sammanslagning Malmö Turk Anadolu som ändrades till FC Rosengård till säsongen 2008. Herrarnas publiksnitt i södra elitettan den gångna säsongen var 163 åskådare.
Rosengård var Zlatan Ibrahimovics uppväxtområde i Malmö.
Kjell Nilsson
Mest lästa just nu
Drömmen kan bi sann, En seger bedömdes som värd 50 miljoner – så mycket hade Mjällby chans att tjäna på tisdagskvällens match.
Och visst lyckades de , det här gänget från Sölvesborg ser inget som omöjligt – och nu öppnas portarna till det stora kassaskrinet - Champions League är inte bara en hägring efter totalt 3–0 mot Lincoln Red Imps.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja





















Skriv kommentar