Glansen i Rosengård kan inte dölja allt
I år helt oövervinneliga FC Rosengård har plockat in en herre vid namn Roger Palmgren i sin ledarstab.
Det var en garanti för att något extraordinärt förr eller senare skulle hända.
Palmgren har ett brokigt cv. Men när han tog åt sig äran av klubbens makalösa segersvit i år så rök topplocket på Caroline Seger. Så himla befriande och skönt.

Det var i en podd hos Olof Lundh på Fotbollskanalen som Roger Palmgren intervjuades och berättade om hur han fått fart på Malmöklubben som snart har spelat hem ännu ett SM-guld, skall ut i Europa och nästa får år konkurrens av Malmö FF i högsta damserien.Seger svarade på Instagram: ”Jag står inte ut med att han, som inte varit delaktig överhuvdtaget, försöker ta åt sig äran.”
Tumult i klubben
Roger Palmgren har ett långt cv. Han har betat av klubbar och landslag på löpande band. Några i Sverige, flera i Afrika. Hans rykte är inte obefläckat. En fotbollskunnig man med vid utblick kallar honom ”en glidare i kostym och bakåtslickad advokatfrisyr med ett självförtroende stort som en fotbollsplan.” Jag känner honom inte, trots att han, precis som jag, kommer från Linköping. Min sagesman säger också att Palmgren har arbetsmetoder som nog passar bättre i mindre demokratiska regimer.
Hur han hamnat i Rosengård kan man undra efter en historia bakåt som handlar om hur han får sparken eller plötsligt drar iväg och påstår sig vara hotad till livet. Efter lite tumult i ledningen för klubben kom Johan Glennmo in som klubbchef. Han är son till den mångårige storsponsorn, entreprenören och företagsledaren Dan Olofsson. Glennmo är god vän med Palmgren och plockade på eget bevåg in honom som ”fotbollschef” - denna märkliga titel i en klubb som inte sysslar med annat än fotboll.
Så nu hade klubben plötsligt en sportchef (Therese Sjögran), en klubbchef (Glennmo) och en fotbollschef (Palmgren). Plus en styrelse med huvudansvaret och med Håkan Wifwesson som ordförande, samme Wifvesson som sitter som ordförande i Svenska Fotbollförbundets valberedning med uppgift att skaka fram en nya ordförande till årsmötet i mars. Hoppas man. Han måste ha rätt svettiga handflator vid det här laget.
Inte passat i Sverige
Palmgren har aldrig passat in i svensk fotbollsdemokrati. I Essinge/Vasalund tog han SM-guld med 16-årslaget men fick ändå sparken på grund av för hårda nypor och för att ha omvandlat klubben till aktiebolag. I Rosengård, som i grunden är en damfotbollsförening med ett herrlag lite lägre ner i seriesystemet, har han börjat prata om akademier, allsvenskan som mål för herrlaget och det har etablerats ett samarbete med FC Köpenhamn. Just nu råder det delade meningar om huruvida klubben skall öka sin satsning mot eliten med sitt herrlag och i den ambitionen känner sig de kvinnliga spelarna lite undanskuffade.
Men, som det låter på ordförande Wifvesson, är det mycket fantasier från yvige och lite storvulne Palmgren som kommit fram, knappast underbyggda med styrelsebeslut. Det verkar rent kaosartat, Palmgren opererar efter en egen agenda och det är precis sådana tongångar som hörts från andra klubbar han varit inblandad i. Han tycks köra sitt eget race. Det skulle förvåna mycket om han blir kvar särskilt längre till i klubben. Tjejerna står eniga bakom Seger och har både tränarteamet och sportchefen Sjögren med sig. Det tycks vara total oreda i klubben och det krävs en ordförande som visar handlingskraft och rensar upp i en alltför chefstung organisation.
Två starka kvinnor
Jag läste om Carolines Segers utspel strax efter att jag hade sett och hört en annan mycket stark, svensk kvinna, Dramatenskådespelaren Marie Göransson, som hyllades i TV 4:s ”Vilket liv!” Också hon från Linköping förresten. Hon har heller aldrig tvekat att ta bladet från munnen och rutit till mot orättvisor, det är hon som vågat sig upp till teatercheferna och tagit smällarna för kolleger som behandlats orättvist. Både Göransson och Seger är i slutet av fantastiska karriärer där de varit förebilder för flera generationer nytända stjärnor. Det är underbart i dessa tider av räddhåga, feghet och omtankar främst om sitt eget skinn, när två så starka kvinnor totalt struntar i konvenansen och säger vad de tycker, tänker och känner. Tystnad och mörkläggning, ”vi håller det inom gruppen”, det förstorar bara såren och ökar risken för allvarliga infektioner.
Det är svårt att begripa varför ”äventyraren” Roger Palmgren överhuvudtaget engagerats i FC Rosengård och att han tycks ha fått fria händer att prata om visioner som inte alls är förankrade i klubben. Man skall nog inte ha sponsorerna i styrelsen heller förresten.
Det väntar räfst och rättarting i Sveriges bästa fotbollsklubb.
Imponerande att i denna röra och med mordhot mot spelare hålla högsta nivå och vägra låta sig besegras.
Seger är ordet och namnet för dagen.
Kärlek har namnsdag idag.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Även 2025 är Cristiano Ronaldo världens bäst betalda idrottare. Numera samlar han på pengar och varken meriter eller titlar. Han har tagit beslutet att verka i Saudiarabien - där pengarna finns. Så han bygger förmögenhet och ett affärsimperium.. Precis som förra året toppar den portugisiske fotbollsstjärnan Forbes årliga lista som nu är presenterad.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..
– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.
Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.