Största bragden i nordisk fotboll
Norsk idrott och den italienska staden Milano - ett kärleksförhållande.
Det var här norrmännen slog sitt olympiska rekord med 18 guld och 40 medaljer helt nyligen, det var på San Siro norska landslaget säkrade sin plats till sommarens VM i fotboll och så nu, detta makalösa Bodö/Glimt, slår ut fjolårsfinalisten Inter. Kanske den största sensationen i hela Champions Leagues historia.

Och vi som har följt detta fascinerande norska lag under de två senaste åren vet, att det inte handlar om att man tog en chans på miljonen. Vi pratar inte om att i ett gyllene ögonblick när motståndarna underskattar, när underdogen överträffar sig själv, när turen och domarna står på deras sida, när stolparna är i vägen, vinden är i ryggen, ja, då kan det det i undantagsfall hända. Vi talar inte om lotteri här utan äkta norsk kvalitet.
Bragd av stora mått
Fotbollen ser inte längre ut som när Malmö FF gick till Europacupfinalen 1979 eller när IFK Göteborg vann Uefa-cupen 1982 och 1987. I varje fall i Europa är den totalt förändrad. Mecenaterna är flera och rikare, klubbarna i de stora fotbollsländerna har betydligt starkare trupper, de stora pengarna finns i Europa - många av miljarderna kommer från oljekällorna - alla de bästa spelarna i hela världen finns i Europa.
Stora och mäktiga fotbollsländer som Brasilien och Argentina, Mexiko med flera har dränerats på sina främsta, den afrikanska kontinentens unga talanger har fått chansen att utvecklas i europeiska akademier; konkurrensen på klubbnivå är enorm och de stora pengarna, de främsta spelarna är koncentrerade till de största ländernas mäktigaste klubbar.
Det är mot dessa storheter, det är i de rikas värld, som lilla Bodö/Glimt smugit in som den (o)blyge kusinen från landet, satt sig till bords och låtit sig väl smaka. 3-1 på hemmaplan ovanför polcirkeln, 2-1 på San Siro. 5-2 totalt mot Inter i en direkt utslagsdubbel på jakt efter en plats i Champions Leagus åttondelsfinal. Det är en bragd av ofattbara mått. Jag har fölljt världsfotbollen sedan slutet av 60-talet. Jag har mycket att jämföra med men detta är helt unikt.
Att lura hjärnan
Jag hörde kommentatorerna på Viaplay, både Fredrik Ljungberg på plats i Italien och Jonas Olsson i studion, hur de pratade om fördelarna med konstgräset uppe i Bodö. Det är bara löjligt. För att komma vidare till en 16-delsfinalen vann laget mot Atletico Madrid på riktigt spanskt gräs, nu lyckades Inter, trots riktigt välgrott, italienskt gräs inte ens vinna matchen på sin egen arena.
Det handlar inte om underlag - det handlar om sinnelag. Hur man mentalt kan ställa om hjärnan så att den bortser från vetskapen om det individuella, tekniska underläget och istället inbillar sig att det ligger vetenskap bakom det gamla talesättet att vilja slår talang. Jag tror inte att Inters tränare, när han jämför spelarna en mot en, vill byta ut någon av sina mot en norrman. Det är som med en symfoniorkester; med en instrumentgrupp i taget kan det låta förjävligt; det är tillsammans som ljuv musik uppstår.
Inter hade väl ungefär 65 procent av bollinnehavet i avgörandet på San Siro. Fick med nöd och näppe in ett mål. Bodö försvarar sig energiskt, listigt, outtröttligt och Inters siffermässiga dominans bestod bland annat i att ständigt börja om och börja om. Bodös spelare är konditionsmässigt förmodligen Europas starkaste, de springer mest, de springer smart och - vilket egentligen är det mest förbluffande - när tillfälle ges till kontringar kopplar de på en turbomotor som skickar iväg 4-5 spelare rakt mot motståndarnamålet, passningarna sitter, avslutningarna ofta perfekta.
Det finns botemedel
Eftersom de flesta stora talanger, kanske bara med en halv allsvensk säsong bakom sig, numera flyttar utomlands blir det med den grå massan som klubbarna måste streta vidare, överleva, kanske överraska. Svensk fotboll verkar alltjämt tro sig om att kunna dansa med även när motståndarna väljer låtarna och takten, då går det som det går.
Vårt svenska landslag är en olöst ekvation just nu, klubblagen tofflar på i anonymiteten. Återstår att bygga med sämre material men med ett kitt som håller. Bodö/Glimt kan. De som inte närmare studerar, lär sig och försöker förstå deras koncept är antingen självgoda eller ointresserade av att förkovra sig. Det finns en metod, det finns ett botemedel mot otillräcklighet; taktisk genialitet, samhandling, kondition, löpvilja, respektlösthet under kontroll.
Lazio, Roma, Tottenham, Manchester City, Atletico Madrid, Inter, Borussia Dortmund - klubbar som fått uppleva hur fotbollens vägar kan vara outgrundliga även fast man tror sig veta allt. De har mött Bodö.
Bodö/Glimt har återgett mig tron på fotbollen igen och, tror jag nog, gett hopp de till synes otillräckliga.
Det ser också ut som att den norska klubben mycket snart blir Nordens första miljardär. På tre år ökade klubbens sitt värde från drygt 200 miljoner till över 800 miljoner. Nya miljoner på väg in.
Glimt - en ny jätte i Norges sagovärld.
Mest lästa just nu
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.
Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.
23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.
Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna
Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.
Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.
"Jag kommer för att försvara min titel”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen


























































Skriv kommentar