Viktor för Victory, men det svåraste väntar
Vi kan ropa Hurra. Men vi kan inte ropa Hej.
Det svåraste återstår. På tisdag.
Men nu har vi äntligen något att tro på igen.

Nu är det slut på experimenten. Slut på denna övertro att vi kan möta den internationella konkurrensen med de stora lagens sätt att spela. Graham Potter har ingen tid på sig.
En sällsynt uppvisning
En möjlighet att succesivt bygga nytt. Han hade bara att sätta ett enklare recept i händerna (eller fötterna) på sina spelare, föra in lite av det gamla, beprövade svenska spelsättet igen och sätta sin tro till att lagets stora stjärna, Viktor Gyökeres, skulle ta med sin höga status från ett allt bättre spel i Arsenal - och få det att bita mot betydligt sämre motstånd än i engelska ligan.
Och, jissen, vilken utdelning han fick. Det är inte ofta man kan säga, eller skriva, om en så tydlig och suverän matchhjälte som Viktor Gyökeres. Vilken match han gjorde? Vilken auktoritet, vilken styrka, vilken självförtroende - och vilken finess.
Det snabba förstamålet så typiskt för en klassisk målskytt, plötsligt på rätt plats i rätt sekund, det andra en soloprestation efter en alldeles perfekt passning direkt på utsparken från målvakten Kristoffer Nordfeldt och så, bollstölden, rushen in i fiendeland, en dragning och ett framtvingat våld från den ukrainske målvakten. Straff och Gyökeres kunde fullborda sitt hat trick.
Det är bara att beundra och kasta alla rosor man har till hands. När den som alla förväntar sig skall bli mannen att sätta all tro till också gör precis allt, och mera därtill, av det som förväntats.
En sällsynt uppvisning
Det var en sällsynt uppvisning. Jag kan inte minnas att jag sett en spelare i landslaget göra ett äkta hat trick i en så viktig match och praktiskt tagit på helt eget bevåg avgöra matchen.
Göykeres var den stora skillnaden mellan lagen. Ukraina var spelmässigt bättre, hade bollen mera, skapade hörna efter hörna och om de haft Gyökeres i sitt lag hade resultat sannolikt varit det omvända.
Det finns hopp igen
Men segern med 3-1 i semifinalen i detta VM-kvalets ”andra chansen” grundlades också av att Graham Potter insåg precis vad som måste göras för att föra ihop spillrorna av ett landslag till en enhet som byggdes från grunden med ett rejält försvar, med ett enklare spel, med rakare bollar, med långa utsparkar. Helt enkelt en återgång till gammal hederlig svensk kampfotboll.
Rätta munnen efter matsäcken, inse det utsatta läget, intala spelarna att det inte var med fotbollens glamour man skulle försöka ta sig till VM utan med enklare medel och med utnyttjande av det som fanns av anfallskraft. Man fick inte ut lika mycket av Anthony Elanga som jag hade hoppats - han springer ju ifrån vilka försvare som helst om han får de rätta bollarna - men han rev och slet och löpte och stred som alla andra.
Vi måste inse att Ukraina var ett lika bra fotbollslag men utan spets; trots det såg det i alla fall ut som att vi har ett försvar att bygga på igen.
Men, och det är verkligen ett tydligt Men; det återstår en final. Polen måste besegras och Polen har sin Lewandowski och ett bättre lag än Ukraina, vill jag tro. Så finalen är kvar. VM fortfarande ytterst osäkert. Men ännu ett halmstrå återstår att greppa. Det blir svårt. Men det kan gå. För nu finns det
Nu får vi lov att drömma
Sveriges VM-historia är brokig, VM-missarna är många men med tanke på landets ringa storlek och en långa historia som amatörland är ändå framgångarna i ett historiskt perspektiv rätt imponerande och de enda som utmärker sig i Norden. VM-silver 1958, VM-brons 1950 och 1974. Till detta femteplats - med snudd på brons - 1974, kvartsfinal så sent som 2018 - Sveriges senaste slutspel. Inget annat nordiskt land har några VM-medaljer.
Men, det går inte att gömma sig i historien när verkligheten står står grym och obönhörlig framför oss som en stor, skrämmande och skoningslös spelledare, som en skolmobbare som basunerar ut: Du får inte vara med. Du är för dålig.
Potters raketkarriär
De svenska kvalmissarna är i klar majoritet genom åren. VM-turneringarna 1954, 1962, 1966, 1982, 1986, 2010, 2014, 2022.
De svenska förbundskapener som inte lyckades ta sitt landslag till något VM-slutspel var Lennart Nyman (den förste svensk med titeln förbundskapten), Laban Arnesson, Erik Hamrén och Jon Dahl Thomasson. Den mest framgångsrike av dem alla heter Lars Lagerbäck som lyckades ta Sverige till fem raka slutspel (EM och VM) innan han stupade mot danskarna och missade VM 2010 i Sydafrika.
Nu kan Graham Potter göra en raketkarriär och på rekord ta Sverige till ännu ett VM. Och efter det katastrofala, riktiga, VM-kvalet, är det i så fall mera än vi vågat hoppas.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen

























































Skriv kommentar