Våra möten med experterna i TV
Det är naturligtvis en ynnest att alla kan se idrottsvärldens största kulturfestival - VM i fotboll.
Men vi får ju inte bara fotbollen att bry oss om, beundra, bli förbannad på.
Vi får på köpet också de förnumstiga kommentatorerna, expertutlåtandena, de onödiga taktiska lektionerna, de alltför lojala och insyltade f d spelarna - och den alltid intressanta Strömberg.

Nej,ej, det är inte Glenn jag avser. Återkommer till honom. Om jag bakar ihop kommentatorer och s k experter från de båda sändande TV-bolagen så utser jag SvT:s Therese Strömberg till den bästa, mest insatta och intressantaste av allt studiofolk som lotsar oss genom matcherna, dag och natt.
Löjlig siffereexercis
Jagh har följt henne ett bra tag, hon var lite tillbakahållen i SvT:s Fotbollskväll så länge Daniel Nannskog fanns där och fick mera utrymme än han förtjänade. Nu, i VM-studion, strålar hon som den klart lysande stjärnan av dem alla, utklassar Bojan och Safari och Strömberg (Glenn), Guidetti och allt vad de heter, spelarna som i många fall känns alltför nära och lojala med dem de skall recensera och utan tillgång till det språk, den bakgrundsinformation, de utflykter utanför kritlinjer och taktiktavlor som Therese Strömberg tar med oss på.
Hon ger oss det där som vi inte ser och hör med egna ögon och öron, det som fördjupar upplevelsen, ger spelarna en själ till den kropp vi beskådar, har nya infallsvinklar och bjuder på information som alltför få andra.
Det är så mycket meningslöst, taktiskt resonemang om trebackslinje och fembackslinje och fyrbackslinje, herregud, fotbollen har utvecklats, grabbar och tjejer, den är flexibel, oförutsägbar; vad har ni för sifferbeteckningar på lag med ständigt åtta man i försvaret?
Sifferexercisen är löjlig, den begränsar fotbollen, när den i själva verket är outgrundlig, ett ständigt växlande av roller och en koreografiskt avancerad pjäsförflyttning som inte låter sig definieras med låsta sifferkoder. När Senegal kommer rusande med fem man mot målet, har de gått över till ett femmannaanfall då - som under VM 1958?
Tänk på de nya tittarna!
TV-bolagen borde betänka, när de rekryterar och sätter ihop sina (alltför stora) paneler, att under ett fotbolls-VM, hemma vid TV-apparaterna, på sportbarerna, framför storbildsskärmarna i parkerna, befolkas åskådarplatserna till betydligt mer än femtio procent av människor som i vanliga fall inte följer fotbollen, inte går på allsvenska matcher eller köper de kommersiella kanalernas sportpaket.
VM i fotboll är en karneval för hela folket, jag ser det och hör det i min närhet, barn, barnbarn, syskon, kusiner, vänner, de köper tröjor, de ställer klockorna på ringning mitt i natten, de bjuder in grannar, de har fest; till alla dessa - och för all del till oss fotbollsknarkare också - är det meningslöst med en massa f d spelare och tränare som sitter och diskuterar hur många som spelar i backlinjen.
Det är för övrigt en siffra som bara har sin relevans när domaren blåser till spel; sedan är allt bara en jävla röra. Eller har man plötsligt gått över till sexbackslinje bara för att Viktor Gyökeres har sprungit ner i sitt eget straffområde och rensar?
Bort med taktiksnillena, siffernördarna och de alltför okritiska spelarna och in med flera briljanta personer som Therese Strömberg som med sitt djupa kunnande och sin vidare blick och sitt intresse för bakgrunder, anekdoter och kloka slutsatser om spelet bakom kulisserna ger oss den verbala kvalitet som den här magiska, magnifika fotbollsfesten förtjänar.
Spelare utan distans
Som jag skrivit några gånger; det finns inga experter. Om de funnits borde de, istället för att som inför Sveriges match mot Frankrike, sitta och leta efter fåniga möjligheter för Sverige att rubba världens kanske bästa lag, istället för att börja väcka hopp, se möjligheter för Sverige att kanske ta matchen till förlängning och straff, säga det vi alla visste; det realistiska tipset är att Sverige förlorar med mellan tre och fem mål. Istället: ”allt kan hända, bollen är rund.” I helvete heller.
Om bollen varit fyrkantig hade möjligen allt kunnat hända för en tärning är en nyckfull geometrisk filur som man inte vet på vilken sida den landar. Den runda bollen, däremot, hanteras bäst av de största konstnärerna.
Det kommer en del lustigheter från Bojan Djordjic, John Guidetti är verkligen inte obegåvad, Jonas Olsson har kloka synpunkter men man behöver inte ha hela studion full av folk som tycker ungefär samma sak.
Av dem som siitter i panelerna finns, förutom då den alltmänt bredare Therese Strömberg i SvT, en man, som jag blivit väldigt förtjust i, han har också fått blomma upp under VM; TV4:s Siavoush Fallahi. Han äe enormt kunnig och påläst och nördigt på ett onördigt vis. Bäst i fyran.
Som kommentatorspar står Lasse Granqvist och Jens Fjällström i TV4 i särklass, särskilt om man jämför med det som skall vara SvT:s ”tunga” kommentatorspar, Chris Härenstam och Glenn Strömberg. Puh!
Härenstam rabblar ur sina anteckningar alla fakta han har i ett enda andetag, nämner varenda spelare på plan som nuddar bollen och Strömberg tjatar om ”den där bollen” och om en spelare som är ”kvick, snabb, rapp”. Tre ord för samma sak. Maskinellt, AI-manierat från Härenstam.
Hallå grabbar: vi ser också matcherna!
Mest lästa just nu
Sommartider är inte bara VM-yra, det är också hockeytider.
SHL-lagens sportchefer kan bara drömma om en tillvaro i hängmattan – här gäller det att vara upp – och påkopplad dygnets alla timmar.
Det är nu lagbygget inför 2025–2026 års säsongen intensifieras, minsta miss och en felrekrytering kan kosta, i värsta fall hockeyallsvenskt spel säsongen 2026–2027.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja
























































Skriv kommentar