Malmö FF har hittat ny ordförande

Zlatko Rihter är beredd att ta det yttersta ansvaret inför 100 anställda och en verksamhet som har en omsättning  som 2024 uppgick till rekordhöga 660 miljoner kronor, en markant ökning från föregående år driven av sportsliga framgångar i Europa. Idag finns ett eget kapital på 764 miljoner kronor. Den 6 mars vid klubbens årsmöte ska han väljas till ny ordförande i Malmö FF.

Zlako är uppvuxen i Malmö och satt i MFF-styrelsen 2017–2020. Civilt har han ett långt förflutet inom medicinteknik och är sedan 2020 yrkesverksam som VD och koncernchef för ett av de världsledande företagen inom branschen, Wallenbergägda Mölnlycke Health Care AB i Göteborg.

Han är redo för uppgiften

Han är redo att ta ansvar för största klubben

Zlatko Rihter är beredd att ta det yttersta ansvaret inför 100 anställda och en verksamhet som har en omsättning  som 2024 uppgick till rekordhöga 660 miljoner kronor, en markant ökning från föregående år driven av sportsliga framgångar i Europa. Idag finns ett eget kapital på 764 miljoner kronor. Den 6 mars vid klubbens årsmöte ska han väljas.

Zlako är uppvuxen i Malmö och satt i MFF-styrelsen 2017–2020. Civilt har han ett långt förflutet inom medicinteknik och är sedan 2020 yrkesverksam som VD och koncernchef för ett av de världsledande företagen inom branschen, Wallenbergägda Mölnlycke Health Care AB i Göteborg.

Anders Pålsson har varit ordförande sedan 2018 och hade egentligen för avsikt att stanna men valberedningen ansåg att det var dags för ett skifte.

Fler förändringar i styrelsen är att vänta. Ledamoten Anders Jönsson ställer inte upp för omval och Filip Trulsson lämnade sin plats redan under fjolåret.

Kommer från Viaplay

Deras platser föreslås fyllas av Peter Welin, som jobbar på fönsterkoncernen Inwido, samt Jonas Karlén som är hög chef för Viaplay.

Dessutom föreslås Tina Andersson, som suttit i MFF:s styrelse sedan 2020, bli omvald.

Övriga personer i Malmö FF:s styrelse är vice ordföranden Lars Kongstad, sekreteraren Pontus Hansson samt ledamöterna Maria Ivarsson, Lars Ljungälv och Bodil Rosvall.

 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Det historiska steget har skett. Lanseringen som vissa i det längsta kallat kuppförsök  lyckades. Dubbelparet Ulf Rosberg- Christer Gardell tog hem  matchen, men å andra sidan, svensk tennis får 100 miljoner inklusive en ny  ledning  och betydligt  större resurser.  

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Norge har deltagit i tre fotbolls-VM: 1938, 1994 och 1998, samt ett EM: 2000 Nu väntar ett fjärde VM och förväntningarna växer. Spelartruppen har många toppnamn och Bodö/Glimts framgångar har ökat den norska optimismen – och både sponsorers och mediebolagens välvilja. Det allmänna  intreset skruvas upp hela tiden.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som  har premiär Gunde  har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen  för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet. 

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen