Malmö FF har hittat ny ordförande
Zlatko Rihter är beredd att ta det yttersta ansvaret inför 100 anställda och en verksamhet som har en omsättning som 2024 uppgick till rekordhöga 660 miljoner kronor, en markant ökning från föregående år driven av sportsliga framgångar i Europa. Idag finns ett eget kapital på 764 miljoner kronor. Den 6 mars vid klubbens årsmöte ska han väljas till ny ordförande i Malmö FF.
Zlako är uppvuxen i Malmö och satt i MFF-styrelsen 2017–2020. Civilt har han ett långt förflutet inom medicinteknik och är sedan 2020 yrkesverksam som VD och koncernchef för ett av de världsledande företagen inom branschen, Wallenbergägda Mölnlycke Health Care AB i Göteborg.
Han är redo för uppgiften
Han är redo att ta ansvar för största klubben
Zlatko Rihter är beredd att ta det yttersta ansvaret inför 100 anställda och en verksamhet som har en omsättning som 2024 uppgick till rekordhöga 660 miljoner kronor, en markant ökning från föregående år driven av sportsliga framgångar i Europa. Idag finns ett eget kapital på 764 miljoner kronor. Den 6 mars vid klubbens årsmöte ska han väljas.
Zlako är uppvuxen i Malmö och satt i MFF-styrelsen 2017–2020. Civilt har han ett långt förflutet inom medicinteknik och är sedan 2020 yrkesverksam som VD och koncernchef för ett av de världsledande företagen inom branschen, Wallenbergägda Mölnlycke Health Care AB i Göteborg.
Anders Pålsson har varit ordförande sedan 2018 och hade egentligen för avsikt att stanna men valberedningen ansåg att det var dags för ett skifte.
Fler förändringar i styrelsen är att vänta. Ledamoten Anders Jönsson ställer inte upp för omval och Filip Trulsson lämnade sin plats redan under fjolåret.
Kommer från Viaplay
Deras platser föreslås fyllas av Peter Welin, som jobbar på fönsterkoncernen Inwido, samt Jonas Karlén som är hög chef för Viaplay.
Dessutom föreslås Tina Andersson, som suttit i MFF:s styrelse sedan 2020, bli omvald.
Övriga personer i Malmö FF:s styrelse är vice ordföranden Lars Kongstad, sekreteraren Pontus Hansson samt ledamöterna Maria Ivarsson, Lars Ljungälv och Bodil Rosvall.
Mest lästa just nu
AIK fotboll redovisar ett resultat på - 16 miljoner i bokslutet för 2025. Under samma period uppgick rörelsens intäkter till 363 Mkr, en ökning med 15 procent
Beloppet avser hela koncernen bestående av AIK Fotbollsförening, där elitverksamheten ingår, AIK Fotboll AB samt dotterbolaget Merchandise AB samt Nytomta AB Fastigheter.
Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens...
Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion.
– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.
När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar