Malmö FF har hittat ny ordförande
Zlatko Rihter är beredd att ta det yttersta ansvaret inför 100 anställda och en verksamhet som har en omsättning som 2024 uppgick till rekordhöga 660 miljoner kronor, en markant ökning från föregående år driven av sportsliga framgångar i Europa. Idag finns ett eget kapital på 764 miljoner kronor. Den 6 mars vid klubbens årsmöte ska han väljas till ny ordförande i Malmö FF.
Zlako är uppvuxen i Malmö och satt i MFF-styrelsen 2017–2020. Civilt har han ett långt förflutet inom medicinteknik och är sedan 2020 yrkesverksam som VD och koncernchef för ett av de världsledande företagen inom branschen, Wallenbergägda Mölnlycke Health Care AB i Göteborg.
Han är redo för uppgiften
Han är redo att ta ansvar för största klubben
Zlatko Rihter är beredd att ta det yttersta ansvaret inför 100 anställda och en verksamhet som har en omsättning som 2024 uppgick till rekordhöga 660 miljoner kronor, en markant ökning från föregående år driven av sportsliga framgångar i Europa. Idag finns ett eget kapital på 764 miljoner kronor. Den 6 mars vid klubbens årsmöte ska han väljas.
Zlako är uppvuxen i Malmö och satt i MFF-styrelsen 2017–2020. Civilt har han ett långt förflutet inom medicinteknik och är sedan 2020 yrkesverksam som VD och koncernchef för ett av de världsledande företagen inom branschen, Wallenbergägda Mölnlycke Health Care AB i Göteborg.
Anders Pålsson har varit ordförande sedan 2018 och hade egentligen för avsikt att stanna men valberedningen ansåg att det var dags för ett skifte.
Fler förändringar i styrelsen är att vänta. Ledamoten Anders Jönsson ställer inte upp för omval och Filip Trulsson lämnade sin plats redan under fjolåret.
Kommer från Viaplay
Deras platser föreslås fyllas av Peter Welin, som jobbar på fönsterkoncernen Inwido, samt Jonas Karlén som är hög chef för Viaplay.
Dessutom föreslås Tina Andersson, som suttit i MFF:s styrelse sedan 2020, bli omvald.
Övriga personer i Malmö FF:s styrelse är vice ordföranden Lars Kongstad, sekreteraren Pontus Hansson samt ledamöterna Maria Ivarsson, Lars Ljungälv och Bodil Rosvall.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Att idrottsevenemang berika Göteborg är välkänt sedan länge. En ny undersökning påvisar att det i Sveriges särklassigt största eventstad faktiskt rör sig om drygt 1 miljard i turismeffekter för de tre ledande turneringarna. Så pass mycket påverkas Göteborgs besöksnäring på årsbasis tack vare idrotten.
Gothia Cup, Partille World Cup och Gothia Cup Innebandy bidrar med 1,45 miljarder kronor i turismekonomisk effekt, är den upptäckt som presenteras i en ny undersökning via Upplevelseinstitutet
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar