MFF tar upp kampen med Rosengård
Malmö FFs nyblivna allsvenska spelare i damallsvenskan ska heltidsanställas av klubben. Det ska satsas, och då gäller det att träna, spela och tänka fotboll på heltid. Annars åker man ur direkt.
Självklart är det helt rätt väg att gå av MFF. Konkurrensen i Malmö och Sverige är stentuff, bra spelare lockas till klubbarna med pengar och löften om internationellt spel.

För nykomlingen MFF är det viktigt att kunna behåll sin spelare, lika viktigt som att kunna locka till sig ett par nya, för att slippa bli Malmös underdog. Rosengård är självklart klubben de bästa lockas till.
Pengar i damfotboll är dock generellt fortfarande en ganska snål fråga. Kanske därför MFFs nyhet om att heltidsanställa spelare faktiskt blir just en nyhet, och inte en självklarhet.
Sådan enorm skillnad
Letar man statistik framgår det att spelarna i damallsvenskan tjänar runt 10 000 kronor i månaden. 110 av dem har proffskontrakt, hälften av dem kommer från andra länder. Spelarna i herrallsvenskan tjänar i snitt tio gånger mer. Neymar tjänade, medan han fortfarande var kvar i PSG, mer än alla spelare i de sju bästa damligorna i världen ( drygt 1600 spelare)tillsammans. Nu är det givetvis ännu mer…
Summorna är förstås monstruösa, och risken finns att man förblindas av dessa. Det är ju en verklighet väldigt få lever i, både herrar och damer fotbollsspelare. I Sverige är lönerna inte tillnärmelsevis lika gigantiska, utan känns mer ”normala”, även om få människor som saknar bolltalang och vilja att ta sig igenom alla träningspass som behövs, tjänar hundra tusen i månaden.
50-årig damfotboll
Men att löneskillnaden mellan damer och herrar fortfarande efter de 50 år som damfotboll faktiskt existerat i spelform i Sverige, finns, är sorgligt. Marknaden styr, sägs det. Men kanske marknaden behöver mer information för att kunna göra en riktig ekonomisk bedömning om hur lönsamt det faktiskt är att sponsra damerna. Och förbunden kanske ska se till att informera marknaden lite tydligare om vad kvinnliga spelare gör för att bli toppspelare. Dvs, lika mycket som herrarna.
Namnbytet från Damallsvenskan till Obos Damallsvenskan gav enligt uppgift förbundet 40 miljoner över fyra år, dvs tio miljoner per år. Mycket pengar för ”damfotboll” men i det stora hela inte så där vansinnigt mycket pengar.
Att se tjejerna spela fotboll i en streamingkanal har dock inneburit mycket för den allmänna uppfattningen om hur bra spelarna är. Och det borde ha gett mycket mer i sponsorpengar, även om förhandlingarna i det bistra ekonomiska klimat Sverige genomlider just nu inte verkar klara.
Publiksnittet i fjol ökade med drygt 30 procent och hamnade på drygt 1 000 personer per match, och där ser man nog den största skillnaden tack vare den stabila storsponsorn.
Viktig signal från Malmö FF
För damfotbollens skull är det därför bra att MFF nu tar klivet upp. Det betyder inte bara riktigt tuffa derbyn i Malmö, mot mästarna Rosengård, vilket kommer dra upp intresset och därmed publiksnittet, som Stockholmsderbyn och östgötaderbyn gjort.
Att klubben går ut och berättar att spelarna ska heltidsanställas ger en signal till alla; till publik, sponsorer, förbund, konkurrenter och spelare. Allsvenskan med damspelare är alldeles för viktig för att lekas bort. Malmö FFs satsning är seriös.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Brommapojkarna har sålt spelare i rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Det hade ni inte räknat med, kanske inte ens hoppats på – det nyinitiativet att låta Johannes Klæbo och FridaKarlsson tävlas i skidspåret samtidigt
Tro det eller ej, men det blir en realitet när i vinter ett nytt grepp ska testas under femmilen i Holmenkollen, Tack vare ett nytt initiativ från Internationella skid- och snowboardförbundet (Fis),
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.