När olusten bara ökar för varje steg
Det är en härlig vårkväll, och du bestämmer dig för att dra på joggingskorna och ta en löprunda. Visserligen är det kväll, men det är hyfsat ljust fortfarande, du hinner hem innan det är svart. Medan du joggar fram längs grusvägarna i parken smyger börjar tankarna komma. Är det nån som gömmer sig därborta bland buskarna? Tänk om …
Olustkänslan stiger för varje steg du tar, pulsen ökar. Istället för att fortsätta din löprunda så vänder du om, och springer det fortaste du kan hem. Hem till tryggheten.

Väl inne pustar du ut. Pulsen går långsamt tillbaka i normalläge. Men du känner att du sannolikt inte kommer jogga själv nåt mer. Åtminstone inte vid annat tillfälle än mitt på ljusa dagen.
Det här problemet skrev jag om redan som ung journalist för mer än 40 år sen. Tjejers olust att träna själva, att inte känna sig trygga i samhället. Att faktiskt inte träna på egen hand för rädslan är för stor. Och att absolut aldrig någonsin sticka ut och träna ensam på kvällen.
Spring i grupp
Lösningarna då var ungefär samma som nu. Spring i grupp. Kräv bättre belysning i parker, på löparbanor, på torg. I storstad och på mindre orter.
På vissa platser är belysningen bättre, tryggheten borde vara större. Men fortfarande har 54 procent av kvinnorna i Sverige avstått från att träna utomhus på grund av otrygghet, enligt Sifo.
Fortfarande, alltså. Över hälften av kvinnorna vågar inte träna själva för att de är rädda för överfall.
Nya enskilda initiativ tas för att motverka, kanske inte rädslan, men det faktum att man avstår från att träna för att man tycker det känns olustigt. Nu senast ett initiativ som heter Run Safe och som startats av en privatperson, Cissi Nilsson, som också skapat ett larmapp i form av ett smycke.
Larmknapp i silver
Initiativet är bra, och kan det skapa större trygghet hos tränande kvinnor är det förstås toppen. Men fortfarande finns det grundläggande problemet kvar. Nämligen osäkerheten du som kvinna känner när du rör dig själv ute på dagar och kvällar.
Och frågan är väl om det verkligen ska vara så?
Redan år 1280 införde Birger Jarl begreppet Kvinnofrid och brott mot detta straffades med döden. Kvinnofriden omfattade i princip allt våld mot en kvinna och lagen gällde med små justeringar ända fram till 1864. 1998 infördes lagen mot kvinnovåld åter i brottsbalken, och faller under allmänt åtal.
Brott mot kvinnor är alltså förbjudet i lag, och det borde vara en allmän kunskap, precis som allemansrätten och yttrandefriheten, sånt man lär sig i skolan.
Så varför känner då över hälften av alla kvinnor olust av att träna själv?
Ett nödvöändigt ont
Ja, fortfarande är det ganska mörkt i parker och på utegym kvällstid. Fortfarande är de fall där kvinnor överfalls eller "bara" trakasseras en ganska osynlig del i polisens arbete, även om det här skett en uppryckning, och olika initiativ tagits.
Och fortfarande finns alltså rädslan hos fler än hälften av oss.
Så de tjejgrupper man ser i parkerna, där man tränar tillsammans, eller löptränar i grupp, inget "typiskt kvinnor ska alltid göra saker tillsammans" utan ett nödvändigt ont.
Fortfarande.
Vi vågar inget annat.
Fortfarande.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.
Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.
Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.



























































Skriv kommentar