Utmana styrelsen dömt att misslyckas
En av de mer bevingade uttrycken i filmerna om Jönssonligan, är "Jag har en plan". Och den är både genomtänkt och klok, men fungerar inte alltid i verkligheten.
Jag är säker på att Christer Gardell också har en plan om hur svensk tennis i framtiden ska fungera. Men för att planen ska kunna genomföras krävs kunskap i svensk förenings- och idrottsdemokrati
Den repliken passar onekligen bättre i Jönssonligan.

För i den verkliga idrottsvärlden kan man inte säga "Jag har en plan, jag sponsrar svensk tennis med 100 miljoner, men då måste förbundsstyrelsen avgå", och förvänta sig att det ska ske.
För i den verkliga världen finns det regler att förhålla sig till. Även om man vet bäst. Och har pengar.
Regler som gäller demokrati, idrottsdemokrati. Och då räcker det inte att som multimiljonär komma och säga att "jag är villig att sponsra tennisen med 100 miljoner, men bara om förbundsstyrelsen avgår.
Kan förstå Gardell
Jag kan förstå Christer Gardells frustration. Han är affärsman, superrik, han har tagit sig fram på fräckhet och snabbhet och idérikedom, och det funkar alldeles utmärkt om man är Christer Gardell, god för många många miljoner och med ett grundmurat rykte. Gardell har också varit väldigt aktiv inom tex Saltsjöbadens basket där det hände positiva saker under många år.
Men att utmana en vald förbundsstyrelse sådär emellan möten, med att man inte bara har pengarna utan också planen för att svensk tennis återigen ska nå internationell storhet, bara den ställer sina platser till förfogande med en gång.
Nja. jag är tveksam till om det verkligen kan fungera.
Valda idrottsstyrelser har inte för vana att avgå för att det kommer en mångmiljonär och vill det. För att han har en plan.
Bättre då att presentera planen, först för ordföranden kanske, styrelsen och skapa en konsensus kring hur framgångarna ska komma. Sen får årsmötet i god ordning ta ställning till eventuella nya ledamöter i styrelsen.
Många som längtar
Det är klart att Gardell har många vänner, och det är klart att längtan efter nya tennisframgångar är oerhört stor. Vi saknar det. Vi saknar alla framgångar som vi gärna vill påminnas om.
Men att utpressa en styrelse på det sättet, utan att ens presentera sin plan. Det är nog ingen framkomlig väg, just nu. Även om pengarna säkerligen både behövs och lockar.
+++
En annan svensk miljonär hamnade i blåsväder ungefär samtidigt som Gardell, nämligen FIS president Johan Eliasch. Den omtalade skidordföranden, som inte har lika gott rykte som Gardell, ville ha med både ryssar och belaryssar i kommande OS, "man kan inte rå för var man är född" och ville att FIS förbundsstyrelse snabbt skulle fatta beslut kring detta.
Märkliga lite varstans
Men. Här fanns det ledamöter som kunde sin demokrati, som visste att ta ansvar och såg till att förslaget stannade vid just det. Så länge Rysslands anfallskrig mot Ukraina fortgår, ska idrottsvärlden bojkotta dess idrottare.
+++
För övrigt ska det bli väldigt spännande att se om fotbollens överhuvud, Fifa-basen Gianni Infantino, verkligen har mage att flytta matcharenor i kommande USA-VM enligt Trumps önskemål. Trump vill som bekant inte att några demokratiskt styrda delstater ska få arrangera matcher och uttalar sig tvärsäkert om att Infantino tänker göra som Trump säger. Konstigare saker har hänt, och om presidenten fortsätter att skicka nationalgardet till varje demokratiskt stat där protester äger rum, så kan han självklart visa för Infantino att det är farligt att spela VM-match precis där. Och så flyttas matcherna till republikanska lydstater, "för säkerhets skull".
Håhåjaja.
Mest lästa just nu
Efter magplasket med Huski Chocolate, och konkurs för ägarbolaget Kvalitena, tar Hammarby fotboll ny sats och presenterar fintech-bolaget Revolut som ny huvudsponsor.
Avtalet med Huski/Kvalitena bröts och totalt saknades 14 miljoner kronor som i bokslutet för 2025 skrevs ned till noll kronor.
-Det svider, men vi hoppas att konkursprocessen ska leda till att vi till slut får våra pengar, meddelar ordförande Mattias Frii.
Med fem omgångar kvar av SHL:s grundserie kan ännu ett historiskt publikrekord bokföras. För fjärde säsongen i rad kommer ett nytt rekord att noteras. Just nu är publiksnittet 7022 åskådare per match – att jämföras med 6643 personer per match under förra säsongen.
En del av ökningen är att Djurgården har ersatt MoDo, men totalt har nio av de tretton lag som spelade i ligan säsongen 2024-2025 ökat sitt publiksnitt.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Att sitta hemma, varmt och bekvämt och ändå vara närvarandet där och då, se händelserna oavsett när och var, det är idealet för åtskilliga människor. Direktsänd sport i tv lockar miljontals tittare. Och de är beredda att betala. Det insåg ledningen på Bonnier News som har investerat allt mer i sporträttigheter. Teknik kostar miljoner och investeringarna är också stora. Men så kan koncernen och alla dess tidningar nu presentera många sporträttigheter, ja, gränslöst mycket.Bonnier News tar, tillsammans med Gota Media och Erna Media, ytterligare steg i storsatsningen på livesänd sport.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



























































Skriv kommentar