Ni borde ha nöjt er med mobiltelefoner
Som abonnent av Telias TV-tjänster, med fokus på sporten, har jag nästan slutat förvånas. Förra året slutade Telia helt plötsligt att sända Viaplay och vi abonnenter erbjöds inget i kompensation. Nu är det dags igen. Vi abonnenter fick just nu ett mejl med info om att Teliaägda Cmore, med bla ishockeyrättigheterna, plötsligt inte ska sändas i Samsung-TV äldre än 2017. CMore slutar fungera redan 15 juni, om mindre än en månad.

Det är precis som det gamla monopolföretaget Telia brukar agera. Ingen framförhållning, ingen smidighet, ingen konsumenttanke. Bara "nu har vi bestämt oss för detta".
Telias stora misstag
Vi som har abonnemang ska bara snällt sitta och tacka för informationen, och lika snällt gå iväg och köpa en ny TV, trots att den gamla fungerar alldeles utmärkt. Detta i en lågkonjunktur, då de flesta av oss faktiskt inte har många kronor över varje månad.
Men en TV måste vi köpa, för att kunna se de program som vi redan abonnerar och betalar dyra pengar för.
Att Telia aldrig någonsin borde gett sig in i TV-branschen är ganska klart. Bliv vid din läst finns ett gammalt talesätt som lyder, och det borde nog Telia nöjt sig med också, trots locktoner från en och annan säljsugen mediadirektör.
Att TV4 och Cmore inte genererat vad dåvarande ansvarige herrar direktörer hoppades är också klart. Men att det alltid är vi konsum
Och nej. Jag förlänger inte mina avtal med er, och säger nu upp allt. Till och med bredband. För nu är jag trött på ert sätt att behandla oss sport-tittare. Väldigt trött.enter som ska betala för gamla direktörernas felsatsningar gör mig så orimligt trött och förbaskad.
Nån måtta får det vara
Ok Telia, ni klarar inte tekniken. Fasicken, var ni inte först med mobiltelefonin? Hur kan ni inte klara tekniska lösningar för TV-apparater som är äldre än sex år? Det är pinsamt.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Brommapojkarna har sålt spelare i rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Inte en dag utan att norsk media rapporterar att skid-VM i Trondheim var ett ekonomiskt fiasko. Tidigare har meddelats att 34 miljoner saknades, nu har beloppet vuxit till över 50 miljoner och Åsne Havnelid, ordförande i styrelsen för VM-bolaget ber om ursäkt och säger att hon avstår sitt årsarvode på 250 000 kronor.
Oredan tvingar det norska skidförbundet till kraftfulla besparingar samt varsla om uppsägningar. Stjärnan Therese Johaug säger till VG
- Jag är chockad, hur är det möjligt? Det är en vansinnigt stor summa pengar.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.