Tillväxtverket visar tydlig okunskap

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Till slut har äntligen den svenska elitidrotten visat civilkurage och protesterar mot Tillväxtverkets krav på återbetalning av Corona-stöd! Äntligen säger jag, för Tillväxtverket började sin märkliga återkravsresa redan för drygt ett år sen. Och redan då var det uppenbart att verket verkligen inte fattar ett dugg av idrottens värld.

Oron har vuxit i många klubbstyrelser oh de har gått så långt att advokater har engagerats för att hjälpa till i en desperat kamp att möta kritiken.r på dyra advokatkostnader för att svara

Många klubbar i hela Sverige har drabbats av Tillväxtverkets pengakrav. Många klubbstyrelser har blivit oroliga och nervösa, och tvingats lägga stora pengar på dyra advokatkostnader för att svara emot Tillväxtverkets märkliga åsikter om hur deras klubbar fungerar. Pengar som hade gjort oerhört mycket större nytta i den verksamhet som idrottsklubbarna bedriver, verksamhet som gynnar unga som äldre, elit som motionär.

Nu har topppen av Idrottssverige vaknat och förklarar i ett Öppet brev att idrottsklubbarna sannerligen gjort sig förtjänta av det stöd Tillväxtverket, på förra regeringens uppdrag, delat ut.  https://www.svenskelitfotboll.se/oppet-brev-gallande-tillvaxtverkets-beslut-att-svenska-idrottsforeningar-ska-aterbetala-stod-de-fatt-i-samband-med-coronapandemin/.

Företrädarna för Riksidrottsförbundet, Svenska Fotbollförbundet, Svensk Elitfotboll, Svensk Elitfotboll dam, Svenska Hokeyligan och Hockeyallvenskan har skrivit under det öppna brevet. Och slutklämmen är tydlig. "Vi anser oss inte bara uppfylla kraven för stödet, vi anser oss också ha rätt till det stöd som utlovades."

Civilkurage är oerhört viktigt inom olika samhällsfunktioner. Alltför ofta tvekar människor av rädsla för repressalier. Men dessa idrottens sannolikt tyngsta företrädare visar nu till slut det civilkurage som krävs. Nu står man till slut upp för det man tror på, och talar om för överheten, i detta fall Tillväxtverket, hur fel verket har i sina antagen och påståenden att idrottsklubbar lyder under samma premisser som aktiebolag och andra bolag i form av pengar som ger vinst, som delas ut till aktieägare och placerare.

Lilla Fäktingsförbundets ordförande Otto Drakenberg visade vägen för vad civilkurage kan ge för resultat för ett par veckor sen. Det handlar bara om att våga uttrycka sin åsikt och slåss för det man är satt att slåss för. I Drakenbergs fall fäktningsförbundet och dess mål mot en rättvis, fri och jämlik idrottsvärld.

Att till slut de största idrottsförbunden och Riksidrottsförbundet visar civilkurage är välkommet. Mycket välkommet. 

Men varför tog det sån tid?

Cecilia Giertta

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

 Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen