Idrott tillgängligt för alla, jo, hej...

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

Ju mer jag hör, desto mer inser jag att det är något väldigt fel med idrotten i Sverige. Idrotten är inte rättvis, och då menar jag inte den uppenbara skillnaden mellan  könen. Utan jag menar hela infrastrukturen runt idrottsutövande. De ojämlika ekonomiska och idrottsliga förutsättningarna som finns. Det som i tex Nässjö kostar ett par hundralappar kostar i tex Stockholm mer än 10 000. 

Frågan är hur många talanger och världsstjärnor idrottslandet Sverige egentligen missar på grund av de här olika förutsättningarna som finns. För inte ska din familjs ekonomiska förutsättningar styra om du ska ha möjlighet att nå din fulla potential.

Om de också hade fått möjligheten

Vi älskar att se idrott på tv. Vi lider, förbannar och gläds med våra stjärnor i allt från curling till handboll. Utan att vi vet att det sannolikt finns massor av barn runt om i landet som också hade kunnat representera Sverige, om de bara fått förutsättningarna.

Vi vaggas in i tron att idrott är för alla. Ja så är det förstås, på papperet. Men bor du i Nässjö kostar ditt fotbollsspelande några hundralappar, och är ni flera i familjen som spelar, kan man bli familjemedlem. I Stockholm kan  varje termin kosta från 5 000 kronor och uppåt, och vill du satsa och älskar din sport ska du också betala för att få vara med i cuper, i akademier osv. 

Det blir jättemycket pengar, och har du två barn som vill spela och är lovande, måste du baske mig ha ett högavlönat jobb för att ha råd med detta; plus alla skor och kläder och den utrustning idrotten kräver.

Många klubbar bestämmer dessutom att när de unga idrottarna nått en viss ålder så ska de ha en utbildad tränare, inte längre kunniga föräldrar. Med den följden att många talanger slutar, klubben slår ihop flera åldersgrupper för att de har krympt, varav ännu fler slutar idrotta för att den nya tränaren tidigare ansvarat för en åldersgrupp och det är bara den som får spela matcher.

Visst låter det intelligent. Eller inte.

Lika orättvist som vården

Med tanke på att över hälften av befolkningen i Sverige lider av fetma, så är det inte så smart.

Och visst sker det satsningar i utsatta områden för att barn ska kunna idrotta.

Men det är ju bara en liten del av problemet. För lika lite som det är rimligt att vården är orättvis i landet, lika orimligt borde det vara att du måste ha förmögna föräldrar för att kunna utöva din idrott. Om du bor i en stor stad. 

Bor du i en mindre stad är det billigare, men då finns det sannolikt andra problem. Som exemplet Nässjö där det råder basketfeber, men där arenan öppet hånas av motståndare och ”sportkommentatorer” i bla kvällstidningarna. Arenan är sunkig och äcklig, vilket då underförstått smittar av sig på lagets spelare. Vilket ju också är helt absurt.

"Idrottspeng" löser inget

Att politiker inrättar ”idrottspeng” och förväntar sig att klubbarna ska lösa det orättvisa systemet med allmosor är naivt. Att bygga jättearenor för miljarder är inte heller en lösning, även om just den sjukan verkar vara smittsam bland landets politiker.

Jag önskar att jag hade en briljant och genomförbar lösning på den här gordiska knuten. Jag har inte det. 

Men med tanke på den infrastruktur som finns i Sverige när det gäller idrottsförbund borde det finnas eller skapas kloka lösningar, om man bara vågar se problemet. Och problemet är inte om man ska satsa på elit eller bredd, utan att elit och bredd måste kunna vara tillgängligt för alla.

Cecilia Giertta

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Ekonomiskt ansvariga i ishockeyns tvillingklubbar, Djurgården och AIK jublar. Hundratals miljoner ligger i potten när lagen ska mötas i den hockeyallsvenska finalen. 

AIK var klart sedan tidigare efter 4-2 i matchserien mot Karlskoga. 

20 sekunder in i femte perioden frälste Albin Grewe sitt Djurgården med sitt 2-1 mot Södertälje. 4-3 i matcher i en stenhård matchserie.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Oskar Svärd utsedd blir ny chef för Ski Classics. Han efterträder grundaren David Nilsson, som har lett utvecklingen av Touren sedan starten och som nu tar rollen sin roll som VD för Wsportsmedia och blir styrelseledamot i Ski Classics.

- 2008 började jag med en liten idé som blev ett stortprojekt som växte till Ski Classics. Efter 17 år av mycket nöje, utmaningar och hårt arbete har jag bestämt mig för att nu är det rätt tid att lämna över facklan som director till en ny men erfaren person med fräscha ögon,och samma passion för Ski Classics", säger David Nilsson.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.