Idrott tillgängligt för alla, jo, hej...
Ju mer jag hör, desto mer inser jag att det är något väldigt fel med idrotten i Sverige. Idrotten är inte rättvis, och då menar jag inte den uppenbara skillnaden mellan könen. Utan jag menar hela infrastrukturen runt idrottsutövande. De ojämlika ekonomiska och idrottsliga förutsättningarna som finns. Det som i tex Nässjö kostar ett par hundralappar kostar i tex Stockholm mer än 10 000.

Frågan är hur många talanger och världsstjärnor idrottslandet Sverige egentligen missar på grund av de här olika förutsättningarna som finns. För inte ska din familjs ekonomiska förutsättningar styra om du ska ha möjlighet att nå din fulla potential.
Om de också hade fått möjligheten
Vi älskar att se idrott på tv. Vi lider, förbannar och gläds med våra stjärnor i allt från curling till handboll. Utan att vi vet att det sannolikt finns massor av barn runt om i landet som också hade kunnat representera Sverige, om de bara fått förutsättningarna.
Vi vaggas in i tron att idrott är för alla. Ja så är det förstås, på papperet. Men bor du i Nässjö kostar ditt fotbollsspelande några hundralappar, och är ni flera i familjen som spelar, kan man bli familjemedlem. I Stockholm kan varje termin kosta från 5 000 kronor och uppåt, och vill du satsa och älskar din sport ska du också betala för att få vara med i cuper, i akademier osv.
Det blir jättemycket pengar, och har du två barn som vill spela och är lovande, måste du baske mig ha ett högavlönat jobb för att ha råd med detta; plus alla skor och kläder och den utrustning idrotten kräver.
Många klubbar bestämmer dessutom att när de unga idrottarna nått en viss ålder så ska de ha en utbildad tränare, inte längre kunniga föräldrar. Med den följden att många talanger slutar, klubben slår ihop flera åldersgrupper för att de har krympt, varav ännu fler slutar idrotta för att den nya tränaren tidigare ansvarat för en åldersgrupp och det är bara den som får spela matcher.
Visst låter det intelligent. Eller inte.
Lika orättvist som vården
Med tanke på att över hälften av befolkningen i Sverige lider av fetma, så är det inte så smart.
Och visst sker det satsningar i utsatta områden för att barn ska kunna idrotta.
Men det är ju bara en liten del av problemet. För lika lite som det är rimligt att vården är orättvis i landet, lika orimligt borde det vara att du måste ha förmögna föräldrar för att kunna utöva din idrott. Om du bor i en stor stad.
Bor du i en mindre stad är det billigare, men då finns det sannolikt andra problem. Som exemplet Nässjö där det råder basketfeber, men där arenan öppet hånas av motståndare och ”sportkommentatorer” i bla kvällstidningarna. Arenan är sunkig och äcklig, vilket då underförstått smittar av sig på lagets spelare. Vilket ju också är helt absurt.
"Idrottspeng" löser inget
Att politiker inrättar ”idrottspeng” och förväntar sig att klubbarna ska lösa det orättvisa systemet med allmosor är naivt. Att bygga jättearenor för miljarder är inte heller en lösning, även om just den sjukan verkar vara smittsam bland landets politiker.
Jag önskar att jag hade en briljant och genomförbar lösning på den här gordiska knuten. Jag har inte det.
Men med tanke på den infrastruktur som finns i Sverige när det gäller idrottsförbund borde det finnas eller skapas kloka lösningar, om man bara vågar se problemet. Och problemet är inte om man ska satsa på elit eller bredd, utan att elit och bredd måste kunna vara tillgängligt för alla.
Mest lästa just nu
Det historiska steget har skett. Lanseringen som vissa i det längsta kallat kuppförsök lyckades. Dubbelparet Ulf Rosberg- Christer Gardell tog hem matchen, men å andra sidan, svensk tennis får 100 miljoner inklusive en ny ledning och betydligt större resurser.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Norge har deltagit i tre fotbolls-VM: 1938, 1994 och 1998, samt ett EM: 2000 Nu väntar ett fjärde VM och förväntningarna växer. Spelartruppen har många toppnamn och Bodö/Glimts framgångar har ökat den norska optimismen – och både sponsorers och mediebolagens välvilja. Det allmänna intreset skruvas upp hela tiden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Inte en TV-säsong utan Gunde Svan i rutan. Nu tar han med sonen Ferry i en ny realityserie som har premiär Gunde har en dröm - att kunna samla hela familjen hemma i Dalarna och därför bestämmer sig Gunde och sonen för att tillsammans renovera ett förfallet torp nära barndomshemmet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





























































Skriv kommentar