Vill ha den TV-sport vi har köpt
Kära Telia, jag förstår att det är jobbigt för ett före detta statligt monopol att verka på den fria marknaden. Ännu värre blev det förstås när ni gav er in i den lukrativa men ack så svårnavigerade TV-marknaden genom ert köp av CMore. Som långvarig och trogen kund kan jag ändå inte låta bli att förundras över att ni inte klarar av att förhandla med en motpart som Viaplay Group. Viaplay är ju en av anledningarna till att vi trogna kunder faktiskt väljer att ha våra TV-kanaler via just Telia.

Självklart finns det svårigheter när två parter förhandlar, det förstår vi alla. En part vill ha mer betalt för man har ju faktiskt betalat väldigt mycket för en radda väldigt spännande och roliga idrottsevenemang och ligor. Och den andra parten, dvs ni Telia vill inte betala en krona mer, för att ni tycker att...det blir för dyrt, eller är orättvist? Eller bara inte finns med i budgeten?
Jag fick mejl från er idag. Ni beklagade, men erbjöd Eurosport 1, 2 och 3 istället, som en tröst på såren för att jag inte får se den sport jag vill se via er. En tröst för tigerhjärtan, och jag blev inte ett dugg glad för det.
Jag vill ha det vi kommit överens om.
Och att komma överens ingår i att vara en spelare på den fria marknaden. Man kommer överens, helt enkelt, för något annat alternativ finns inte.
Så. Tillbaka till förhandlingsbordet, erbjöd något och få något tillbaka. Det gynnar er och det gynnar oss kunder. Annars blir vi sura och byter leverantör. Och det, kära Telia, är inget ni tjänar på och inget som får aktien att lyfta.
Lycka till!
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.
Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.
Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.
Raden av f d landslagåkare som greppar mikrofonen blir allt längre.
– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,
Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.
Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.
Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien. SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.



























































Skriv kommentar